OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

PMR opakovač Vršatec

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #10 on: Marec 09, 2012, 16:15:00 večer
Oukej veď všetko je v pohode. Taktiež dávam ešte do pozornosti, že momentálne je papagáj nedostupný. Vybili sa batérie a rieši sa problém s dodávaním elektiky...
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


KN08WW

  • Guest
Odpovedať #11 on: Marec 09, 2012, 16:15:39 večer
Ale to by som vedel pomôcť, vrámci rádioamatérčin y ...
Nepýtam za to nič, len seriózny prístup.


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #12 on: Marec 09, 2012, 16:16:11 večer
KN08WW neviem, či to patrilo na mňa ..
Problém je v súčastnosti taký : batérie vydržia na kóte zhruba mesiac. Riešime problém soláru, ten však ešte nemám.. Hlavný problém teraz vznikol s batériami, prestali mať kapacitu a nechcú sa nabiť. Sú to PB akumulátory a zničilo ich asi prudké vybitie pod 3,5 Voltu zo stabilizátora použitého v obvode..
Normálne napätie je 6,5 Volt.
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


KN08WW

  • Guest
Odpovedať #13 on: Marec 09, 2012, 16:17:49 večer
No každopádne existujú jednoduché schémy na ochranu pred úplným vybitím batérii. Samotná spotreba takého obvodu, sú rádovo mA.
Solar panely dostať dnes už za celkom solidné ceny, ale nebudeme tu robiť reklamu firmám


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #14 on: Marec 09, 2012, 16:18:24 večer
:-) v kľude môžeš spraviť reklamu ;-) . No jo jee, dúfam, že nejaký solár zohnám :-).KAmarát z Čiech Krpatý Dubnica vs. OK4TM má v ponuke jeden 400 korunový (CZ) 12 V 0,5 A :-) tak akurát
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #15 on: Marec 09, 2012, 16:20:13 večer
Mailo drzim palec, ale so solarom to nevidim tak ruzovo, pozri sa ako dopadlo solarne napajanie na OUN. A to pritom OUN mal 160W solarne panely a ja som tam dodal 2 x 160Ah akumce na 12V. Islo to v pohode az do prveho snehu...

V zime je az prilis vela negativnych faktorov:
1. Slnko je vonku kratko
2. Slnko spoza mrakov vychadza menej ako pocas inych obdobi
3. Slnko ma iny sklon a teda viac vadia okolite prekazky
4. Nizka teplota vyrazne znizuje kapacitu baterii
5. Nizka teplota znizuje uciinost nabijania baterii
6. Sneh lubi zakryt solar...
Ak to vsetko das dokopy, tak musis minamalne zdesatnasobit kapacitu solaru a baterii voci stavu v lete aby ti to slo nonstop a aj to asi budes musiet ist v zime oprasit solar. Taktiez pri vypocte nezabudni na ucinnost DC/DC menica pre radio ako aj pre bateriu.
Ak by som mal riesit solar pre tvoju aplikaciu, tak by som pouzil niekolko LIPOL accu paralelne, ku tomu paralelne radio a paralelne DC/DC menic s velmi presnym hornym napatim aj pri zmene teploty, toto by malo byt najmenej stratove riesenie. Predpokladam ze radio ti ide na 4.5V. Ak mas radio na 6V, tak prichadza do uvahy viac 6V PB accu paralelne.
A ako pripomenul predchodca, treba ochranu proti hlbokemu vybitiu baterie, to sa da vyriesit spinacim mosfetom (2x) a CMOS komparatorom, co ma menej ako 1mA spotrebu a zapojit jeho napajanie na nabijaciu stranu aby po odpojeni nic nebral.
Nadprud staci vyriesit tavnou a tepelnou poistkou pri baterii.

Obcas mam k dispozicii funkcne vyradene 2V PB ACCU 160Ah a 250Ah, keby si potreboval ku papagajovi - 3 kusy do serie.
Aktualne mam este par 3 rocnych kuskov 7Ah 12V geloviek co maju minimalne 6.5Ah, tak keby ti to pomohlo, tak mozes mat, ale treba sa ozvat rychlo, lebo pojdu na likvidaciu.


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #16 on: Marec 09, 2012, 16:20:43 večer
KN08WW : Ten opakovač bol zbúchaný doclea rýchlo, talže preto sme to až tak dokonale nepremysleli . A díky za prípadné technické rady
Pugzley : Vďaka a áno, článok na inete o OUN som čítal, avšak v zime by som nenechával pustený paagáj, jednak mi svedomie nechce dopustiť, že gel "zmrzne" v zime a jednak je s tým väčšia starosť. Tým pádom by také starosti nemali vzniknúť. Teraz je opakovač odpojený a tento víkend by sme mali byť hore na kóte, opakovač zhodíme a zoberieme dolu ( už to nebudeme robiť všetko hore, tak ako predtým, čo sa nám sterígal zo starého QTH zo stromu) . Poprerábame všetko ako treba a keďže bude do jary času dosť ( ak sa t podarí skorej tak ešte tento ok bude bežať do zimy), prirobíme aj veci, čo sa týka solaru či vybitia batérii .tieto batérie PB 6,5 Voltovéčo sú tam, prestali mať kapacitu zrovna asi tým prudkým vybitím, možno boli staré, ale kto vie ( sú to inak batérie čo sa používali do PC ako záložný zdroj) .
Jo, a ja som tam nepoužil DC/DC menič, to bola tá druá varianta, je tam ízkoúbytkový stabilizátor LMko ( už neviem číslo) a to si pekne zobralo šťavu až do kedy bbatérie nepadli na 3,3 Volt a to tam boli týždeň vybité . Teraz je to už dva a pol... cez víkend tri, takže zbohom ..
Pugzley, čo sa týka týh batérii, zobral by som ich, keĎ tak aj na iné účely, ide vša ko to, akú majú veľkosť, pretože opakovač je napchatý v akurát veľkej skatuli a fakt tam nie je miesto na ďalše väčšie veci ..
Zajtra napíšem rozmer tých mojich..

Mimochodom  Dosť mi prišlo komické, keĎ som prišiel zo školy a dal som výzvu na opakovač, najprv to išlo v pohode  Ale potom sa kolego z Dubnice rozhodol sť cez opakovač a batéria sa prúdko vybila  REláciu začal opakovať asi 5 krát s tým, že tón hlasu išiel stále dolu a dolu až z toho vznikla metalová gitara :-))
73 zatiaľ..
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #17 on: Marec 09, 2012, 16:21:05 večer
Tak, dnes som bol na Vršatci, spojenie s OWADom bolo .. Pekný výlet.
Opakovač mi lží doma na stolíku, skúsim nejaké tie batérie nabiť a na mesiac ho dať ešte hore. Ak sa nepodarí, porieši sa solar a potom už len čakať na jar..
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #18 on: Marec 09, 2012, 16:21:19 večer
Takže pre zaujímavosť ďalšia novinka : Keďže som v maturitnom ročníku, opakovač prešiel do praktickej maturitnej skúšky SOČ (Stredoškolská odborná činnosť s tým, že papagáj bude mať pár vylepšení. Plánuje sa (!) sa spraviť hlasový identifikátor, ktorý bude určitý časový interval hlásiť názov, kanál, frekvenciu opakovača . Taktiež chcem urobiť zabezpečenie proti blesku a hlavne sa zabezpečí dodávka elektrickej energie zo solárneho panela.
Akákoľvek hmotná podpora v podobe predaja potrebnej súčasti je pre mňa veľmi cenná, nakoľko času teraz nie je extra moc an zháňanie vecí.( učenie sa atď ...
73 de Mailo Dubnica,OM4AJK
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #19 on: Marec 09, 2012, 16:21:40 večer
Bohužiaľ, niekto mi hackol doménu , tak to napíšem len stručne .
Opakovač sa dožil nového upgreadu - identifikácie . Pre zaujímavosť si môžete zhiladnúť video .

Príjemné prežitie Vianočných sviatkov Vám aj Vaším rodinám praje Mailo Dubnica
73
You are not allowed to view links. Register or Login
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK