OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

magnetická anténa UHF VHF

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #10 on: Október 29, 2017, 20:16:32 večer
Ja mam, ADB-1444BN DVOJPÁSMOVÁ, VHF, UHF, 144 / 430 MHz SUPER ĽAHKÁ  MAGNETICKÁ AUTO ANTÉNA, BNC KONEKTOR, KÁBEL. cena 22,50€


Offline dominik

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 92
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #11 on: Október 30, 2017, 21:42:09 večer
Ja používam You are not allowed to view links. Register or Login mám ju na aute dlho a som max spokojný .


Offline bubakTT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 206
    • Karma: 9
  • PMR - kar, CB - kar, HAM - ak
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88RM
Odpovedať #12 on: Október 31, 2017, 04:47:03 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Ja používam You are not allowed to view links. Register or Login mám ju na aute dlho a som max spokojný .

tuto antenu mam aj ja na aute a mozem povedat, ze ide dobre a lieta to...
73 Bubak Smolenice   OM2BH


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #13 on: Október 31, 2017, 07:34:45 ráno
Tá Diamondka je určite OK, výhodu má že je na PL-ko, takže to dáš na ľubovoľný CB magnet (otázka je ale, čo ti spraví s výslednou impedanciou iná dĺžka koaxu na inom magnete. Mám to vyskúšané a premerané, že sa to mení). A podľa mňa je zbytočne drahá k Baofengu, ktorý stojí menej....
Ale ak chceš zainvestovať, tak podľa mňa je dobrá, no nemám konkrétnu skúsenosť.

Čo sa týka zisku, treba rozlišovať dBi a dBd. Lebo 5dBi je len asi 2,8dBd, kde dBi je zisk voči dokonalej izotropickej anténe a dBd je zisk voči referenčnému dipólu vo vzduchu. A výrobcovia to udávajú rôzne.

Ja používam nejakú "no name" malú magnetku na SMA konektor za 10€ a chodí dobre v oboch pásmach, ale bolo ju treba samozrejme premerať a doladiť.

Z mojich skúseností najviac vždy ukáže priamy porovnávací test dvoch alebo viacerých antén v teréne a výsledky sú niekedy prekvapivé. ;D


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99pi
  • Skype: Mato 107
Odpovedať #14 on: November 01, 2017, 11:53:56 ráno
Chlapi ešte táká vec ma zaujíma.Ku tej anténe je magnet s 5m káblom ja ale budem potrebovať cca 3m.Bude problém ak tie zvyšné 2m zmotám do "klbka" niekde v aute aby som to nemusel zbytočne strihať,alebo bude lepšie to skrátiť a následne vyladiť na čo najlepšie hodnoty?Bude sa to dať vlastne naladiť bežným SWR metrom alebo aký je vlastne ku takej dualke treba.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #15 on: November 01, 2017, 12:08:12 večer
Prva vec , anteny koli nizkej cene su dodavane s koaxom RG58 vyhodit , vsetko lepsie ako RG58 dlazka sa da urobit podla potreby ale to uz potrebujes merak na meranie aby si nevysielal do koaxu ale cely vykon isiel do anteny.


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99pi
  • Skype: Mato 107
Odpovedať #16 on: November 02, 2017, 04:10:58 ráno
Dobre takže budem potrebovať merák ale aký?Bude stačiť aspoň obyčajný SWR meter alebo na dualband mi bude treba marák určený na dualband?Ide mi oto že či sa bude dať nastaviť anténa aj s obyčajným SWR metrom ktorý zároveň využijem aj na CB anténu.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #17 on: November 02, 2017, 06:54:17 ráno
Merak na CB mera pasmo 11 m teda +- ale na meranie VKV a UHF uz treba iny merak.


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #18 on: November 02, 2017, 07:24:21 ráno
Na meranie VHF/UHF potrebuješ aj SWR meter s týmito rozsahmi.
Kábel môžeš skrátiť aj vymeniť za lepší, ale je potom dobré dať dĺžku kábla 1/2 vlny a jej násobky (lebo to by bol v tomto pásme veľmi krátky).
Pre dualband VHF/UHF a RG58 so skracovacím súčiniteľom 0,66 vyhovuje dĺžka 0,68m a jej násobky.
Toto je teoretická vypočítaná hodnota a ked to merám analyzérom, tak to vychádza trochu inak.

Ked nemáš analyzér postupuj takto:
1/ Potrebuješ aspon vhodný SWR meter.
2/ Skráť si koax na potrebnú dĺžku. Napríklad 5x0,68m=3,4m  a pridaj nejakých pár cm ako rezervu.
    Skráť teda na 3,5m
3/ Skús doladiť anténu podľa jej návodu - predpokladám zasúvaním alebo vysúvaním žiariča - na najlepšie
    SWR a potom ešte ak to bude napr. viac ako 1,5 - 2 skracuj po centimetríku koax a skúšaj, či sa SWR
    zlepšuje.
    Ak nemáš veľa konektorov na vyhodenie ;) tak to skús spraviť tak aby si nemusel krimpovať pred meraním.
    Ak skrátenie prešvihneš a SWR sa zhorší, tak to vždy môžeš ešte skrátiť o jednu polvlnu a teda na 
    4x0,68m=2,72m a máš ešte použiteľnú dĺžku.


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #19 on: November 02, 2017, 10:15:23 ráno
Alan TT, "ladiť koax na násobky" je blbosť, ak sa pri anténe, ktorá má protiváhu viac ako 1/4 (čo strecha auta na VHF má) mení PSV so zmenou dĺžky koaxu, tak je niečo zle! Treba riešiť príčinu, nie kompenzovať problém koaxom, inak sa súčasťou antény stáva aj koax = menšia účinnosť, možné rušenie, rozlaďovanie rukou atď.

Maťo, predpokladám že bohafňuka budeš prevádzkovať v súlade s legislatívou, teda máš rádioamatérsku koncesiu (alebo zaplatenú frekvenciu), lebo s hore uvedenými PSV metrami budeš aj pri ladení vysielať do éteru... ERP pri 4W z bohafňuka do DIAMOND SG7900 vychádza na UHF 12000mW (PMR446 má limit 500mW, neodnímateľnú anténu a certifikát pre rádio). Aj s nastaveným 1W (reálne bohafňuk dáva 1,5-2W) to je stále 3000mW ERP...

Aj ostatní, čo pár wattové TRX využívajú "bez papierov" nielen na počúvanie by si mali vstúpiť do svedomia, minimálne prestať s propagáciou porušovania predpisov, optimálne ale legalizovať svoju činnosť spravením skúšok (keď už HW máte) a využívaním pásiem kde je možné využiť vyšší výkon, ziskové antény, rádiá bez certifikácie na PMR a nehrozia chúvičky a stavbári... Pre inšpiráciu, v sobotu, nedeľu zo SOTA kopčeka sa z ručným 2m rádiom a teleskopkou dajú spraviť aj desiatky spojení, porovnajte si to s aktivitou na PMR mimo "závod" ;) . Ako N (začiatočník) mám na 2m zo SOTA mimo závod s 5W a 3 ele portable yaginkou (800g) 31 QSO z 500m ASL krtinca za 70 minút ;) . Tento rok bežne okolo 5-15QSO z teleskopu v so/ne.
« Last Edit: November 02, 2017, 10:59:43 ráno od pugzley »