OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Domáca výroba balkónovej antény

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
on: Január 07, 2015, 18:33:52 večer
Zdravím všetkých na fóre. Začínam s CB a mám momentálne iba jednu možnosť inštalácie antény - na balkón.
Boomerang 27 som zavrhol, rozmýšľam nad President Aravali Export You are not allowed to view links. Register or Login.

Balkón má oceľové zábradlie a je vysunutý cca 1m od steny, ktorá je z niečoho ako porobetón (panelák cca 70-te roky). Balkón je široký cca 3,6m. Na Presidenta by som este vysunul konzolu od balkóna cca 1m, kde by bola tato prutovka alebo niečo podobné. Bývam na 4 poschodí z 11 a l/4 by tak bola cca 2m od steny paneláku.

Drotovku nemôžem pustiť dolu, taktiež l/2 alebo dipól nemôžem mať v celkovej dĺžke/šírke cca. 5,2m tak, aby bol napnutý. Taktiež "udice" spustené dolu so závažím nemôžem mať. Susedov mám tolerantných, ale musím sa držať rozumných rozmerov a podľa možnosti jednoduchej konštrukcie.

Prichádza do úvahy štvrťka s menšími protiváhami, viď. na spôsob President Aravali, alebo niečo špeciálne home-made - to by som radšej.

Existuje niečo ako dipól, l/2 čo by mohlo mať deformovaný tvar a vedel by som to horizontálne uchytiť na balkón s tým, že by šírka toho celého vošla do cca 4m ? 
Alebo niečo vertikálne, kde by som nemusel mať celých 5m ale trebárs 4m ?
Alebo niečo ako V alebo invertované V, čo by sa konštrukčne dalo umiesniť na balkón s tým, že by to mierne pretŕčalo ? EH antény veľmi riešiť nechcem (zatiaľ)
Rád by som čo najskôr začal vysielať podľa možno s rozumnou anténou tak, aby som mohol ďalej experimentovať a svoje QTH postupne vylepšovať prípadne zbastiť nejaké veci aj na portable ;)

Na vyžarovacej charakteristik e alebo smerovosti mi veľmi nezáleží, QTH moc dobré nemám, takže tu veľa nevymyslím. Skôr by ma potešilo ako-tak dobré PSV a možnosť naladiť to bez niekoľkomesačn ého laborovania. Rád by som si postavil niečo vlastné, ale nič čo som našiel nezodpovedalo tomu, čo potrebujem. A preliezol som stovky stránok, videl stovky nákresov ale zatiaľ neviem z ktorej strany začať. Hľadám teda anténu, ktorá je tolerantnejšia k rozmerom, prípadne kde sa elementy dajú preistorovo prispôsobiť.

Doteraz som vysielal cez magnetku na zábradlí, ale samozrejme nebolo to nič moc. Len miestne spojenia z okolia NR.

Vopreď ďakujem za radu, pomôžete tak začiatočníkovi, ktorý by sa chcel stať CB-čkárom a pridať sa k CB-komunite  :)
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline patalia

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 2
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88VS
Odpovedať #1 on: Január 08, 2015, 09:56:22 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline netron

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 68
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99PE
Odpovedať #2 on: Január 08, 2015, 10:44:47 ráno
Riešenie od OM8AXU je fajn, len to chce dostatočný počet a vhodne dlhých protivách. čím viac tým lepšie, stále bude mať svoje muchy.


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Január 08, 2015, 10:46:07 ráno
[patalia]
Vďaka za tip, túto som už videl, je to zrejme štvrťka s radiálmi (možno sa mýlim), až na tie radiály to vyzerá podobne ako ten President.
Ten prút vyzerá ako továrenský, zrejme aj s predlžovacou cievkou vo vnútri.

Uvažujem aj nad týmto, len som ešte nevymyslel mechanické prevedenie na balkón: You are not allowed to view links. Register or Login

A pozdáva sa mi aj toto, ale s trošku väčšími rozmermi:   You are not allowed to view links. Register or Login

Stále ale rozmýšľam, ako čo najlepšie využiť priestor, zároveň nevyrobiť nepoužiteľnú anténu a radšej si skonštruovať anténu ako ju kúpiť :)
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #4 on: Január 08, 2015, 10:49:24 ráno
[netron]
Vďaka za komentár.

Radiály by som mohol vyrobiť aj z Cu drôtu, ktorý zoženiem asi najjednoduchši e. Ale ten prút je zrejme továrenský, predpokladám že je to nieco cca 2-3m.
Vysunúť to môžem cca 1m od zábradlia.
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline patalia

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 2
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88VS
Odpovedať #5 on: Január 08, 2015, 11:58:41 ráno
Tomas, myslim, ze to je skor 5/8lambda mobilna CB antena fabricka, umiestnena na DIY plechu s radialmi.   


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: Január 08, 2015, 12:37:37 večer
Patalia, 5/8 l bude relatívne dlhá, to by asi nešlo.
Rozmýšľal som aj nad možnosťou antény umiestnenej horizontálne, kde mám viac možností.

Ak by som našiel skonštruovateľ nú anténu, ktorú môžem mať horizontálne (bohužiaľ CB je polarizované vertikálne), tak mám možnosť použiť nejaký zalomený dipól, alebo nejakú modifikáciu bazooka antény, pretože v tomto prípade ju môžem zavesiť/vysunúť na balonový sušiak na prádlo a môže mať dĺžku cca 4,5m bez toho, aby som mal problémy so susedmi. Čiže môžem to ťahať viac do šírky ako do výšky.

Uvažujem tiež aj and týmito možnosťami:

You are not allowed to view links. Register or Login ale musela by byť kratšia alebo umiestnená horizontálne
You are not allowed to view links. Register or Login - v tomto prípade by to muselo byť skrátené alebo zalomené, prípade horizontálne

Viem, že dobrá a jednoduchá balkónová anténa je výzva, preto hľadám a pýtam sa :)
Tie prútové sú síce fajn, ale ich cena komplet s konzolou a materiálom mi nepríde až taká primeraná/zaujímavá. Verím totiž, že to nie je žiaden zázrak a napriek parametrom udávaným výrobcom sú to možno antény horšie ako doma vyrobené. Práve preto hľadám najlepšiu alternatívu, ktorá bude najlepším kompromisom a poteší hlavne to, že som ju skontruoval sám :)
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline dominik

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 92
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: Január 08, 2015, 20:42:53 večer
Skús kontaktovať buggi7 (om0atv) chce svoju anténu predať za cenu materiálu už ju nepotrebuje alebo ti poradí .
s pozdravom Dominik om6aal


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: Január 09, 2015, 11:52:18 ráno
Dominik, vdaka za tip.

Ešte dokončím rešerš toho, čo som ponachádzal na nete a dám sem nejaký výber. Ešte musím pozrieť, čo mám v pivnici. Zostal mi nejaký materiál z prerábky bytu a možno by sa dal využiť. Chcem toto vyriešiť v priebehu týždňa-dvoch a určite sa pochválim výsledkami  :)

Na koniec som sa rohodol, že pôjdem cestou najjednoduchší ch konštrukcií, aby som čo najskôr mohol začať vysielať a keď budú poľné dni, alebo nejaké portable eventy, tak si budem testovať rôzne modifikácie antén a skúšať spojenia.
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #9 on: Január 09, 2015, 11:53:34 ráno
Ak by som sa nedostal k porianym výsledkom pri mojich pokusoch, popýtam sa buggi7.
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160