OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Domáca výroba antény

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #50 on: November 15, 2018, 13:16:43 večer
s tym rukavom by to pomohlo, ale v tej situacii je to nerealne .  totiz na tej streche pomedzi vselico vodive trci rurka (uzemnena) . ak by som antenu (magnetku) daval priamo na strechu tak vzdy bude nieco okolo nej (vodive) vo vzdialenosti 1-1,5 m. a tak uvazujem dat tam 1,9m lemmku rovno na vrch tej trubky. lemmku pretoze stoji cca 25E a je vyskusana ako velmi dobra (a tenka),  z kopca na 4w sa 100km da z nej urobit (samozrejme chce to trocha stastia a ciste pasmo). nuz a dalsia podmienka je aby ju nebolo vidiet a ked ju uz niekto zbada nech sa to aspon trochu podoba na bleskozvod.... ..oficialne  by tam nema byt (na dobre slovo spravcu s klucami)


Offline GilmourPE

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 1
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
Odpovedať #51 on: Marec 09, 2023, 16:01:55 večer
Zdravím,
pozeral som, že je viac typov CB antén vyrobených z koaxiálneho káblu. Chcel by som sa v tom trochu viac zorientovať, aké sú medzi nimi rozdiely, prípadne ak viete napísať skúsenosti, porovnanie, odporúčaný typ.
1.   T2LT – vertikálny λ ½ dipól, napájaný na konci. Výpočet dĺžky žiariča ovplyvňuje samotný typ koaxiálneho káblu svojimi vlastnosťami. Pre koax. RG-58 (koeficient 0,66) je dĺžka vrchnej časti žiariča bez opletu 2,71 m, spodnej časti s opletom 2,6 m s cievkou 5 závitov na priemere 110 mm na zastavenie stojatých, spätných prúdov.
2.   „Skiper-ovka“ – je vlastne ten istý model antény, len cievka, ktorá má rovnakú funkciu je prevedená 16 závitov na priemere 65 cm? Na cievku je použité o cca 1,6 m viac koax. Káblu má to aj iný vplyv na výkon antény?
3.   Niekde som čítal o anténe vertikálny dipól λ ½ dipól presne ako T2LT, len je napájaný v strede, tým že vrchná časť opletenia nie je odstránená, ale navlečená na spodnú časť žiariča. Nikde som nenašiel rozmery obidvoch častí žiaričov a typu vyladenia.
4.   Slim Cobra – vrchná časť bez opletu 2,52 m, spodná časť s opletom 2,8 m. BacaKE popisoval „špeciálne“ navinutú cievku 20 závitov na priemer 50 mm, celkom som nepochopil posledný závit.
Ešte jedna otázka, keď sa robí nadmiera vrchnej časti žiariča pre doladenie, alebo uchytenie na izolátor napr. nadmiera 10 cm preložený 5+5, predpokladám že sa k vypočítanej dĺžke žiariča pripočíta 10 cm. V mieste naladenia antény (napr. drôtové) musí byť stredový vodič galvanicky spojený, alebo rovnakú funkciu vykoná aj izolovaný vodič na rovnakom mieste spojený spojkou (páskou) nie galvanicky spojený, aj týmto spôsobom sa skráti dĺžka žiariča?
Za každú radu vopred ďakujem.


Offline Roman

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 106
    • Karma: 13
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88PI
  • Skype: romankrizan
Odpovedať #52 on: Apríl 29, 2023, 21:25:26 večer
Skipperovka je uplne ina antena.
Je to kopia Gain-Master 5/8
Dlzka anteny je 7m.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #53 on: August 07, 2023, 18:36:39 večer
Staci si oznacit vypocitanu dlzku ziarica a k tomu bajvoko nejaky kus plus, ja som tam dal 10cm. PREHNES v oznacenom mieste nic vodivo nespajas. Izolackou, alebo NEVODIVOU svorkou ( napr. plastovou) ohyb zaistis a vytiahnes celu antenu hore. Zmerias SWR a podla toho ci je vyssie alebo nizsie nez potrebujes, skratis alebo predlzis slucku. Vlastne skracujes, alebo predlzujes ziaric podobne ako pri ladeni CB anteny na auto ;)
22 zavitov preto, lebo antenu som bastlil z materialov, ktore boli po ruka na stanovacke 30Km od civilizacie :-D A trubka s priemerom 66mm nebola k dosytaniu. Tuto novodurku som nasiel vtedy  vyplavenu na brehu jazera :-D Takze povodny plan udaval 16 zavitov na priemere 66mm trubka ma 55mm takze som najprv navinul 16 zavitov a antena nesla naladit, tak mi napadlo, ze cievka bude potrebovat trocha dlhsi kabel - pocet zavitov. Po hodine experimentovan ia som antenu naladil na SWR ak sa dobre pamatam 1.2 a uz som s tym nehybal :)  Posledny zavit - no to je zavit pred PLkom do vysielacky ;-) Ked si zistis potrebny pocet zavitov, tak ho rovnako ako nad cievkou musis ohnut KOLMO v pravom uhle tak, aby vlastne tvoril priamku so ziaricom.