OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

DX spojenia na CB

0 Members a 3 Hostí prehliada túto tému.

Offline SK798

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 18
    • Karma: 2
  • ... CéBéčkár ako sa patrí. :)
    • Zobraz profil
    • Slovak Paranormal Investigation Project
  • Lokátor: JN98CB
Odpovedať #90 on: Máj 16, 2017, 00:40:28 ráno
Používam normálne čínske RTL-SDR aj s upconverterom. Normálna kľúčenka je od tých 25 do 1700 mega. Toto moje je od 100k po 1,7G. Má dva RTL čipy. Samozrejme, že pod 25 MHz Direct sampling mod a random wire. U mňa je wire 86,5m skrz celý pozemok asi 6m nad zemou.
Mišo Ohaj - SK798 - JN98CB


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #91 on: Máj 16, 2017, 13:55:43 večer
Sme uz dost off topic, snad mi bude odpustene ;)

Ak mas upconvertor, tak asi direct sampling nepouzivas? Je to HW prerabka pre vyuzitie dalsieho vstupu na RTL cipe You are not allowed to view links. Register or Login
Verzia 3 z rtl-sdr.com to ma uz zabudovane, ale to co si dal na obrazku je upconvertor + rtl-sdr.
Tiez tam asi namas dva cipy ale prepinac ktori pripoji k RTL upconvertor alebo VHF/UHF vstup ;) You are not allowed to view links. Register or Login Aj ked u cinana nik nevie, cena cipu je par dolcov.

Pri tak "dlhej" antene by ti vyraznejsie k prijmu mohol pomoct preselektor, hlavne na 40m pasme, upconvertor a klucenka maju mizernu selektivitu a lahko sa to pretazi, RTL-SDR ma len 50dB rozsah min / max signalu, co spracuje, co je v CB preklade necelych 9S , teda pre pocuvanie signalu S1 siroko daleko okolo nesmie byt signal silnejsi ako S9, co na 40m vecer nehrozi :) (radia nad 7200k mavaju 9+40dB), co v preklade znamena, ze signaly pod S7 nepocut. Siroko daleko znamena radovo niekolko MHz pri pocuvani signalu sirokeho 3kHz ;) "Tracking" filtre v RTL-SDR su navrhnute pre DAB / TVB-T signal, ktory je niekolko MHz siroky.
Nieco jednoduche na vyrobu: You are not allowed to view links. Register or Login
Nieco s dobrymi parametrami: You are not allowed to view links. Register or Login , pri nahrade trimra za ladicak 20- 2x250pF to obsiahne 80, 60 aj 40m.
Skus a uvidis, ako SDR "ozije", hlavne vecer (ak uz take nemas).

Domam mam na hranie RTL-SDR V3, Airspy Mini (zaveseny na 1MF z Icom 7000) a aktualne sa rypem do SDR TRX  M0NKA. Rozbabranu mam aj SDR Lima, tam zapasim s potlacenim "zrkadiel".

Verejne mam spusteny 2m prijimac nad Slavinom: You are not allowed to view links. Register or Login
Info na: You are not allowed to view links. Register or Login

Taky web SDR sa da spravit aj pre CB pasmo, staci dobre QTH, antena, RTL-SDR klucenka za 20USD, Raspbery 3 za cca 50€, 5V 2A zdroj a konektivita ;)
Priklad: You are not allowed to view links. Register or Login

Nejako som sa rozpisal, snad niekomu info pomozu.
« Last Edit: Máj 16, 2017, 14:11:26 večer od pugzley »


Offline SK798

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 18
    • Karma: 2
  • ... CéBéčkár ako sa patrí. :)
    • Zobraz profil
    • Slovak Paranormal Investigation Project
  • Lokátor: JN98CB
Odpovedať #92 on: Máj 16, 2017, 19:21:15 večer
Tak ja som ešte ťažký amatér. Ja sa s tým len hrám, skúmam a zoznamujem. Na to stačí aj to čo mám. Neskôr určite zainvestujem do niečoho poriadnejšieho a niečo vyskladám.  ;) Ja som chcel iba podotknúť, že na tých nižších frekvenciách sa tiež parádne DXuje. 
Mišo Ohaj - SK798 - JN98CB


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #93 on: Máj 17, 2017, 08:47:52 ráno
male mile vcerajsie DX prekvapanie, z auta pri Cadci som pocul neakeho taliana na 77 za R4-5 a S 4-6. na reku skusim "brejk slovakia" a hned ma pustal. bol niekde z talianska, ale kedze moje zvysky anglictiny po 20 od skoly rokoch su ozaj len zvysky, tak sme toho moc nenakecali. pocul som aj toho druheho ale slabo, po cca 3 minutach sa v sume behom pol minuty do stratena stratili. ale ma prekvapilo ako cisto to slo........... .....len dufam ze neboli v kamione o 5 km predomnou ;D ;D ;D :P


Offline SK798

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 18
    • Karma: 2
  • ... CéBéčkár ako sa patrí. :)
    • Zobraz profil
    • Slovak Paranormal Investigation Project
  • Lokátor: JN98CB
Odpovedať #94 on: Máj 17, 2017, 11:44:37 ráno
Pobral som ich aj ja za R5 S7. Dlho kecali medzi sebou. :)
Mišo Ohaj - SK798 - JN98CB


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #95 on: Máj 17, 2017, 12:10:50 večer
Myslím, že to bolo tým, že včera bola dobrá sporadika Es, miestami až do 50MHz a smerom na juho-západ. Akurát som to včera večer pozeral.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #96 on: Máj 17, 2017, 14:40:29 večer
a mna si nebral????? ;D ;D ;D
srandujem,......

 bolo to okolo 18 hodiny.
ta atmosfera hotovy vlnovod, keby sa dala este nasmerovat podla potreby, to by bolo fuuuuuuha


Offline LQd

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 3
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08PR
  • Skype: Liquiduss
Odpovedať #97 on: Apríl 07, 2022, 20:17:24 večer
Zdravím všetkých! Tak ako včera, aj dnes som sa vybral mimo mesto po lesoch lúkach a hájoch trocha loviť, no tentoraz som si vzal aj lepšie antény. Príjem chodil výborne, chytal som hlavne (podľa toho, čo som rozoznal) talianov, kľudne aj R4-5 S5-6 na CH19 a na inom kanáli asi tiež taliana, ale tak krásne čisto, že som počul aj ozvenu, znelo to ako prejav na námestí. Potom nejaké prezváňanie s DTMF a kadečo, ale jedna vec ma zarazila.
Na CH35 som chytal rozhovory hodne dlho, tak S2-4. Na FM to bolo trocha zapraskané a nezrozumiteľné, no na AM úplne čisté a takmer bez šumu. Napriek tomu som nerozumel ani ň. Znelo to, akoby všetci do mikrofónu kvákali, jednoznačne ľudské hlasy, ale len kvákanie. Ani slovo som nezachytil napriek čistému zvuku. Pokiaľ teda žaby nezačali používať CB, čo som to teda počul? Bola to SSB modulácia?
Ďakujem


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #98 on: Apríl 15, 2022, 14:09:13 večer
Áno mohla to byť SSB modulácia.


Offline LQd

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 3
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08PR
  • Skype: Liquiduss
Odpovedať #99 on: Máj 08, 2022, 22:02:34 večer
Ďakujem, Dejvid. Dnes už vlastním aj SSB staničky a môžem to potvrdiť z praxe, bolo to SSB.