OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #10 on: Apríl 29, 2019, 13:11:32 večer
chlopi co sa da ponuknut (dobrovolnym) hasicom??? totiz poznam sa s vedenim miestnych hasicov, aj sme hodili neaku rec o vysielackach, ale vzhladom ze pouzvaju iba jeden (prideleny-zdielany) kanal pre dobrovolnych hasicov, tak im tazko nieco ako prevadzac ponuknut. na direkt pri zasahu im to staci(tak mi bolo povedane). akurat by sa im niekdy zislo spojenie s “velenim” (zilina, pripadne zakladna  turzovka, cadca).  sem tam zasahuju aj viacere druzstva (dediny) na lesnych poziaroch aj “za kopcom” vtedy im ten “direkt” nestaci.
-kedze vedenie (velitel zasahu) je aj “statny hasic”  tak to riesia uz cez  sitno, telefon......

-ak sa nieje co verejne rozpisovat,  tak to dajte do posty.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #11 on: Apríl 29, 2019, 17:57:43 večer
Jano , som rad ze chces pomoct DHZ , pockaj chvilu , riesime spolupracu na celoslovenskej urovni , po volbach prezidenta DHZ  SR sa prezidentom stal pan Palo ...... , byva vo vedlajsej obci a cez Emcomm sa riesi spolupraca formou memoranda ale aj nieco viac , pomoc DHZ SR pri komunikacii medzi jednotkami.
Vsetko cche cas. Je to na dobrej ceste.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #12 on: Apríl 29, 2019, 20:09:00 večer
vdaka, tak som rad ze nieco riesi.
-mimochodom (aj ked viem ze to vies) "statni" hasici postupne analog opustaju a prechadzaju na sitno (vie komunikovat aj na direkt), analog pouzivaju uz iba na miste zasahu:  velitel-clenovia-auta  a hlavne na spolupracu  s DHZ.  tie analogove kmitocty zacinaju byt poloprazdne, mozno by nebolo odveci skusit nahovorit vedenie hasicov, aby nechali neaky ten dalsi kanal volny pre DHZ a uz by sa dalo cosi kombinovat. sice lepsie by bolo kebyze je frekvencne s dostaocnym odstupom, aby sa dalo  nieco kombinovat  pre prevadzac. ja viem nie je to len tak: "hop na kravu uz tela". 


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #13 on: Apríl 29, 2019, 20:25:34 večer
Hasici su rozdeleny podla kanalov a na regiony , ide len o prepojenie s DHZ  , aj to riesime


Offline OM8WW

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 2
    • Karma: 1
  • EmComm - záchranný rádiokomunikačný systém
    • Zobraz profil
    • www.facebook.com/emcomm.sk
  • Lokátor: KN08OR
  • Facebook: You are not allowed to view links. Register or Login
Odpovedať #14 on: Apríl 29, 2019, 22:50:39 večer
Ahojte chalani. Takže ku spolupráci medzi EmComm-om a DHZ, DHZO... Ako Ivan spomínal, máme niečo rozpracované ... Na terajšom cvičení Fire Rescue Košice 2019 sa ukázalo, že čo DHZ, to iné rádiostanice, iné frekvencie a to je úplná katastrofa. Pri jednoduchom cvičení sa to ukázalo, že keby sa to stalo na ostrom zásahu, tak komunikácia ide pááá. Veľmi ma mrzí, že je tento stav, pretože ľudia ako sú v DHZ, ktorí vo svojom voľnom čase, bez nároku na odmenu idú nasadzovať svoje vlastné zdravie a životy nemajú základnú pomoc pri riešení tejto otázky. Preto sme sa podujali na túto neľahkú úlohu. A tu je aj odpoveď, že ako sa im dá pomôcť. Veľmi jednoducho. Svojimi radami, skúsenosťami, naladením rádiostaníc, zladením antén... A možno aj bez nároku na honorár, len tak, pre dobrý pocit. Teraz si možno niekto bude ťukať prstom na čelo.... Nech. Ja som skutočný hasič, mám za sebou niekoľkoročnú prax na hasičskom útvare, som aj záchranár taktiež s niekoľkoročnou praxou na tých "najlukratívnej ších" miestach: záchranka, popáleniny, operačky... Preto sa na túto celú záležitosť pozerám s nadhľadom a bez nároku na odmenu. Ale to len tak na okraj, pre vysvetlenie. V súčasnosti pracujem na Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií... . a práve aj z mojej služobnej pozície by som veľmi rád pomohol ktorejkoľvek DHZ, aby už nemali žiadne problémy so spojením, aby mali možnosť komunikácie aj s najbližším operačným strediskom a celkove aj medzi sebou. Aj náš rádioklub OM3KLL, ktorý máme pod našim združením EmComm je práve na hasičskej zbrojnici. Slovo dalo slovo a stali sme sa súčasťou DHZ. Väčšina našich členov v EmComme sú aj aktívny členovia DHZ- hasiči. Aj ženy. A ešte jedna možnosť, ako sa dá pomôcť.... Zasa príklad od nás... Náš rádioklub disponuje mnohými frekvenciami (samozrejme legálne na základe vydaného individuálneho povolenia). Jak simplexnými, tak duplexnými pármi pre možnosť realizácie retranslačnej stanice. Práve na tomto poslednom cvičení sa použila jedna z mnohých retranslačných staníc na zlepšenie spojenia medzi zasahujúcimi jednotkami. Ten malý čierny vodotesný kufor bol nahodený za pár minút, rozdali sa pripravené rádiostanice, ktoré boli v zálohe a vopred naprogramované a do 15 minút bolo spojenie ako lusk. Takže aj touto cestou sa dá ísť a byť nápomocný. Ak máte kamarátov alebo známych, ktorí potrebujú takúto nejakú pomoc, kľudne sa na nás obráťte. Veľmi radi pomôžeme pri čomkoľvek.     emcomm.sk@gmail.com


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #15 on: Apríl 30, 2019, 06:39:19 ráno
1- to rozdelenie podla regionov poznam........ .....aj ten 169.175 pre dobrovolnikov (po schvaleni na kraji)

2-presne  na tie duplexne frekvencie som bol zvedavy - takze su vlastne vase "klubu" .
   - berem ako fakt, ze sa pouzivaju profi (programovateln e) UHF vysielacky . 
   -z toho com mi "sefko" DHZ Korna Rasto F. povedal mi doslo, ze im nemam ako pomoct, kedze maju len ten jeden kanal k dipozicii. CB-cko je frekvencne mimo a v lete uplne nespolahlive (horsie ako PMR). 
 - co pouzivaju DHZ okolitych dedin neviem.

PS: taktiez som  "somar" co je ochotny to robit zadara :-)


Offline OM8WW

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 2
    • Karma: 1
  • EmComm - záchranný rádiokomunikačný systém
    • Zobraz profil
    • www.facebook.com/emcomm.sk
  • Lokátor: KN08OR
  • Facebook: You are not allowed to view links. Register or Login
Odpovedať #16 on: Apríl 30, 2019, 07:29:51 ráno
Ahoj Jano.
Takže HaZZ má 11 základných komunikačných kanálov, ktoré sú rozdelené na celoštátne zásahové, pomocné zásahové, regionálne, ... Základný kľúč prideľovania frekvencií pre DHZ, DHZO je taký, že základné kanály sú K4 (169,1750) a K6 (169,2250). Tieto frekvencie dostane každé DHZ, DHZO ak o ne požiada. Sú ale DHZ, DHZO, ktoré majú ešte okrem K4 a K6 aj iné frekvencie z tých základných 11. Teda len ako príklad uvediem (K4, K6 a K9). O takej nejakej kombinácii viem niekde na Orave. Ale držme sa základu, že sú k dispozícii len K4 a K6. No a my aby sme ostali vo frekvenčnom segmente, požiadali sme si o niekoľko frekvencií práve vo VHF pásme a urobili sme niekoľko retranslačných staníc. Samozrejme, aby si to mohol využívať, musia mať hasiči naprogramované frekvencie na prevádzače alebo máš zálohu ďalších vysielačiek, pripravených v prípade potreby na rozdanie do terénu. Úplne ideálne by bolo, keby každá DHZ, DHZO mala svoju vlastný prevádzač, prenosný, či už v aute alebo vo vodotesnom kufri. Zatiaľ sa to pomaly rozbieha, dávame dokopy okolité DHZ, DHZO (myslim frekvencie) a keď budú zosúladení, potom pristúpime k ďalším krokom na zavedenie prevádzačov. Musíme ich dostať na jednu koľaj, teda na kanály 4 a 6 a potom ostatné.
No a ešte k našim frekvenciám. Zabezpečili sme si ich aj z toho dôvodu, že veľmi veľa našich kamarátov má rádiostanice VHF, UHF ale nie sú rádioamatéri. Takže z dôvodu umravnenia (aby sa nepirátilo) sme im umožnili vykecávať sa na našich profi frekvenciách. Samozrejme po náležitom poučení. Takže aj takýmto spôsobom pôsobíme výchovne. Sú to ľudia, ktorí nepôjdu na skúšky, lebo nie sú až tak fundovaní, aby ich zvládli. Na UHF sú k dispozícii PMR a LPD ale na VHF takú možnosť nemáš. Tak sme si to vyriešili takto. A tie poplatky za frekvencie nie sú až také, aby sa to nedalo urobiť. Oželieš dve, tri kávy za mesiac a je to vybavené..


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #17 on: Apríl 30, 2019, 17:41:27 večer
ahoj,
zhodou okolnosti som sa dnes stretol z Jozkom OM6AM, ktory tiez pomahal papierovo-technicky niektorym DHZ vybavovat "svoje" (mimo frekvencii "statnych hasicov")   VHF frekvencie. takze to nieje az take strasne zlozite a ani drahe.     


Offline dominik

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 92
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #18 on: Apríl 30, 2019, 21:16:33 večer
Len mi pomahame ako dobrovolnici zadarmo


Offline dominik

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 92
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #19 on: Apríl 30, 2019, 21:57:39 večer