OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Teória na úvod - antény

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
on: Máj 23, 2012, 00:32:19 ráno
Celá táto teória má za úlohu objasniť niektoré pojmy, s ktorými sa stretneme pri návrhu, konštrukcii, alebo samotnej realizácii rôznych druhov a typov antén.




Podrobné popisy, výpočty ako aj nákresy a kopu ďalšej teórie si môžte nájsť v lubovolnej knihe za pár korún, takže spomeniem len to najdôležitejši e, nevyhnutné.

Najskôr by som všeobecne antény rozdelil na prijímacie a vysielacie. Ajkeď vzniklo toto rozdenie, tak velký rozdiel medzi nimi nieje.Praktick y je teda klasická anténa navrhovaná takisto na tú istú frekvenciu či pre vysielanie alebo prijímanie, no toto tvrdenie neplatí pre feritové antény a pre antény , v ktorých sa má vyžiariť obrobský výkon (rádovo kW).Ďalším nevyhnutným pojmom v oblasti antén je napájač. Nieje to zdroj elektrickej energie, nakolko sa teraz bavíme o anténach. Napájačom antény je koaxiálny kábel, vlnovod  alebo iné vedenie, ktoré prepája vysielač (prijímač) a samotnú anténu. Teraz dám jednu takú klasicky múdru myšlienku, iste mi málo z vás bude veriť, ale praxou prídete na to, že mám pravdu : Kvalitná anténa, jej vhodné umiestnenie, dobrý stožiar, kvalitný nízkošumový a nízkoútlmový koax má väčší vplyv na kvalitu príjmu alebo vysielania ako citlivosť prijímača. (výstupný výkon vysielača).

Keď si zoberieme anténu ako celok, je vhodné vedieť popísať jej vlastnosti nejakými veličinami, a to napríklad:

Impedancia - je to dynamický odpor a je nutné ju dodržať, aby sa zhodovala impedancia antény, koaxu aj vysielača .

Šírka pásma- udáva rozsah frekvencii, na ktorých má anténa požadované (vypočítané, navrhnuté) vlastnosti. Rozdelujú sa do dvoch hladísk- úzkopásmové: napr na CB, vysielačky, kde nieje potrebné prijímať, alebo vysielať na širokom frekvenčnom pásme, a je potrebné ju doladiť vždy na konkrétnom používanom mieste.     Širokopásmová - napr TV, rádio, tieto antény sú schopné obsiahnuť určité frekvenčné pásmo bez preladenia.

Zisk- ak nebýva uvedené inak, platí tento zisk pre smer najväčšieho vyžarovania u každej antény. Väčší zisk má anténa, ktoré viacej energie vyžiarují v danom smere, zatiaľ čo v iných smeroch je zisk menší, dokonca minimálny. U antén je snaha získať čo najväčší zisk, teda čo najviac energie poslať určeným smerom. Smer žiarenia a šírenia elektromagneti ckej vlny tej ktorej antény vyjadruje vyžarovací diagram, v ktorom je zakreslené šírenie vlny vzhladom na priestor.

Polarizácia -udáva rovinu , v ktorej kmitá elektrická zložka elektromagneti ckého žiarenia. Polarizácia sa delí na zvislú, vodorovnú a kruhovú. Podla typu polarizácie (teda ako sú nazvané) vysielajú antény svoj signál. Ak je signál vysielaný napr. zvislo polarizovanou anténou, tak iba takouto môže byť aj prijímaný. To isté plati pre ostatné typy polarizácii.

Ešte je nutné brať na vedomie, či je daná anténa elektricky symetrická alebo nesymetrická . Podla toho sa potom ďalej používa prispôsobenie k napájaču (či už treba alebo netreba použiť symetrizačnú slučku).  Nedodržanie tohoto pravidla má za následok deformáciu vyžarovacieho diagramu, zmenu jej impedancie a k vyžarovaniu napájača ( koax vysiela).

Umiestnenie antény - snáď najdoležitejši a a najpracnejšia záležitosť realizácie antény. Do úvahy sa berie niekolko kritérii a zásad, a to napríklad : Anténa musí mať dobrý výhlad na miesto, alebo smerom tým, ktorým bude vysielať. Prekážky ako budovy, les, stromy, kopec a iné vysoké s vysokou pohlcovacou schopnosťou elektromagneti ckého signálu sa  prekonávajú podla použitej frekvencie. Platí pravidlo, že čím vyššia frekvencia, tak tým je braný väčší dôraz na priamu viditelnosť.V okolí antén by sa nemala nachádzať žiadna ocelová alebo všeobecne kovová vec alebo predmet, pretože by mohla spôsobiť oslabenie signálu ,alebo tzv. elektromagneti cký tieň. Takýto tieň vzniká napr. ak pod anténu typu GP1/4 umiestnite otvorený dipól a podobne.
« Last Edit: Máj 30, 2012, 07:26:40 ráno od Dejvid »


Rasto

  • Guest
Odpovedať #1 on: August 01, 2012, 22:29:04 večer
no ja som riešil antenu na hulvaaata a furt to islo dobre zaklad je dobri zosilovač čim viac W tak lepšie ide,no niektory tuto vedia ako sa robí skratova metoda ala otakar


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #2 on: August 01, 2012, 22:33:22 večer
so zosilnovacom, je kazdy macher, no na sutazaich niesu povolene, vlastne vobec neisu povolene, aj ked samozrejme kazdy ma doma nejaky ten radiator na kurenie ked niesu podmienky
CB všade tam, kde sa len dá


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: August 01, 2012, 22:34:11 večer
A potom susedom podskakujú počítačové repráky (v lepšom prípade) a počúvajú...... .. a možno aj nadávajú


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #4 on: August 01, 2012, 22:40:05 večer
co ja mam take cinske do rezervy , nake SurfSound :D a v AM ked vysielam na 20.ch. tak sa v nich pocujem jak v odposluchu :D , co mam nove tak tie su uz pohode ani naznak
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #5 on: August 01, 2012, 22:56:33 večer
krtka som pocul ked vysielal, v SSB na 28 mhz pasme , ale uz mi dosli nove rpraky vymenene zo servisu, takze ciny poputuju do pivnice
CB všade tam, kde sa len dá


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: August 01, 2012, 23:48:51 večer
Práve pri tom SSB je to najháklivejšie . Keď som prihrial anténu, tak mi prišiel syn povedať, že ma počúva doma, (repro SONY),
Ale najhoršie je, keď nie je sústava dobre vyladená, a nakoniec to pôsobí ako "rušička" na iných kanálach a pácha veľa iných nepríjemností napr rušenie rádia a pod.


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: August 02, 2012, 09:07:45 ráno
Ani nezáleží koľko, hlavne že som neroztavil drôty antény. Ale, treba si uvedomiť, že zvýšenie výkonu 10x nepredĺži dosah 10x, nakoľko výkon zjednodušene povedané padá štvorcom vzdialenosti - logaritmicky, takže nakoniec aj tak je najlepším riešením dobre zladená anténa (resp s dobrým ziskom) a jej dobré umiestnenie. Ako sa vraví: QTH vysiela.
A keby to bolo všetko také jednoduché, neboli by na fórach večné vadenice o anténach a pod. Ale tiež je to zdrojom laborovania a nekonečného skúšania, lebo keď zistíš že ti to ide už konečne dobre, začneš skúmať, ako by to mohlo ísť ešte lepšie. A práve jedna z ciest je zvyšovanie výkonu, ale zo skúsenosti, tade cesta nevedie, hlavne nie tá efektívna.