OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

stavba CB papagaja

0 Members a 3 Hostí prehliada túto tému.

Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #70 on: Január 07, 2018, 21:44:13 večer
dobre, daj vediet popredu ze prides.......a k sa bude dat, tak vybehnem aj ja na kopec (teda skor kopcek 750mnm) s autom.
-opakovac je od OM0ABO tvorba....sme spokojny, len este to trocha vylepsujeme spolocne, lebo doteraz urobene behaju na PMR, ale CB pasmo ma svoje "rusiacke specifika"
-otazka do plena: co chodi v lete na CB spolahlivejsie:
     1-otvaranie brany CTCSS
     2-DTMF kod........... zaciatok "stvorcek" koniec "hviezdicka" (ako to maju v Cechach)
 do jary bude treba dorobit jedno alebo druhe.
-osobne tipujem, ze ten DTMF kod by mohol by spolahlivejsi




 


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #71 on: Január 07, 2018, 23:28:54 večer
Ja som velice spokojny s DTMF.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #72 on: Január 08, 2018, 09:13:17 ráno
osobne som najprv viac uvazoval nad CTCSS co by bolo jednoduchsie na prerobenie papagaja...... .stacilo by tam dat vysielacku co ma CTCSS v sebe, lenze:
1- malo kto to ma
2- chalani (co to maju-mali) to skusali a cez leto to dost vypadavalo aj v situacii ked sa na klasicky sqelc dalo so sumom dorozumiet.

-objavil som  (ameriku.....ta k mi treba ked necitam poriadne navod); ze na crt 2000, crt megapro; stabo xxxx (urcite aj ine nove) sa da nastavit automaticky DTMF kod(-y) na zaciatok a koniec relacie. ;D ;D ;D :P
 -predpokladam ze dekoder lepsie(spolahlivejsie) dekoduje 100% modulovany DTMF kod, ako CTCSS ktory je modulovany len na 10% modulacie..... .z toho asi menim smer vyvoja.






Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #73 on: Február 25, 2018, 11:17:40 ráno
takze na jar chceme prestahovat papagaja na "tichsie" QTH- co sa tyka rusenia. mame prislubene miesto mimo budovy, stoziar (kus rury) si ideme postavit sami. koli bleskom a vetru mi pride ako vhodne J-cko z kusu poriadneho zeleza, na spodu natvrdo zozvarane z stoziarom. otazka do plena: mate s tym prakticku skusenost???? osvacilo sa ??? nemate niekde na povale pohodene ????
 ;D ;D ;D ;D :D ;)

vopred vdaka.                          73


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #74 on: Február 25, 2018, 12:11:37 večer
Osvedčilo, či ako drôtovka alebo z trubky.
Čo si pamätám tákéto J z duralu mal "Milan ze Brodna" ;) s Ferom - ZA OM6AR, skús kontakt cez Mariana Strečno.
Musíš ale počítať iba z dlžkou antény 7,5m, nie som si istý či je to vhodné na opakovač, najmä kvôli námraze, vetru vo vyššej nadmorskej výške.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #75 on: Február 25, 2018, 14:10:25 večer
dik, na Mariana mam kontakt. ;) :)

nuz cosi som uz vyguuglil.  nieje to moc zlozite (az na tu spravnu vysku zapojenia koaxu)........akurat z jednej veci som trosku nejasny, ci stred koaxialu ma byt zapojeny na ten dlhy ziaric a ci na tu kratsiu trubku.......k azdy to ma “spravne” a upozornuje ze ti druhi to maju”nespravne” ;D ;D ;D ;D=====> asi to funguje neako obojako ::) ::) :) :D ;D

PS: s Brodnom som sa este neskontaktoval :P
« Last Edit: Február 26, 2018, 10:08:48 ráno od janokorna »


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #76 on: Apríl 02, 2018, 21:53:57 večer
takze zajtra ak nebudu padat krupy alebo krompace, tak papagaj bude docasne (skuska dosahu, miestneho rusenia....) namontovany pri(pod) Velkom Javorniku. kanal ostava 73. antena: moja archivno-expedicna 20-rocna polka (posun vpred- predtym na Velkej Raci bol dlhy bu-bu-buumerang). skusime nechat Barry-ho na autoSQelci.

73


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #77 on: Apríl 17, 2018, 16:43:07 večer
takze vcerajsi rekord Lucenec cca 145km.  ;D ;D ;D


Offline formatx

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 28
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
    • CB a PMR Veľký Krtíš
  • Lokátor: JN98QF
Odpovedať #78 on: Apríl 24, 2018, 18:57:14 večer
Info o opakovači :

Už dlhšiu dobu nám nechodilo nič iné po rozume len opakovač na CB pásmo, a tak počas večerných krúžkov na 32 kanáli bola práve táto téma jedna z najčastejšie sa opakujúcich. Ale teraz ho už máme.
Počas zimných mesiacov sme stále niečo chystali, aby to bolo na jar pripravené. Kóta bola vybraná, všetko zajednané, môžeme ísť. 14.apríla 2018 sme sa dohodli a vyšli na kopec montovať opakovač. Auto nabalené ako na týždňovú dovolenku, ale hlavne, že sme nič nezabudli a mali sme čo chytiť do ruky vždy, keď sa objavila nejaká prekážka. Cesta na kopec prebehla v poriadku a hneď sme sa pustili do skladania. Trvalo nám to pár hodín, opakovač aj anténa boli postavené, všetko pospájané, už len zapnúť.
Zapli sme staničku na kanáli 33 a … rušenie až 8s. Hľadeli sme na to a nechápali sme, prečo. Tak sme ho preladili na 3. kanál a tam to kleslo na 3s. OK, vravím, bude to tam, kde je najmenšie rušenie. Teda kanál 3.
Prišiel čas na testovanie a nastavovanie ďalších vecí. Obvolali sme všetkých známych a nastavovali sme skvelč a hlasitosť. Bohužiaľ trvalo nám  to nejakú chvíľu, lebo sme po čase prišli na to, že ohromné rušenie nám ide zo zdroja a iný sme so sebou nemali. Nechali sme opakovač zapnutý, aby to opakovalo aspoň nejaké stanice v skúšobnej prevádzke. Počas nastavovania sa nám hlásili nejaké stanice, ktoré to skúšali, za čo sa im chcem poďakovať, ale nejakej pani sa to zapáčilo až natoľko, že tam začala kričať že sme slovenské k…. tak sme sa aspoň dobre zasmiali.Zatvo rili skriňu a odišli domov. Počas týždenného fungovania opakovača sa rušenie prejavovalo stále častejšie. Bol to však jeden maďarský cébečkár, ktorý sa dokáže rozprávať sám so sebou aj  5-6 hodín cez deň a púšťať kadejaké pesničky. Ale 22. apríla sme išli vymeniť zdroj a uzemniť anténu a je to omnoho lepšie, tak dúfam, že blázni opakovač nechajú na prevádzku ľudom, ktorí ho normálne využijú. Tak si to zhrňme – opakovač je na 3. kanáli v lokátore JN98TM. Presnú kótu uvádzať nebudem kvôli bezpečnosti, predsa túto stránku môže čítať hocikto, tak aby sa na to nejaký neprajník nepozrel a zlikvidoval to.

Na realizácii sa zúčastnili : Pavol Turíčky, Dušan Kotmanová a Róbert Fiľakovo.

Nech nám to lieta!

73, Robert Fiľakovo.

P.S len prezdieľané Formatx


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #79 on: Apríl 26, 2018, 12:26:22 večer
@FormatX ...a čo tak uviesť zdroj, odkiaľ si text skopíroval? Ono sa o nič vážne nejedná, len treba dodržať nejaké formality, ktoré sú na stránke SCBR uvedené (hľadaj v pravom stĺpci dolu na You are not allowed to view links. Register or Login)