OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - GilmourPE

Stránky: 1
1
Domáca výroba antnény / Re: Domáca výroba antény
« on: Marec 09, 2023, 16:01:55 večer »
Zdravím,
pozeral som, že je viac typov CB antén vyrobených z koaxiálneho káblu. Chcel by som sa v tom trochu viac zorientovať, aké sú medzi nimi rozdiely, prípadne ak viete napísať skúsenosti, porovnanie, odporúčaný typ.
1.   T2LT – vertikálny λ ½ dipól, napájaný na konci. Výpočet dĺžky žiariča ovplyvňuje samotný typ koaxiálneho káblu svojimi vlastnosťami. Pre koax. RG-58 (koeficient 0,66) je dĺžka vrchnej časti žiariča bez opletu 2,71 m, spodnej časti s opletom 2,6 m s cievkou 5 závitov na priemere 110 mm na zastavenie stojatých, spätných prúdov.
2.   „Skiper-ovka“ – je vlastne ten istý model antény, len cievka, ktorá má rovnakú funkciu je prevedená 16 závitov na priemere 65 cm? Na cievku je použité o cca 1,6 m viac koax. Káblu má to aj iný vplyv na výkon antény?
3.   Niekde som čítal o anténe vertikálny dipól λ ½ dipól presne ako T2LT, len je napájaný v strede, tým že vrchná časť opletenia nie je odstránená, ale navlečená na spodnú časť žiariča. Nikde som nenašiel rozmery obidvoch častí žiaričov a typu vyladenia.
4.   Slim Cobra – vrchná časť bez opletu 2,52 m, spodná časť s opletom 2,8 m. BacaKE popisoval „špeciálne“ navinutú cievku 20 závitov na priemer 50 mm, celkom som nepochopil posledný závit.
Ešte jedna otázka, keď sa robí nadmiera vrchnej časti žiariča pre doladenie, alebo uchytenie na izolátor napr. nadmiera 10 cm preložený 5+5, predpokladám že sa k vypočítanej dĺžke žiariča pripočíta 10 cm. V mieste naladenia antény (napr. drôtové) musí byť stredový vodič galvanicky spojený, alebo rovnakú funkciu vykoná aj izolovaný vodič na rovnakom mieste spojený spojkou (páskou) nie galvanicky spojený, aj týmto spôsobom sa skráti dĺžka žiariča?
Za každú radu vopred ďakujem.

Stránky: 1