OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Siete budúcnosti? Gigabity za sekundu, krátky dosah a menej elektrosmogu

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Mobilní operátori a výrobcovia telekomunikačn ých technológií mieria k čoraz vyšším frekvenciám a kratším vlnovým dĺžkam, kde je podstatne viac voľných frekvencií, ako v prehustených pásmach jednotiek gigahertzov.

Jedným z čiastkových riešení je aj nasadenie LTE v pásme 5 GHz určenom pre Wi-Fi, o ktorom sme písali nedávno.

Omnoho väčšie možnosti z hľadiska spektra však ponúka pásmo milimetrových vĺn v oblasti 60 – 90 GHz.  Začiatkom tohto roka spojilo sily 15 telekomunikačn ých operátorov, výrobcov, výskumných a akademických inštitúcií z ôsmich európskych krajín v rámci projektu MiWaveS (Millimeter-Wave Small Cell Access and Backhauling).

Podľa portálu TelecomTV začalo konzorcium oficiálne pracovať na vývoji nových rádiových technológií pre siete 5G.

Architektúra symbiózy sietí 4G a malých buniek MiWaveS. Obr.: MiWaveS Architektúra symbiózy sietí 4G a malých buniek MiWaveS. Obr.: MiWaveS

Na projekte MiWaveS spolupracujú napríklad Telecom Italia, Orange, Nokia Networks, Intel a STMicroelectro nics, spolu s výskumníkmi z francúzskeho inštitútu CEA-Leti a University of Surrey z Veľkej Británie.

Čiastočne ho financuje Európska komisia, pričom na celkový rozpočet 11,3 milióna eur prispeje sumou 7,3 milióna.
Krátky dosah môže byť aj výhodou

Konzorcium zatiaľ publikovalo dve priebežné správy, v ktorých definuje a špecifikuje malé bunky a chrbticové siete na báze milimetrových vĺn. Parametre, ktoré od novej vízie sietí v milimetrovom pásme očakáva MiWaveS, korešpondujú s požiadavkami na siete 5G, ktoré by sa mali v bežnej prevádzke objaviť po roku 2020.

Heterogénne siete v milimetrovom pásme by mali poskytovať dátové prenosy rýchlosťou 2-5 Gbit/s v blízkosti prístupového bodu a 250 Mbit/s na okrajoch buniek. Bezdrôtová sieť takisto v milimetrovom pásme by mala dosahovať prenosovú kapacitu 10 Gbit/s.

Vzhľadom na ultrakrátku vlnovú dĺžku budú mať bunky MiWaveS len veľmi krátky dosah, limitovaný priamou viditeľnosťou. Táto nevýhoda je na druhej strane výhodou, pretože pri malých bunkách bude možné dosiahnuť potrebnú veľkú plošnú kapacitu siete. Malý výkon prístupových bodov zas zníži hladinu všadeprítomnéh o elektrosmogu.

Novinka 5G sietí: Jeden mobil, viac základňových staníc

Flexibilné alebo elastické bunky sa majú stať základom budúcich sietí 5G. Novú koncepciu predstavil Ericsson a kórejský operátor SK Telecom.

Model siete podľa konzorcia MiWaveS by mal bezproblémovo kombinovať bunky v milimetrovom pásme s technológiami podľa štandardov 3GPP ako 3G/HSPA, LTE, 4G a 5G.


Zdroj: You are not allowed to view links. Register or Login
Pekný deň...


jaroslav.henzely

  • Guest
Odpovedať #1 on: November 21, 2015, 23:31:38 večer
Áno, presne ako píšu.
Nové technológie, nové frekvenčné pásma a stále nižšie povolené výkony.

Napríklad CB pásmo bolo uvoľnené pre používanie asi okolo roku 1960. Vyhradených bolo vyše 40 kanálov a max vysielcí výkon sú 4 W.
PMR pásmo bolo uvoľnené v roku 2003, vyhradených bolo už len 8 kanálov a maximálny povolený vyžiarený výkon je iba 0.5 W.

Pamätníci určite poznajú NMT pásmo. V mnohých krajinách sa NMT používalo aj dlho po roku 2000. Dôvod je jednoduchý:
Vyšší maximálny vyžiarený výkon a teda aj dlhší dosah na mori a v riedko osídlených oblastiach.

GSM telefón má maximum "iba" 2 W, pre UMTS je to už ak sa nemýlim len 251 mW.

Neviem prečo sa to deje, no snáď každému je jasné, že takto to ide dolu vodou...
« Last Edit: November 21, 2015, 23:53:12 večer od jaroslav.henzely »