OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Ako a načo slúžia rôzne kanále na CB

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
on: Február 28, 2012, 23:48:34 večer
Lenivosť je zlá vlastnosť ale nemôžem si pomôcť ked to je už niekde napísané tak prečo to neskopírovať You are not allowed to view links. Register or Login
 =========================================
 Doporučené používanie CB kanálov...

 1. kanál - zvolávací kanál (tu sa nachádza väčšina staníc a po nadviazaní rozhovoru sa dohodnú na spoločnom kanáli)

 3,22, 15 a 33,70,73. kanál - opakovače.  (15 kanál od 23.02.2012 slúži ako zvolávací kanal pre moduláciu SSB)

 9. kanál - tento kanál slúžia na tiesňové volania a je medzinárodne uznávaný.

 10. kanál - na tomto kanáli vysielajú vždy predovšetkým vodiči kamiónov.

 19. kanál - tento kanál je všeobecne využívaný ako medzinárodný kanál pre kamionistov (u nás sa používa kanál č. 10)

 24, 25, 76 a 77. kanál - tieto kanály sú povolené skôr pre digitálne vysielanie a nemali by sa na nich vysielať bežné rozhovory.

 31. kanál - kanál zaužívaný pre DX spojenia FM moduláciou, čiže pre diaľkové spojenia

 40. kanál - zaužívaný pre takzvané sedenie pod selektívnou voľbou a čakanie na vyvolanie pomocou selektívnej voľby.

 Ak viete o niečom čo tu nieje napísané tak neváhajte
« Last Edit: Február 29, 2012, 00:02:22 ráno od admin »
Pekný deň...


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: Február 28, 2012, 23:48:52 večer
Ako bolo vyssie uveden 10 ka pre kamijonistov, trocha by som to rozsiril na komunikaciu v doprave . Rozmaha sa uz komunikacia na CB aj v osobnych vozidlach , kto to raz skusil cestovat s vysielackou CB v aute tak uz vic jazd bez nej urcite nie!

Ak sa dostaneme na uroven poliakov , tak policajti budu mat problemi naplnit statny rozpocet z pokut , ale to je hodne, hodne daleko aby u nas fungovala 10 ka a ko v Polsku 19 ka.


sniper

  • Guest
Odpovedať #2 on: Február 28, 2012, 23:49:20 večer
súhlasím stebou nebolo by zlé keby to bolo ako v polsku na 19. ale to by nejskor mosela táto spoločnosť zobudiť a trocha vyspieť aby si uvedomili že ked sa chcú mať lepšie tak sa musia sami oseba postarať a nie čakať a len ohovarať a riadiť sa heslom každému rovnako len mne najviac.Smile



Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Február 28, 2012, 23:49:36 večer
Tak ja pouzivam stale 10 pri cestovani ale doma home 20.
 Ono drviva vecsina ludi si povie co pojdem ako retard dlhu antenu na streche budem vyzerat ako reto a tak dalej a tak dalej... Neuvedomuju si ze pokial idete viaceri v autach zasebou je to super.
Pekný deň...


sniper

  • Guest
Odpovedať #4 on: Február 28, 2012, 23:49:55 večer
to máš pravdu to iste mi hovoril kolega ked sme sa bavili o cb že jak debili chodia s dlhími antennami na streche tak že ked som si kupoval cb do auta tak som zobral aj malíčkú antenku ta je diskretna možem povedať že je na radio alebo hendsfre sadu a tak si nerobí potom zomna zbitočne srandu a tiež nebudí pozornosť zlodejov na cestu do roboty a speť stačí a ked idem nadlhšie trasi napríklad k babke do BB tak si dal sirio ML 145 a mám hned väčí dosah ale nemôžem sa stažovať ani dosah malej bezproblemu ide aj do 10km . nikedy nema porloblém z Košíc pokecať s kamionistami do USS .


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #5 on: Február 28, 2012, 23:50:19 večer
ano pozeraju na nas ako na ? alebo si myslia ze sme taxikari, stalo sa mi v Chotvatsku ked som cakal kamosa pred obchodom ze prisli za mnou a TAXI , ja ze nie , byt informovany na cestach co sa deje pred vami je na nezaplatenie , kolko krat idem cez usek kde je 50 iba na vyberanie a ja obehujem vsetkych a viem ze je to ciste , vtedy immozem len zakyvat dlhou antenou ....


sniper

  • Guest
Odpovedať #6 on: Február 28, 2012, 23:50:34 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
ano pozeraju na nas ako na ? alebo si myslia ze sme taxikari, stalo sa mi v Chotvatsku ked som cakal kamosa pred obchodom ze prisli za mnou a TAXI , ja ze nie , byt informovany na cestach co sa deje pred vami je na nezaplatenie , kolko krat idem cez usek kde je 50 iba na vyberanie a ja obehujem vsetkych a viem ze je to ciste , vtedy immozem len zakyvat dlhou antenou ....
SmileSmile tak tak správne ale niekomu to nevysvetlíš že je to dobrávec ako mojim kolegom aj ked chodím len 25 km do rob a speť tiež 25 je to skoro rovinka ale samá 50 a 70 ka tak ked viem že jeto čisté ešte aj ušetrím palivo bo nemusím stále brzdiť a rozbiehať sa a ked je nehoda tak viem skor obíš a nie stáť ako debil minulí rok v kolone a čakať čo bude a lemantovať či to ma obíť ale počkať akurat trocha vadí že na 9. sa nikomu nedovoláš ked maš nahodou problém


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: Február 28, 2012, 23:51:01 večer
Haha tolkokrat sme vyuzili CB na cestach a tej srandy ani nehovorim. Hlavne na dovolenke v chorvatsku naco platit zebrakom za roming ked mozem hned v sekunde povedat kolegom ze musim natankovat... Alebo ked sme boli v zapche a kamos bol asi o 200 m vpredu cca 50 aut a zdrzal premna premavku aby som sa predneho pychol a necakal dalsich 20 minut v kolone...... SUPER ja ked idem vsade hned najvecsia antena a ideme tak 5 aut a vsetci nam kyvaju a mavaju a pohode..... Raz sme isli asi 7 aut a boli sme v maskach a seci anteny na utach slovenske vlajocky prost emasaker a vsetci sa smiali aj policajti normalne nechapali a sa smiali na pumpe na nas.. a nehovorim o tom kolkokrat som posunul alebo dostal info ostatnym ze sa tam meria na tom useku...
Pekný deň...


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: Február 28, 2012, 23:51:28 večer
Matus by vam vedel povedat ked sme isli s chaty vsetci sme isli skorej oni tam ostali dlhsie a tak isli mimo nas a samozrejme ze cez cb sme sa dozvedeli o tom ze tam meraju a sme kecali a pohode presli a nakolko on isiel samo ako auto tak si to odniesol lebo leteeeeeeeeeee l ako sip  Mozno si to precitat a spomenie si aj na to ako sa mu potom auto pokazilo... smolny den..
Pekný deň...


sniper

  • Guest
Odpovedať #9 on: Február 28, 2012, 23:51:46 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Matus by vam vedel povedat ked sme isli s chaty vsetci sme isli skorej oni tam ostali dlhsie a tak isli mimo nas a samozrejme ze cez cb sme sa dozvedeli o tom ze tam meraju a sme kecali a pohode presli a nakolko on isiel samo ako auto tak si to odniesol lebo leteeeeeeeeeee l ako sip  Mozno si to precitat a spomenie si aj na to ako sa mu potom auto pokazilo... smolny den..
To maš super že uvas v Blave je ským si pokecať tu na vychode je prblém aj s kamionistami ideme za sebou dam vyzvu abuda sa neozve bo nemá cb alebo ma pokazené abo sa mu proste nechce niekdy tak mám že rano a ani večer ked idem z roboty tak nikto sa ani len neozve proste len tichúčko