OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Problém s vysielacím výkonom

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #10 on: Marec 27, 2019, 21:58:13 večer
Kanaly 41 az 80 su frekvencne pod kanalom 1, najdi si tabulku frekvencii, takze mi to stale vychadza na antenu, ktora je dlhsia, ako by mala byt. To skratenie dratovky jej zahnutim si neskusal, ze...


Offline ruso

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 38
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #11 on: Marec 27, 2019, 22:04:26 večer
Nie neskúšal, nakoľko už bolo dosť hodín aj tma. Chcel som to skúsiť doma, ale doma to ide na plný výkon  :o


Offline ruso

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 38
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #12 on: Apríl 05, 2019, 21:06:14 večer
Dnes sme merali PSW, v podstate bolo dobre v celom spektre. Ešte mi ho kúsok doladil a v celom spektre sa pohybuje 1.1 až 1.3

Merali sme odber pri vysielani a v celom pásme bol cca 750mA, čiže by mala vysielať vždy rovnakým výkonom.

Najbližšie portable pôjdem na overenú kotu pod Štrbské pleso, odkiaľ to iným expediciam išlo dobre a vyskúšam to.


Offline erixon

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 8
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EO
Odpovedať #13 on: Apríl 06, 2019, 11:36:07 ráno
Ak mozem pridat moj "neodborny" nazor, tak odber 750mA je pre stanicu CB a vykon 4W dost malo.
Pri dobre naladenej antene a pri 4W moj SY-101 ma odber 1,3A (1300mA) a pri malom vykone  Low je odber 0,7A (700mA). Merane pri antene polke, pri pelendreku je to iba mala zmena dole, cca -0,1A.
296 zakladnova stanica ma odber na rovnaku antenu 1,5A no to maju vsetky o nieco viac, tu neni dovod moc setrit, kedze maju sietovy zdroj.
Pod umelou zatazou 50R bola hodnota pre SY-101 1,1A pre H a 0,5A pre L vykon, vsetko merane pri napati 12V.
Samozrejme, odber je iba jedna cast vykonu, no ako dalsia velicina po SWR, je to uzitocne cislo pre ludi ako ja, co nemaju ine, sofistikovanej sie meracie pristroje  :)


Offline ruso

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 38
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #14 on: Apríl 06, 2019, 13:36:33 večer
No môže to znamenať, že už vysielam v celom spektre na slabší výkon. Ešte s tým skúsim zájsť za niekym iným. Nemyslím si , že bol problém v jemnom doladení antény. Inak ukazovateľ na stanici ukazuje polovičný výkon v celom pásme, tak to asi sedí s nameraným odberom ze to nejde naplno. Ale ak je podla meraní anténa v poriadku, čo je potom zlé? :(


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #15 on: Apríl 06, 2019, 15:36:27 večer
Ucinnost knocaku pri cb je na urovni 30 az 40%, z toho sa da odvodit spotreba pri urcitom napajacom napati. Pri 12V to bude 1A a viac (zvysok elektroniky tiez nieco spapa).

Dolezite je aj cim sa prud meria, nie kazdy multimeter znesie blizke vf pole indukovane do kablov a potom ukazuje znacne odchylky. Najistejsi je klasicky rucickovy uA napajany z bocniku.
« Last Edit: Apríl 06, 2019, 15:40:50 večer od pugzley »


Offline erixon

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 8
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EO
Odpovedať #16 on: Apríl 06, 2019, 16:25:00 večer
Midland Alan 42 DS som nemal, ale ak nemas stanicu prepnutu na LOW, teda maly vykon ( LOW - 1W ), tak mozno by bolo dobre skusit napajanie cez patku, miesto akubloku, ktory nema potrebne napatie pre vykon 4W. Potom sa teda pripoji 12V ( napr. 12V 7Ah Pb accu mam ja ) a aneta cez kable na patke stanice, ta je dodavana ako prislusenstvo.  Idealne by bolo miesto anteny na umelu zataz 50R, alebo teda overenu antenu. Ked nepomoze ani toto, asi bude problem v stanici...


Offline ruso

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 38
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #17 on: Apríl 06, 2019, 16:48:58 večer
Napájam ju cez auto adaptér, taktiež mám 7ah Pb. Je niekde návod, ako vyrobiť tu záťaž?


Offline erixon

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 8
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EO
Odpovedať #18 on: Apríl 06, 2019, 20:00:35 večer
Navodov a napadov je na internete kopec, ide len o to, miesto anteny na konektor stanice napojit odpor 50R ( 50 ohm ), alebo odborne rezistor. Treba ale bezindukcny  a co najpresnejsi. Kedze v parametroch 50R a okolo 5W samotny asi nezozenies, treba si pomoct spojenim inych hodnot tak, aby vysledna bola 50R. Pouziva sa 24ks 1K8, pripadne 20ks 1K ako uz spomenul pugzley. Moznosti je viac.
Da sa postavit aj pomocka na meranie vykonu podla tohoto navodu : You are not allowed to view links. Register or Login
No pokial nemas trochu elektro-skusenosti, tak je lepsie najst niekoho, kto vie, ako na to  :)
Nasiel som este na rychlo vykonovy rezistor 50 Ohm 30 W ± 1 % a ani som netusil, ze take nieco sa predava : You are not allowed to view links. Register or Login


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #19 on: Apríl 07, 2019, 10:14:43 ráno
Na pokusy pri ladeni balunov pouzivam ruske hmotove mlt-2, 2W, mam krabicu s roznymi hodnotami a tak si viem vyskladat odpor a vykon aky treba, na 30MHz su v pohode.
Ten odpor v distrelec je super, len aj cena za postovne ;)