OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stacionárne antény

0 Members a 3 Hostí prehliada túto tému.

Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #160 on: August 11, 2017, 11:58:56 ráno
Plnorozmerovym i radialmi myslis 1/4L, alebo dlhsie ?? :-)


MarekZP

  • Guest
Odpovedať #161 on: Máj 08, 2018, 18:36:16 večer
Zdravím všetkých  :) . Mám na Vás takú otázku. Zatiaľ čo robím spojenia tak hlavne na PMR, ale dostala sa mi do rúk CB stanička, vlastne so všetkým príslušenstvom (SWR merák, zdroj, ... ) proste všetko okrem antény. Keďže sa zatiaľ tomu nevenujem dlho aby som mal nejaké konštrukčné skúsenosti, homemade-ku som vylúčil (aj podľa vyjadrení na rôznych fórach, že sa to neoplatí stavať ešte neskúsenému človeku), radšej by som išiel teda skôr do tej komerčnej výroby a nejakú si kúpil. Rozmýšľal som nad Sirio Boomerang 27W. Ale sú na ňu rôzne vyjadrenia, že niekedy ju je problém vyladiť, že je to skôr taký risk, buď to pôjde dobre alebo nie. Takže vlastne som sa Vás chcel spýtať čo si o tom myslíte, či je dobrá takáto na začiatok popr. či by ste mi vedeli odporúčať aj niečo iné, lepšie. Určite s tým už máte viac skúsenosti.
Ďakujem za odpoveď. Marek, 73.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #162 on: Máj 08, 2018, 21:22:59 večer
AK mas kde antenu postavit 0strecha stoziar antenny kolik) do bumeranga by som nesiel naozaj je ju pre neskuseneho problem naladit. Pozri sa na elix.cz je tam fajan 5/8mina za smiesne prachy aj s cestovnym :-) Tu naladis rovnako ako magnetky predlzovanim ziarica. Ak mas miesta malo, pozri si antenu ktoru som si vyrobil za zhruba hodinu, podobnu len remeselne lepsie vyrobenu najdes kdekade :-) Len stoji viac ako ta 5/8 z elixu.  AK chces antenu vyplazit z balkona das ju na vodorovnu tyc aspon tri metre od zabradlia. Je dostatocne lahka a pevna aby vydrzala aj silny vietor. LKadis ju skracovanim a predlzovanim oboch kolmych casti ( riad sa podla navodu).


MarekZP

  • Guest
Odpovedať #163 on: Máj 09, 2018, 01:40:36 ráno
Akože anténu mám kde postaviť s tým nie je problém. Len preto som rozmýšľal nad kratšiou aby to tak nebilo do očí. Ale pozrel som si tú 5/8 na elixe a keď som videl tú cenu tak som sa jasne rozhodol, že asi pôjdem skôr do toho, fakt za celkom rozumnú cenu je. Dúfam, že to už pôjde tak ako má, že sa to bude dať vyladit lepšie. Do homemade-ky som po prvé nechcel ísť preto, že nemám skúsenosti ale skúšal som už aj podľa nejakých návodov spraviť dipol 5,5m ale to SWR aj všeobecne vyzarenie bolo mizerné a ani to poriadne nešlo vyladit a v neposlednom rade nemám materiál a kupovať ,,polotovary,, na výrobu antény ma vyjde podobne ako by som ju kúpil hotovú :) . Tak som si povedal, že na začiatok fakt radšej tú z komerčnej výroby.
Potom ak tú 5/8 budem ladiť tak vlastne len budem roztahovat alebo skracovať žiarič, že nebudem musieť z nej strihať ako z niektorých lacnejších modelov mobilných antén?
Ďakujem za odpoveď. Marek


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #164 on: Máj 09, 2018, 09:29:05 ráno
baca..... a kde si ju  mozem(-e) pozriet?

ak sa da treba dat hned plnohodnotnu antenu.....min poctivu stvrtku(je trocha rohata), polku ,ale ked sa ti da tak tam daj tu 5/8-inu a hotovo.

-ono na moje prekvapenie  ten buubuumerang so ziaricom 1/4 je tiez pouzitelny. v porovnani s polkou to bolo max.slabsie tak o pol eS-sa. niektori ani zmenu nezmerali (ani nepoculi). dolezitejsia je (asi) poloha anteny........ hore vo volnom priestore nad objektami..... ..(aj ked poznam pripady ze niekomu z urcitej protistanice to islo lepsie dole pred domom....nuz je to niekedy ducharina.)


MarekZP

  • Guest
Odpovedať #165 on: Máj 09, 2018, 10:04:46 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login - Tu máš tu 5/8, keď si myslel túto.

Jasné, tak ako si povedal, bude trochu rohata ale ide mi o to aby to bolo použiteľné a dobre vyladene, keďže mám tu ľudí s ktorými chcem robiť spojenia a možno časom aj nejaké DX-ky, tak aby som nemusel potom meniť kupovať novú ale nech mam od začiatku použiteľnu.
Čiže hovoríte, že tá 5/8 bude najlepšia hej?
Primontovat by som ju mohol na plot a odtiaľ si natiahnuť kábel s tým nebude problém a to, že to bude trochu okate nejak prežijem, snáď to nebude nikomu vadiť, hlavne že to bude bežať ako má :).


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #166 on: Máj 09, 2018, 11:36:31 ráno
-myslel som tu bacovu domacu tvorbu

co sa tyka “okatosti” tak ja som 5/8minu natrel na cierno a kedze v pozadi(pri pohladu z cesty) mam ihlicnaty les, tak pokial nevies kde sa mas divat, tak si ju ani nevsimnes.







Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #167 on: Máj 09, 2018, 13:58:04 večer
janokorna, staci prelistovat toto vlakno dozadu a su tam fotky :-)  Tak nie, tu su fotky - You are not allowed to view links. Register or Login

a o par stran dalej je moja SLimCobra na portable :-) Obe anteny vlastnorucne vyrobene :-D
« Last Edit: Máj 09, 2018, 14:29:21 večer od BacaKE »


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #168 on: Máj 09, 2018, 14:44:49 večer
dik, ako mas daleko spodny ziaric od stoziara? nad dipolom rozmyslam aj ja na toho naseho papucha. vyhodu vydim v nie dlhych ramenych...... koli vetru a namraze , predsa je to uz okolo 1000mnm. a aj je to dipol takze nemusim riesit dostatocnu protivahu a vysku montaze (okolo su stromy, tak to chcem dat co navyzsie).
-namiesto pokusov so zavitmi tam mozem dat aj origo balun 1:1 ?
« Last Edit: Máj 10, 2018, 07:43:19 ráno od janokorna »


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #169 on: Máj 09, 2018, 23:41:25 večer
Ziaric a protivaha je od stlpa odhadom 70cm, navyse mi stlp skratili takze protivaha siaha asi 50 cm pod okraj strechy :-( Mam tam balun tusim 1:1 myslim ze som to popisoval pri antene. Keby nebolo tej nizkej vysky a komplexu anten SWANu tak je to vcelku fajn antena. Urcite sa vo vhodnych podmienkach bude pocut velmi dobre a aj dost daleko dosiahne :-)  Momentalne ju mam rozobratu, lebo zakladne bola z dreva a zacalo to robit cirkus s SWR, takze ju prerabam a generalkujem (spoje trubiek a kontakty za tie zhruba dva roky zoxidovali tak to musim nejak osetrit :-)  )