OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Porušenie všeobecného povolenia PMR446

Hosť · 21 · 23626

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #10 on: Marec 09, 2013, 22:31:45 večer
Klema ty si z kade, keď sa pýtaš ?


jarkov1

  • Guest
Odpovedať #11 on: Marec 09, 2013, 23:45:28 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Idem si minule 90-kou cez mesto, zastavil ma policajt, ze som prekrocil rychlost, tak mu hovorim "Očakával som, že ak to urobim iba občasne (dajme tomu 2x/mesiac), tak mi to bude tolerované"
a on, ze OK tak nech idem dalej

ty si neni z Dubnice, alebo tak nejak?

Ísť 90-tkou po meste je niečo úplne iné, v tomto prípade hrozí bezprostredné nebezpečenstvo pre množstvo obyvateľov.
Tým, že sa zapojím do diskusie rádiamatérov predsa nikoho nehrozím, ani to nieje extra bordel.

Ja mám doma vysielačku pre letecké pásmo a prisahám, TX tlačidlo som na nej v zapnutom stave ešte nikdy nestlačil, ani nestlačím.
Uvedomujem si, aké by to mohlo mať veľké škody majetkové a na životoch ľudí. Nehovoriac o tom, že na to pásmo nemám licenciu  ;D

btw: Nie som z Dubnice.
« Last Edit: Marec 09, 2013, 23:47:21 večer od jarkov1 »


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #12 on: Marec 10, 2013, 06:28:52 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Ja tu externú anténu chcem hlavne kvôli lepšiemu príjmu, -počúvanie ľudí z mesta
Samozrejme, pri vysielaní rešpekt a ohľaduplnosť prvoradá.

Palo BA, spomenul si radioamatérov, v ako zmysle ? Hneď po odhalení robia nejaký report ?

Predstavme si situáciu:
Na rádioamatérsko m pásme (mimo "voľného" pásma) rozoberajú rádioamatéri (s licenciou) zaujímavú tému.
Začujem ich (nemám licenciu) a zapojím sa do diskusie. Čo sa stane ?

Radioamateri nemaju radi slovo , alebo skratku CB , tak ak sa pripojis k debate a das volacku klasicku s CB tak budu velmi alergicky na teba , v ham pasmach sa odsudzuje CB i ked mnohy zacinali s CB , s dovodu ze s CB by preslo na ham pasma komunikacia presne opacna ako ma byt a pouziva sa na ham pasmach.


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #13 on: Marec 10, 2013, 08:23:30 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
Tak sa stebou rozpravat nebudu lebo oni sa pri zacati relacie oslovuju volacim znakom. Takze ked sa zapojis do debaty tak si hned porusil zakon a oni ta nato upozorni a ked nie tak ta hned naprasi. vid. par vybranych osob nbudem menovat..

Fuuu, tak to mi príde dosť kruté  :-[  Prečo až tak ? Aj keď vezmem do úvahy skutočnosť, že nemám licenciu a oficiálny volací znak.
Očakával som, že ak sa ozvem občasne (dajme tomu 2x/mesiac), tak mi to bude tolerované.

V každom prípade, zatiaľ veľká vďaka za odpovede. Teraz keď to viem, tak sa vyhnem nepríjemnostia m.

BTW: 3 milióny, to je riadna pálka  :o

Radioamateri mozu na im pridelenych pasmach komunikovat len s radioamatermi, s nikym inym, takze ak by sa s tebou bavili, tiez by porusovali predpisy. Su pasma, kde su okrem radioamaterov aj profesionalne sluzby a vzajomne komunikovat nemozu. Napriklad vedla v cechach maju 70cm hamband radioamateri ako sekundarny pridel a primarny pridel tam maju profi sluzby s platenymi frekvenciami (ale nastastie umiestnenymi tak, aby si navzajom neprekazali).

Pokuta pre fyzicku osobu bola od 5000sk do 50000sk, ak by si ale sposobil verejne ohrozenie, napriklad keby koli tebe spadlo lietadlo alebo by si rusil hasicov, zachranku, policajtov a vznikli by koli tebe materialne alebo ludske skody, tak mozes ist aj sediet.

K bonzovaniu, viem o par hriesnikoch tu z fora co sa sporadicky na 2m\70cm hambande ukazu, ale nekomunikuju s amatermi len medzi sebou direktne na pozicane znacky, tych neriesim. Ale riesil som jedneho chalana, co sa ozyval a snazil sa o komunikaciu na prevadzaci, nestacilo napomenutie, o par dni sa ozval znova, tak som poziadal TUSR o monitoring frekvencie... Zneuzivat radioamatersku infrastrukturu cez ktoru sa z lokalneho porusovania predpisov stava globalne (echolink) je uz za hranicou, ktoru neriesim...

Pokial nechces byt pocuvany desiatkami uzivatelov PMR, kup si digitalne PMR, ich penetracia na slovensku je minimalna, co ti zabezpeci dostatocne sukromie.

Ohladom externych PMR anten, vykonov, je to na tebe a tvojom svedomi, ja by som z takeho spojenia potesenie nemal. Na PMR pasme je taky bordel, ze pokial te niekto nenatrie alebo sa nenatries tu na fore sam, tak to pravdepodobne nik nebude riesit...

Tu odporucane LPD pasmo lezi vnutri radioamaterske ho pasma, niektore kanaly sa zhoduju s vystupmi madarskych 70cm prevadzacov, tak tu prekracovanie 10mW vykonu alebo pouzivanie smeroviek neodporucam, lahko by sa ti mohlo stat, ze ak byvas v blizkosti HU hranic, tak ta nejaky hamater natrie.

Poplatok za radioamaterske skusky je smiesny, v jednotkach eur, naucit sa to da za par dni ked sa chce, tak mi je zahadou, preco chces vysielat na cierno...


jarkov1

  • Guest
Odpovedať #14 on: Marec 10, 2013, 15:55:45 večer
Všetky moje otázky vediem v rovine "čo ak", určite nechcem vysielať načierno, práve naopak.
Len ma zaujímalo čo je ešte prípustné a čo prísne zakázané. Chcem sa len vyhnúť prípadným nepríjemnostia m, to je všetko.

Čo sa týka toho priznávania sa, tak snáď jeden 20 cm pendrek na počúvanie nikto riešiť nebude  ::)


Offline Fantic

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 93
    • Karma: 3
  • Jozef Modra
    • Zobraz profil
Odpovedať #15 on: Marec 10, 2013, 16:22:14 večer
zaujímavé čítanie, no a čo ak v prípade ohrozenia života ,pri havárii a pod.  by som privolal napr. hasičov alebo  m.p.   zo svojej ručky na ich frekvencii ?,aj v prípade že mám signál na mobil alebo nie  , tiež by som porušil zákon a bola by mi uložená pokuta aj v prípade ohrozenia na živote  ? myslím si že áno lebo sme na Slovensku  >:(


jarkov1

  • Guest
Odpovedať #16 on: Marec 10, 2013, 16:50:28 večer
No mne osobne by to bolo jedno, ak by som padol niekde do šachty, alebo ak by som bol ja, moja rodina vo veľmi krajnej, život ohrozujúcej situácii BEZ GSM Signálu a mal pri sebe napriklad tu letecku vysielačku tak jednoznačne volám núdzovú frekvenciu (tuším okolo 121 MHz) , prípadne som čítal o ARES (tuším okolo 145 MHz).
Ale primárne by som sa snažil zachytiť frekvencie rýchlej záchrannej služby prípadne polície, uvedomujem si, že horeuvedené núdzové frekvencie nie su pre bežných ľudí.

Kvôli nejakému (v tej situácii) blbému zákazu predsa neprídem o život,
« Last Edit: Marec 10, 2013, 17:03:43 večer od jarkov1 »


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #17 on: Marec 10, 2013, 17:00:01 večer
v pripade ohrozenia zivota a majetku by si mal spravit vsetko co je pre teba dostupne, ak by na poslednom mieste bola hocijaka vysielacka tak by si mohl zavolat pomoc v nudzi systemom SOS vysielanim na dostupnej frekfencii pre prijem spravy volania v nudzi druhom stranou . Tak moze aj radioamater vysielat mimo povolene pasma , o uskutocnenom spojeni ale musi urobit zaznam v denniku a uchovavat ho po dobu 1 roka pre pripad kontroly.

ARES je v podstate nahrada spojenia ak uz statne organy si nevedia pomoct s komunikaciou. Cize clenovia ARES u robia akychsi nahradnych spojarov a predavaju informacie v pripade krizovej situacie ostatnym zachrannym zlozkam.

Bezne a denne sa na nijaky ARES nedovolas , frekfencie ARES u su len odporucane v pripade cinnosti clenov ARES u. Je tam aj kanl 9 CB


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #18 on: Marec 10, 2013, 19:51:33 večer
No, ked by zacalo horet tu v SL a ja zacal volat na kanalu 9 CB, tak vyhorim do tla, lebo hasici v SL CB stanicu uz desat rokov nemaju a vsimol som si, ze uz ani antena tam nieje.

Ale uz som mimo temy, tak prosim nato nereagovat dakujem.
« Last Edit: Marec 10, 2013, 19:53:45 večer od Dejvid »


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #19 on: Marec 10, 2013, 20:24:29 večer
Dejvid súhlasím plne s tebou ohladom CB EMG 9. A čo sa týka PMR, tak na príjem si môžeš dať aj štyry 25el. yagi, ale nesieš s tým vysielať :)