OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

morzeovka

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #10 on: Február 06, 2013, 11:58:54 ráno
Ked stihas zapisovat hovoreny text slusnou rychlostou nemal by byt problem,chce to cvik.Ak nestihas tak tomu sa asi neda pomoct.


Offline tomik LE

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 100
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #11 on: Február 06, 2013, 12:13:38 večer
jj uz asi vem v čom je chyba ja zapisujem morzeovku tlacenim a reč pisanym  ::) ::) :D :D ;D ;D ;D
A ty derick ves morzeovku ?
« Last Edit: Február 06, 2013, 12:15:20 večer od tomik LE »


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #12 on: Február 06, 2013, 13:00:40 večer
Ani nie.V radioklube okolo r.1985 som chytal nieco okolo 40tky.To som este pouzival cvicne magnetofonove nahravky v skupinach po 5 znakov.Otec je vyborny radista,na vojne special trieda S.Tie informacie co som ti daval,je jeho "stara" skola.Nebol cas ani chut sa tomu venovat.Neskor to uz nebolo nutne.Ale oprasit to by nebolo na skodu.Potrenuj si pisanie textu palickovym pismom a malo by to byt OK.Asi tak


Offline tomik LE

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 100
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #13 on: Február 06, 2013, 13:10:55 večer
ty vysielas na ssb
« Last Edit: Február 06, 2013, 20:35:18 večer od tomik LE »


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #14 on: Február 06, 2013, 15:15:04 večer
Zopár mojich postrehov k výuke morse:

You are not allowed to view links. Register or Login
aj takto pocujes  L  lopúšisko      ._. .
Nikdy si nenahrádzajte písmenká nejakými slovami. Pri nižsšej rýchlosti si to budete "prekladať" na lopúchy a blýskavice :-) ale pri zvyšovaní rýchlosti nebude hlava stíhať čítať tie dlhé náhradné slová... Takž L je .-..   a nijako inak.

You are not allowed to view links. Register or Login
no začal som sa učiť podla toho programu a dostal som sa k rychlosti 30wpm kde nestiham si zapisovať a do hlavy prekladať dlho nevydrzym tak teraz ako
Tomik, tu si sa asi trochu pomýlil: rýchlosť 30 wpm (word per minute) ja veľmi slušná, jedno slovo sa totiž počíta ako 5 znakov, čiže je to cca 150 znakov za minútu. Aj s Derickom máte asi na mysli rýchlosť 30-40 znakov (písmen) za minútu, čo je pre začiatočníka úplne bežné.

Osobne používam program Morse Runner (You are not allowed to view links. Register or Login), ktorý simuluje prácu v konteste alebo používam už spomínaný G4FON Koch treiner.


Offline Pali TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 100
    • Karma: 14
  • PMR CH 7; UHF OM0OUR
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #15 on: Február 06, 2013, 18:57:05 večer
Marconi, ale myslim, ze v kazdom pripade to pocujes ako zvuk a nepocitas pri tej rychlosti bodky a ciarky :)
Albrecht AE 6890, Farun ML-145


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #16 on: Február 06, 2013, 20:04:04 večer
mal som moznost pocut spojenie skusobnym textom s rychlostou 320 znakov za minutu co uz je brutal ,  pri tejto rychlosti by sa  tazko pocitali bodky a ciarky, jasne ze to musis pocut v uchu melodiu pismena, ked nas ucil tak nam zakazal pocitat bodky a ciarky ale zamerat sa na melodiu pismien.


Offline tomik LE

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 100
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #17 on: Február 06, 2013, 20:34:20 večer
ne 30wpm čitam z toho programu zatial iba 4 pismenka riadim sa tymto navodom You are not allowed to view links. Register or Login pise ze tak mam robiť a postupne pridavať pismenka a ze sa vraj naučim počuvať morse no uvidim


Offline tomik LE

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 100
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #18 on: Február 06, 2013, 20:41:08 večer
dokonca 40 wpm ono to neni celkom tazke ked ides od 30 visej tak uz je to lahke.ale učinnu rychlosť mam 15 wpm teraz aby som sa naučil melodiu
« Last Edit: Február 06, 2013, 20:51:19 večer od tomik LE »


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #19 on: Február 06, 2013, 20:45:56 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
ne 30wpm čitam z toho programu zatial iba 4 pismenka riadim sa tymto navodom You are not allowed to view links. Register or Login pise ze tak mam robiť a postupne pridavať pismenka a ze sa vraj naučim počuvať morse no uvidim
spravny postup