OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Domáca výroba balkónovej antény

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #10 on: Január 09, 2015, 17:26:54 večer
Tak som ešte zalovil na nete a našiel som pár možností:

1 - skratený dipol - vertikálne mám cca 2,7m aby som mohol použiť napr. novodurovú trubku You are not allowed to view links. Register or Login
Skúsim nájsť výpočty na skrátenie, ale nepotrebujem až tak miniatúrny rozmer ako je tam uvedený - úplne naj by bolo mať to cca 2m ~1m každá polovica dipólu

Autor toho je You are not allowed to view links. Register or Login a článok pre HAM frekvencie vyzerá celkom o.k. You are not allowed to view links. Register or Login

2 - rámovka - našiel som tony referencií na webe a podľa všetkého je to dobrá voľba You are not allowed to view links. Register or Login, obávam sa len toho, že to bude úzkopásmové a budem musieť pre 40k. na CB preľaďovať.

3 - preklínaná a ospevovaná EH (verzia STAR robená pre čo najlepšiu opakovateľnosť výroby) - v jednoduchej verzii bez kapacitných trimrov s ladiacou cievkou - konštrukčne jednoduchšia ako tie čo som videl na CZ/SK stránkach

Čo si myslíte o skrátenom vert. dipóle podľa [1] ?  Ak by toto uspokojivo fungovalo, tak je to presne to, čo som hľadal :)
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline buggi7

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 91
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #11 on: Január 11, 2015, 17:09:44 večer
Ahoj,

Ten dipól napájaný v strede mám nahodený na parapetnej doske (resp. na spodnom rame okna). Od toho bodu dipol siaha po okraj parapety horného suseda a okraj parapety spodného suseda (dlžka ramena je cca 2,75m). Takže ak by tvojim spodným susedom nevadilo, že by si mali vo výhľade rameno antény, maly by si plnorozmerovú anténu.

Ináč Ti môžem doporučiť MLA anténu, na ktorú si dával odkaz. Rozmery nie sú tak kritické a naladíš ju pomocou kondenzátora.



Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #12 on: Január 11, 2015, 17:35:19 večer
Ahoj buggi7,

vdaka za tip.

Plnorozmerovu antenu zatial nemozem mat, su to balkony a ludia ich vyuzivaju a zatial mozem dat iba nieco menej napadne. Casom, ak sa ukaze vola a nebudu problemy, tak mozno ano.

Ja som este trochu dohladaval na nete specialne konstrukcie a nasiel som napriklad toto:
You are not allowed to view links. Register or Login

Konstrukcne to vyzera v pohode, len to bude trosku problem prepocitat na komponenty ktore mam. Samozrejme otocit vertikalne.

V kazdom pripade som rozhodnuty pouzit vlastnotucne skonstruovanu antenu len som sa este nerozhodol pre typ :-)
A dalsou drobnou prekazkou je ladiaci kondik vzduchovy. Da sa kupit tu You are not allowed to view links. Register or Login ale s postovnym to bude cez 30 EUR, co nie je moc prijemna cena za jeden komponent k antene :-) Alternativne by sa dala pouzit aj konstrukcia MLA s medenymi trubkami a kondenzatorom z koaxu, ale tie trubky asi tiez nebudu lacne a neviem, ci mi niekde predaju cca len 3m.
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #13 on: Január 12, 2015, 02:44:32 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login

Predĺž si tú hadičku zo striekačkou k PSW metru a budeš to mat velmi kompaktné. Na zimu odporúčam nemrznúcu zmes 8)
« Last Edit: Január 12, 2015, 02:48:44 ráno od mravec »


Offline buggi7

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 91
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #14 on: Január 12, 2015, 06:59:19 ráno
No neviem....ja by som po mojich doterajšich skusenostiach sa do stavby skracovaneho dipolu  nepustal ked mas k dispozicii len CB stanicku a analogovy PSV meter. To už radšej použi mobilku a dorob k nej radiály - tam máš istejší výsledok.

Pozri sa ako to vyzera ked stavias dipol - hlavne fotky kde je dipol merany:
You are not allowed to view links. Register or Login

Pri MLA nemaš čo pokaziť ak ju spravíš podľa nejakého návodu. Kondikom ju vždy naladíš do najlepšieho PSV (najprv pri prijme naladíš do najväčšieho šumu a potom pri vysielaní doladíš....
Čo sa týka kondenzátora - tak ten ktorý si si vybral je na 100W, čo ti je na CB zbytočné. Skôr hľadaj alternatívne riešenie ako Ti poradil mravec. Ja som mal na CB ako kondík 2x jednostranny DPS, otočený k sebe nevodivou stranou. Jedna doska bola pevna a druha posuvna - podobna konštrukcia ako poslal mravec.


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #15 on: Január 12, 2015, 13:53:57 večer
mravec, dik za tip, mas zmysel pre humor :) Tento obrazok som uz na nete videl, nie je to zle riesenie ale dlhodobo to nie je ono :)

buggi7, MLA je dobry kandidat.

Co sa tyka kondiku, jasne ze je zbytocne predimenzovany, ale casom by skoncil v antennom matcheri a do anteny by som snad casom zadovazil nejaky starsi vzduchovy z nejakeho vraku.

K tej MLA - zvazoval som konstrukciu z medenych trubiek a doladovat to koaxom tak ako to ma You are not allowed to view links. Register or Login.

Medzitym som popozeral aukro a nasiel som toto:
You are not allowed to view links. Register or Login

Tie sekcie by sa dali pripojit paralelne a mali by tak cca ~100pF. Myslim, ze pre KV a CB je to dobra volba a dal by sa pouzit aj matcheri, aj v antene...

Pisal som autorovi, ma este cca 10kusov. Dorucil by to aj na slovensko, ale postovne nebude uplne najmenej :( Predajca odhadol 10ks na cca 5-6kg balik.

Nemali by ste zaujem o taketo kondiky ? Zlozili by sme sa na postovne. Ja sa vyskytujem dost casto v BA, pripadne by sme sa dohodli na doruceni vramci SR.
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #16 on: Január 12, 2015, 17:10:39 večer
Update,

dostal som moznost vyskusat Boomerang 27A, budem ho mat cca tyzden. Myslim, ze za pokus nic nedam a vzhladom k mojmu QTH sa nedaju ocakavat ziadne zazraky.
Aj ked boomerang je asi to najhorsie, co clovek moze pouzit ale aspon budem o skusenost bohatsi.

V kazdom pripade asi objednavam par tych kondikov na jednu MLA a do ant. matchera na rozne buduce pokusy.
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #17 on: Január 12, 2015, 20:13:38 večer
Pozor pri MLA,  aj pri 4w na kondiku budu stovky voltov,  nepouzivat na vysielanie male kocky z vrakov.


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #18 on: Január 12, 2015, 20:53:49 večer
pugzley,

diki za radu. Samozrejme, na vysielanie nikdy nie foliaky. Ked poviem kondik z vraku, myslim vzduchovy - foliakov je vsade plno ale robustnejsie vzduchove sa zhanaju tazsie.
Aj pre CB 4W je urcite treba vzduchovy kondik s dobrou el. pevnostou dielektrika - je v podstate jedno ci je to MLA alebo cokolvek ine. To napatie sa tam nakmita tak ci onak ak sa to dostane do rezonancie a je tam dostatocny vykon. Autori na toto prakticky vzdy upozornuju.

Jeden HAM z CZ mal dokonca vzduchovy kondik v matcheri, ale matcher mu navlhol a pri 100W z PA mu zaiskril a zhorel.

Tieto veci sa velmi nedaju oklamat. Tie kondiky na tom aukro.cz ale vyzeraju vzduchove a podla fotiek dost robustne a poctivo. Tie trimre z tych jednotlivych sekcii su zrejme keramicke a dali by sa pouzit trebars na "kralikovu" drotovku, kedze zvycajne nepotrebujes mat na ladiacom konde kazdu sekciu s nastavenym offsetom kapacity zvlast. Preto sa mi tie kondiky pozdavaju - ta cena nie je zla ale postovne by mohlo byt dost vysoke :(

Myslim ze pre normalne vykony by tie kondiky mohli byt v pohode. V kazdom pripade ak sa nikto neprida 2-3ks si objednam - 1-2 pojdu do matcheru a 1 do MLA.

Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
Odpovedať #19 on: Január 26, 2015, 16:26:05 večer
Update - tak som dobojoval (zatial) s boomerangom. Nie je to ziaden zazrak ale mam PSV cca 1.4:1 a na to ze nie je uplne daleko od balkona je to fajn :-)

Ale nepaci sa mi konstrukcia, cely boomerang posobi trosku labilne. Uvidime, ako to bude pocuvat a vysielat...

Este cakam na kondiky z aukra na MLA, ktoru hned ako dorazia kondiky vyskusam. MLA chcem skor ako pokusnu pripadne na portable.

Ak by ten boomerang nebol dobry, tak skusim nejaku 1/4 alebo 5/8 na auto a dorobim radialy, tak ako pisal [patalia] a [netron].
You are not allowed to view links. Register or Login.

Ak by ste niekto mali dostrel do NR, zakricte na 1. kanali, ak budem pocut ozvem sa :-)

Zatial vdaka kazdemu za tipy.
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160