OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stacionárne antény

0 Members a 3 Hostí prehliada túto tému.

Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #150 on: Marec 05, 2017, 09:51:15 ráno
Diky za pochvalu :-) NAaaaaaaaaaa, a co sa s tym budem j***t :-D  Jo antena typu CDD. Kedze som musel vyriesit upevnenie aj "izolaciu" a limitoval ma material ktory mam v balkonovej dielnicke, toto bolo "idealne ". Vydrzalo to VKV, takmer dvojdenny dazd, snezenie bez straty PSV pomeru. Teraz uz len skuska v priebehu casu :-) VSetky spoje az na PLka zaliate tafixom :-)

P.S. 21.03.2017  Dalsie VKVcka antena drzi :-) Len nech to nezakriknem :-)

  Mam vsak otazku pre znalych veci. PSV mam teraz vsade max 1.1:1 Ale ked meriam vykona (za stanicou) dava len 3w. Preco mam o 1w mensi vykon ?? Balun, nezladeny napajac??
« Last Edit: Marec 21, 2017, 11:55:09 ráno od BacaKE »


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #151 on: August 02, 2017, 20:33:17 večer
Par mizernych foteciek mojej Slim Cobra antenky ( druha generacia pocas dvoch tyzdnov), naladena podla SWR metra na 1.02 na kanali 1 a 1.3 na kanali 40 na danom mieste. Spicka anteny vo vyske 9 metrov, cievka 23 zavitov na priemere hajzlovej trubky zhruba 50 mm dlzka kabla od anteny do radida zhruba 14 m.  Pocul som  na nej kdeco hlavne DX. Vdaka stanovistu vsak spojenia takmer ziadne.

 V letnych horucavach sa rozladzovala az o + dve desatiny predpokladam, ze vdaka roztaznosti materialu a tym padom deformacii cievky ci predlzovaniu ziarica a protivahy. Akonahle sa ochladilo do teploty okolo 20C SWR sa vratilo do hodnot popisanych hore. Podla mna by sa dala pouzit aj ako stacionarna antena za prdpokladu upevnenia cievky tak, aby sa nehojdala a bola kolmo, k zemi. Ja som to mal vytiahnute ako vlajku na stoziari :-)
« Last Edit: August 02, 2017, 20:37:52 večer od BacaKE »


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #152 on: August 04, 2017, 20:12:55 večer
A ked uz monolog, tak poriaadny.

 Otazka na znalych. 3/4lambda antena, ake potrebuje prisposobenie, kedze je rezonacna ?? Vie to niekto ?? Zatial som sa nedobadal ( aj vdaka tomu, ze englistina nie je velkym prijatelom).


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #153 on: August 04, 2017, 21:53:30 večer
3/4 vertikál má nevýhodné vyžarovanie s lalokmi žiariacimi "do neba" a preto sa nepoužíva a robí sa 5/8 a aj tá o niečo menej ako 0,625 vlny aby sa ešte trochu potlačili laloky vyžarujúce hore.
Inak 3/4ka nepotrebuje žiadne prispôsobenie lebo impedančne by mala byť niekde ako 1/4ka - približujúc sa 50ohm. 5/8 už prispôsobenie potrebuje.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #154 on: August 05, 2017, 02:00:45 ráno
Hmm. O 3/4ku sa zaujimam prave koli tomu, ze som kdesi videl rozkreslene jej vyzarovacie laloky (ilustracie z 50tych, 60tych rokov) kde ma zaujalo prave to, ze ma ako prizemne tak aj donebove :-) laloky, ktore by mali byt relativne rovnako silne :-).  Tym prisposobenim som mal na mysli impedanciu prisposobenu k 50ohm na napajaci. Balunom ci niecim takym. Tak ako mam ja na tej stresnej v strede napajanej "polke". Sice podla kdekoho sa rezonacna antena prisposobovat nemusi, ale radsej by som mal istotu, ze do radia "ide"50ohmov, nie 600 :)


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #155 on: August 05, 2017, 13:08:21 večer
Aj na konci napájaná 1/2ka je rezonančná anténa a prispôsobovať sa musí lebo na konci má cca 2000-2500 ohm.
V strede napájaná 1/2 potrebuje ani tak nie impedančné prispôsobenie, ale symetrizačný člen BALUN 1:1aby "neškúlila" a aby nevyžaroval koax a tým pádom by bolo horšie aj psv a brala by viac rušenia.
S 3/4 vertikálom na konci napájaným kľudne môžeš robiť pokusy bez prispôsobenia a symetrizačného člena, ak máš dobrú protiváhu lebo sa impedancia približuje 50 ohm. Ale je otázne kam sa dovoláš. 3/4ka v strede napájaná bude už impedančne viac mimo a potrebuje transformátor (balun, ale nie 1:1!). Alebo nejaký LC obvod+balun. Teraz presne neviem aký. Ale o dosahu (ak nerátam družice:) platí to isté.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #156 on: August 05, 2017, 13:42:43 večer
Nasiel som ten obrazok :-) 3/4ka je predposledny obrazok You are not allowed to view links. Register or Login




Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #157 on: August 05, 2017, 14:11:09 večer
Ano, to je ono. Tu je tiež vyžarovanie aj impedancia 3/4 vertikálu. Takže okolo 70ohm, čo je prijateľné, ale vyžarovanie je ako píšu "do preč"  ;)


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #158 on: August 05, 2017, 19:26:47 večer
Haha takze na miesten spojenia po meste a blizkom okoli a na DXy ako stvorena :-D


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #159 on: August 05, 2017, 21:38:31 večer
pri 3/4 l dost zalezi na umiestneni anteny, ci je na zemi, alebo v 5m nad terenom a ma plnorozmerove radialy alebo... Podla toho bude vyzarovaci diagram. Su obrazky ako hore, ale aj take s prizemnym lalokom a dalsim v cca 50 st uhle... You are not allowed to view links. Register or Login

Pokial chces jednoduchu antenu pre lokal aj DX, skus prachobycajnu stvrtku, naklonom protivah vies modelovat vyzarovak a zisk v uzitocnych smeroch ma cca ako to 3/4 monstrum. Pre DX potrebujes antenu, ktora bude vyzarovat nie v 50 stupnoch, ale pod 20, max 30, 50 stupnov je vhodne tak na talianov a nemcov.
« Last Edit: August 05, 2017, 21:42:32 večer od pugzley »