OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Akú zakladňovú anténu

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #30 on: November 01, 2012, 19:26:47 večer
skus aj polku ta vyzaruje smerom hore viac ako 5/8 len nekur


Offline Klema

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 42
    • Karma: 3
  • Zvolavaci kanal ma cislo 1 !!!
    • Zobraz profil
Odpovedať #31 on: November 01, 2012, 22:48:33 večer
polka nema radiali a ze by vyzarovala viacej hore ako 5/8 s radialmi?
To mi nejako nesedi


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #32 on: November 01, 2012, 23:11:32 večer
toto by ti mohlo pomoct, a zistis ze ivan ma pravdu

Lambda 1/4- jej dĺžka je 2,75 m žiarič a 2,75 m radiály. Radiály bývajú spravidla 3, čo bohate postačuje. Nie je to však pravidlom, pretože radiál môže byť i viac. Radiály zvierajú voči žiariču uhol 90-120 stupňov a sú voči sebe posunuté rovnomerne po obvode. Táto anténa je veľmi závislá na radiáloch pretože ich dĺžkou sa dolaďuje na maximálny výkon. Z hľadiska vysielania je vhodná na kratšie spojenia, nie je vhodná na diaľkové spojenia pretože slabšie počúva. Táto anténa vyžaruje signál rovnomerne na všetky strany v tvare gule ohraničenej radiálmi. Jej veľkou výhodou je robustnosť a takmer bezporuchový chod počas dlhého obdobia lebo nemá skracovaciu cievku. Radiály sú väčšinou sklonené dolu a preto ani ich poškodenia od vtákov nehrozí.

Lambda 1/2- jej dĺžka je asi 5,5m záleží od toho, ako je naladená prispôsobovaci a cievka v päte antény. Prevedenie je väčšinou teleskopické pomocou duralových tyčí rôznych priemerov ktoré sa zasúvajú do seba. Vzhľadom na svoju dĺžku je náchylná k poškodeniu nárazovými vetrami, najčastejšie sa láme v druhej tretine svojej dĺžky. Z tohoto dôvodu je žiadúce ju vyviazať na štyri strany. Táto anténa vyžaruje všesmerovo v tvare gule.Päta antény by mala byť aspoň 2,7m nad strechou alebo zemou. Anténa sa ladí zmenou dĺžky žiariča zasúvaním prvého alebo posledného dielu, je však výhodnejšie ladiť na najtenšom diele.

Lambda 5/8- Konštrukčne riešená jako 1/2 avšak líši sa dĺžkou žiariča, ktorý je dlhý asi 6,5m. Súčasťou antény sú radiály, ktorých počet je zvyčajne tri, ale môže ich byť aj niekoľko desiatok. Väčšiu životnosť dosahujú antény ktoré sú vyrobené z laminátu včetne radiálov. Poškodenie je potom menej časté, ale cena je úmerná kvalite. U antén lambda 5/8 dochádza často k poškodeniu radiálov od ťažších vtákov ich odlomením. Ladenie antény sa robí zmenou dĺžky žiariča podobne jako u lambda 1/2. Pri strate radiála alebo niekoľkých sa PSV antény zvyčajne nezmení a anténa získa v tom smere, že vysielanie na bližšie vzdialenosti sa zlepší.Táto vlastnosť pramení z tej skutočnosti, že 5/8 je určená na dialkové spojenia, pretože jej vyžarovacia charakteristik a je síce všesmerová, ale orientovaná dohora pod uhlom asi 45 stupňov čím dochádza k odrazu signálu od ionosféry a jeho dopadu do vzdialenosti cca 1400 km od Vašej rádiostanice. Toto je však len orientačný údaj pretože,odraz a dopad signálu je závislý od okamžitých podmienok v atmosfére. Z tohoto je jasné, že 5/8 nie je vhodná na vysielanie v členitom hornatom teréne. Táto anténa je kompromisom medzi 1/2 a 7/8, patrí medzi najrozšírenejš ie CB antény.

Lambda 7/8- je vlastne dlžkou žiariča porovnateľná s 5/8, jej vlastnosti sú však pre vysielanie ešte markantnejšie, pretože je určená hlavne na diaľkové spojenia. Pri počúvaní je dosť veľkým problémom jej veľký zisk a tým nutnosť viac skvelčovať stanicu samozrejme pokial nám vadí šum stanice z dôvodu veľkého počtu prímaných staníc.
« Last Edit: November 01, 2012, 23:13:23 večer od Palo BA »
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Klema

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 42
    • Karma: 3
  • Zvolavaci kanal ma cislo 1 !!!
    • Zobraz profil
Odpovedať #33 on: November 01, 2012, 23:37:53 večer
autor je urcite rad ako si to skopcil, ale to co tu citam je:
1/2 - vyžaruje všesmerovo v tvare gule
5/8 je určená na dialkové spojenia, pretože jej vyžarovacia charakteristik a je síce všesmerová, ale orientovaná dohora pod uhlom asi 45 stupňov čím dochádza k odrazu signálu od ionosféry





Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #34 on: November 01, 2012, 23:54:50 večer
 jej vyžarovacia charakteristik a je síce všesmerová, ale orientovaná dohora pod uhlom asi 45 stupňov čím dochádza k odrazu signálu od ionosféry a jeho dopadu do vzdialenosti cca 1400 km od Vašej rádiostanice. Toto je však len orientačný údaj pretože,odraz a dopad signálu je závislý od okamžitých podmienok v atmosfére. Z tohoto je jasné, že 5/8 nie je vhodná na vysielanie v členitom hornatom teréne.
CB všade tam, kde sa len dá


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #35 on: November 02, 2012, 05:54:58 ráno
musim oponovat, byvam v kopcovitom terene moje QTH je v doline a okolo same kopce skusal som spojenie s davidom z SL s 1/2 a 5/8 na polku sme sa vobec nepoculi a na 5/8 to islo na 2,3 S . Teda z kazdeho QTH ide kazda antena rozne.
Radialy polka nema lebo jej dlzka dana polkou lambdy sposobuje ze nepotrebuje mat proti vahu , radialy su protivahou anteny.


Offline Klema

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 42
    • Karma: 3
  • Zvolavaci kanal ma cislo 1 !!!
    • Zobraz profil
Odpovedať #36 on: November 02, 2012, 14:31:30 večer
Palo - som zmateny, na ktoru otazku si mi odpovedal?


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #37 on: December 21, 2012, 21:25:58 večer
Môj kamoš si zakúpil od jedného dobrého pána boomerang 1/2 dipol a fungu to skvele akurát to má na rotačnom stožiare lebo signá sa šíri iba v smere protiváhy


Offline Fantic

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 93
    • Karma: 3
  • Jozef Modra
    • Zobraz profil
Odpovedať #38 on: December 22, 2012, 08:29:39 ráno
ja takisto ešte nemám poriadnu antenu skúšal som len dipol l 1/2 mám spravenú GP 1/4 na streche s tromi radiálmi šikmo dolu ,  jeden rádioamatér ktorý vysielal 40 rokov mi  velmi odporúča  anténu  typu  J   na CB čko  je dost jednoduchá a vraj chodí skvele , uvidíme po novom roku

You are not allowed to view links. Register or Login

prijemne prežitie vianoc všetkým


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #39 on: December 22, 2012, 08:56:41 ráno
Aj tebe pekné vienoce   ;)