OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - derick

Stránky: 1 2 3 4
31
DX spojenia na CB / Re: DX spojenia na CB
« on: Január 03, 2013, 22:47:35 večer »
Zatial bez koncesie.Po zmene povolovacich podmienok a povoleni SSB prevadzky a smeroviek je aj CB celkom zaujimave.Pred sa len,to CB je take viac uvolnene.
(Pisal som 10m a nie 10mhz).Na drotovke 10m nejde az tak dobre,ako na dobre umiestneny vertikal,alebo smerovku.Preto je tam pomenej prevadzky.Navi ac otvorenia su nepravidelne a obcas niekolko rokov aj uplne ticho.Pre hamov je lahsie urobit DX spojenie na inych bandoch,

Aj ked je "energeticky" 12w pep zhruba ekvivalent 4w FM,co sa tyka dosahu je situacia uplne ina.Za optimalnych podmienok moze byt dosah aj dvojnasobny priamou vlnou a niekolkonasobn y pri DX prevadzke.Pred sa len to SSB ma iny "feeling".


32
DX spojenia na CB / Re: DX spojenia na CB
« on: Január 03, 2013, 21:54:28 večer »
Ivan,pre Ham pasma to plati.Pre CB je mozne pouzivat aj LSB.Je tam len
odporucanie USB modulacie:
6. Vysielanie s amplitúdovou moduláciou SSB s jedným postranným pásmom USB alebo LSB (trieda vysielania J3E) je povolené s maximálnym vyziareným výkonom ktorý nesmie prekročiť 12 W p.e.p.... Pri prevádzke SSB sa odporúča vyuzívanie módu USB (horného postranného pásma).

Tie otvorenia na zamorie su kratke,zvycajne pred zapadom slnka,alebo tesne po.


33
DX spojenia na CB / Re: DX spojenia na CB
« on: Január 03, 2013, 21:36:14 večer »
Rusenie je velky problem,ale cim odolnejsi vstup na stanicke tym lepsie.
Aj low pass filter pomaha hlavne na vysielanie,ale trochu stiahne aj rusenia.Predsa len,dalsi ladeny obvod v ceste signalu.
U mna na CB rusenie hlavne od kablovky,zazneje atd.Ale na vychode sa este da.
Na FM to doleti skor vynimocne.Zvyc ajne len EU 1-max 2 skoky.Na SSB sa daju pocut aj urobit stanice zo zamoria.

34
DX spojenia na CB / Re: DX spojenia na CB
« on: Január 03, 2013, 18:47:45 večer »
You are not allowed to view links. Register or Login
väčšina zahraničných operátorov používa horizontálnu polarizáciu, kým na Slovensku je povolená vertikálna.
Pri DX prevadzke to nevadi.Polariz acia sa odrazmi nezachovava.Pl ati to skor na direkt spojenia.

35
Stacionárne / Re: Akú zakladňovú anténu
« on: Január 03, 2013, 18:20:12 večer »
Vo vseobecnosti je 1/2 lepsia do doliny lebo striela pod vyssim uhlom,a 5/8 na rovinku.Ale antenu ovplyvnuje aj vela dalsich faktorov.Vyska anteny nad strechou,uzemnenie,predmety v okoli,podlozie aj spodna voda atd.Tieto faktory dokazu vyrazne zmenit vyzarovanie.Pr eto sa to niekedy moze zdat ze opak je pravdou.

36
DX spojenia na CB / Re: DX spojenia na CB
« on: Január 03, 2013, 17:57:24 večer »
Zdravim vospolok
co sa tyka DX prevadzky,momentalne su podmienky dost mizerne.Kto mate lepsie a vyssie anteny,mozete pocuvat na kanaly 38 LSB.To je americky zvolavaci kanal,tiez kanal 6 USB,ale tam sa obcas chodi aj AM a je tam gulas.
CB je na DX vdacne pasmo.Podmienk y sa menia priebezne pocas dna zacina to skoro rano oceaniou k obedu smer afrika a podvecer severna Amerika.
Na 80m sa DX podmienky menia len pozvolne a na to aby ste poculi US stanice potrebujete nezarusene miesto a velmi slusnu antenu.Najlahs ie pasmo na pocuvanie DX je 14mhz.10m pasmo je v HAM dost zaznavane,lebo potrebujete smerovku a rotator a 90% hamov bezi na drotovkach.Pre to na CB to zije a na 10m je zvycajne tichucko.

Stránky: 1 2 3 4