OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Rada pred kúpou CB

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #40 on: Október 10, 2017, 18:30:04 večer
Aha takže tam len nalepiť pás samolepky.Ja som myslel že mám koax prilepiť  :) No vidno že vtomto som ešte hlúpi.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #41 on: Október 10, 2017, 19:02:17 večer
to je z praxe , casom by si na to sam prisiel


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #42 on: Október 10, 2017, 19:10:36 večer
Chcem sa poďakovať za rady ktoré som dostal.Už mám vtom jasnejšie ale ešte budem určite od Vás potrebovať niekedy poradiť čo a ako.Vidím že sú tu ľudia ochotný poradiť a pomôcť začo im patrí veľká vďaka.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #43 on: Október 11, 2017, 08:35:52 ráno
neni zac, ;D

byvas dole v dedine, ci na kopceku ?????? ja len tak ci existuje neaka zaujimava sanca sa k tebe dovolat aspon z kopca ked bude neaka sutaz. kilometrov to k tebe neni vela.......


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #44 on: Október 11, 2017, 14:13:07 večer
ja som ML-ku naladil raz ked som ju kupil , odvtedy mam tretie auto a neriesim, nieje treba,  rozdiely su minimalne , a hlavne tie male PSW metre su k ničomu, ked budes mat 10 kusov, tak dostanes 10 rozdielnych hodnot , ja som ju bol naladit na kopec mimo vedeni a domov a je to ok , dal som na nu spojenie na vychod republiky, protistanica mala tiez ml 145 ,  samozrejme pocas sutaze.  a z domu na plechovej uzkej parapete isla jak oci ,
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #45 on: Október 12, 2017, 05:32:42 ráno
Ja bi som ju možno ani neladil ale všade kde čítam a aj v návode k CB stanici je písané že používanie nenaladenej antény môže viesť k poškodeniu CB stanice.


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #46 on: Október 12, 2017, 12:38:09 večer
V návodoch majú pravdu. Pred prvým použitím treba anténu premerať a "naladiť" resp. doladiť. Ona by už mala byť v pásme, ale mení sa jej impedancia v závislosti na okolí a na tom, na čom je položená.
Pravda je tiež, že tieto lacné PSV metre ukazujú rozdielne +- 0,5. Jeden mi ukázal 1,5 a druhý 2 a tretí 1,2...
Anténu neni nutné premeriavať pred každým vysielaním, ale ja to robievam, lebo môže sa ti poškodiť koaxiál,
alebo konektor, prípadne môže byť zoxidovaný červík, čo drží žiarič v päte antény a toto premeraním hned zistíš.
PSV ti vybehne "za roh" :) a nebudeš do toho zbytočne pol hodinu kričať a žhaviť koncák.
Ale ak nejde v aute kúrenie na CB zimnom závode je to určité riešenie  :) :)


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #47 on: Október 13, 2017, 05:34:16 ráno
Včera som videl na jednom aute 2 metrovú anténu s klbom.Vodič ju mal naklonenú do zadu,ale to nieje správne takto sa predsa znižuje dosah či nie?Alebo sú tie rozdiely zanedbatelné keď je anténa rovno alebo priklopená ku streche?


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #48 on: Október 13, 2017, 05:38:24 ráno
Moja antena ma tiez 2 m a mam na nej klb aby som ju mohol sklopit ked idem do garaze , jasne ze ked je sklopena co len minimalne tak sa hlavne meni PSV a aj vyzarovaci uhol


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #49 on: Október 13, 2017, 05:45:56 ráno
Takže ak má niekto tak naklonenú anténu tak to je ako keby mal na aute kratšiu napr.1m namiesto 2m?