OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
on: Január 16, 2013, 20:16:15 večer
Všetko čo sa týka vysielačov na stredných vlnách sem :D Vysielač bol asi 270m vysoký a vlastne celá jeho konštrukcia vysielala. Bol uložený na botičke z porcelánu a signál k nemu bol privádzaný vzduchovým koaxialom čiže drôty uložené do kruhu a medzi nimi vnúti boli dalšie (živé) drôty. Tie velké mali výkon v rádoch kW a niektoré až 2MW. Čiže signál bol dobrá všade. Ale tento signál bol nezbytný preto, lebo v prímačoch niesu svorky na 300m antenu ale je tam malá antena navinuta na feritovoém jadre. Čiže vysoký signál bol preto aby bolo možné počúvať na bars čom :D Keď si vezmeme do huby napríklad rádio Slobodná európa, tak ono vysielalo na tajnom mieste v Nemeckom meste, menom Mníchov, a jeho výkon bol približne 5MW to preto aby mohli poslucháči počúvať na ich rádiách, prípadne na koleso z bicykela nahodené na vidliach od hnoja :D a spojené bar akým drôtom s rádiom :D :D Prečo ? Lebo ľudia nemaly poňatia o tom ako sa šíria vlny :D Ja som na chate našiel 30metrov drôtu, a dedo mi povedal že je to antena na SE :)


Offline Fantic

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 93
    • Karma: 3
  • Jozef Modra
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: Január 16, 2013, 21:09:15 večer
no pri tom 5MW vysielači by som velmi nechcel bývat  :( ,tazko povedat aký vpliv to malo na zdravie ludí v blízkom okolí ? no každopadne to boli na dnešnu dobu obrovské výkony , zaujímavé


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: Január 16, 2013, 21:24:48 večer
však Orosis mal záhradku pri takom vysielači :D Ono tieto čo maly velke výkony tých 5MW tak tie boly daleko od civilizacie. Ale si prectav stožiar 270metrov vysoký a je na porcelánovej botičke :D a celý je  antena


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Január 16, 2013, 21:34:47 večer
Ako som povedal, celý stožiar bol anténa, a niekedy bol aj 5 metrov široký :) Ale v Mníchove maly čosi lepšie :D V radioklube ECHO OM3KGW si ideme staviť kryštálky :D A dáme to na KV antenu :D to jest asi dokopy 40m drôtu :D čiže to rusko máme v kapse :D tam maju desiť kilowatof :D A doma chytám čechov na 30cm drôtu :D Je to presne tento vysielač: You are not allowed to view links. Register or Login tu máte vysielač Tpolná, ktorý chytám na drôtik :D


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
Odpovedať #4 on: Január 16, 2013, 21:47:24 večer
Ale momentálne ide Tpolná iba na 650kW :D Vysiela sa tma Český rozhlas 1 - Radio žurnál :)