OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline buggi7

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 91
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #40 on: Január 29, 2013, 23:50:24 večer
IvanBardejov - áno, chcem ísť na skúšku. Prihlášku s kolkom som poslal 7.1.13, tak hádam ešte príde odpoveď. Učiť sa učím :) tak hádam nevyhodím...


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #41 on: Január 30, 2013, 00:36:38 ráno
Marco - stale sa polemizuje kde patri pasmo 50 MHZ ci do KV alebo VKV, teda VHF, jedny stari ham tvrdia ze tam jedni ze tam, tak je to s pasmom 6 m , Buggi-pozvanka pride cca 14 dni pred tak snad ta zavolaju je to stale o pocte prihlasenych, ak maju vela tak pojdes na dalsi termin ak maju akurat alebo malo tak ti pride prihlaska, drzim palce a drz sa.
Co sa tyka rad pocuvat, pocuvat ja som mal odpocuvane ale aj vysielane  len na CB lebo na ham som nemal kde a komunikaciu na ham som pocul prvy raz na pasme na kurze.Aj ked zacnes ze budes mat naucene a  pripadne aj licenciu tak potom zacnes pocuvat lebo ta to samo nepusti na pasmo vysielat ked nebudes vediet ako to tam chodi a stary DX mani ta hned odhalia ze budes hapkat pri spojeni.Preto mozes mat aj nastudovane celu temu vysielania ale sam uvidis ze pred prvym spojenim budes pocuvat a pocuvat a pocuvat a tak sa pridas k svojum prvemu spojeniu, je to zaklad aby si si spravil dobre meno medzi rodinou ham.
Asi staci pre problematiku ham  a vratme sa  k CB.


Offline Krtko BA

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 7
  • Krtko BA
    • Zobraz profil
Odpovedať #42 on: Január 30, 2013, 18:07:15 večer
Tak ja sa tiez pripojim k diskusii. Ja som sa osobne tiez na prve skusky ucil len a len z dokumentov na hamradio.sk Podla mna tam nic take stasne tazke nie je. U mna asi najvacsi problem bol s tym, ze som nevedel frekvencie..., teda priblizne som vedel... ale predsa nezapnem vysielacku a nezacnem volat vyzvu niekde kde sa radioamateri vobec nepohybuju a tym padom ma urcite nikto nezavola. Prave preto je potrebne poznat tu frekvencnu tabulku. Minimalne zaciatok a koniec pasma a usek kde sa chodi CW, SSB a pripadne digi. Predsa nebudem robit ssb spojenie na cw useku aby som v hlase protistanice pocuval telegraf :)
Ucit sa to biflovanim musi byt masaker. Podla mna je lepsie pocuvat a clovek si to potom lahsie zapamata kde co naladim. Dnes je uz hafo sdr prijimacov dostupnych na You are not allowed to view links. Register or Login , kde sa vzdy da nieco pocuvat. Apropo, tie styri kv pasma, 2m a 70cm sa podla mna naucit daju. Napriklad ked som sa zacal uz objavovat na pasme a nevedel som kde je zaciatok a koniec, tak som si pred seba na stenu nalepil papier kde som si nakreslil take dlhe obdlzniky kde som si oznacil tie useky CW, SSB a DIGi a tie hranicne frekvencie som si tam jednoducho napisal. Doucil som sa to uplne jednoducho a bez bolesti.

Ale tak ako tu uz niekto pisal, najlepsie je navstevovat nejaky klub v okoli, pripadne sa zopar krat stretnut s nejakym hamom, ktory urcite rad poradi.
Takze tak.
73 ES GL de Martin 1ADX


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #43 on: Január 30, 2013, 19:03:07 večer
dobra pomocka tie pasma ja ich mam tiez pred sebou na nastenke clovek tiez sa to nevie hned naucit naspamat a ked potom na dalsich pasmach su aj odskoky na urcitych frekfenciach.C lovek sa nauci prefixi statou a zrazu pocuje napriklad 3Z alebo HF a kurnik co to je ale to uz zabieham daleko.
73 0AD Ivan


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #44 on: Január 30, 2013, 19:57:38 večer
Od koľkých percent sa ti dajú značku ??? Lebo isto sa nebudem učiť prefixy a to nehovorím ešte o


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #45 on: Január 30, 2013, 21:53:50 večer
odpovede nie su na percenta , odpovedas pred skusajucim , nevyhoda skusok priamo na TU je ze v miestnosti je viacero skusajucich


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #46 on: Január 30, 2013, 22:25:56 večer
skusajucím ako pred porotou alebo pred ostatnými žiakmi ??


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #47 on: Január 30, 2013, 23:07:34 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Od koľkých percent sa ti dajú značku ??? Lebo isto sa nebudem učiť prefixy a to nehovorím ešte o
To ako myslíš smrteľne vážne, že sa nebudeš učiť prefixy????? A to si myslíš, že sa ťa nebudú pýtať? Osobne som zažil, že keď som išiel na Extra, tak predo mnou skúšali nejakého pána na Novice, čo nevedel prefixy ani okolitých štátov a poslali ho preč doučiť sa...
Mám pocit (ako už vyššie niekto napísal) že hoci sa nás pýtaš na nejaké informácie, tak si chceš spraviť po svojom. Nikto ti v tom nebráni, ale tak sa rádioamatérom nestaneš...
Aby si zložil skúšky, musíš mať zo všetkých troch oblastí (prevádzka, technika, predpisy) hodnotenie VYHOVEL / PROSPEL. Žiadne percentá nie sú...
« Last Edit: Január 30, 2013, 23:10:35 večer od marconi »


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #48 on: Január 31, 2013, 06:00:12 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
skusajucím ako pred porotou alebo pred ostatnými žiakmi ??
Ak sa chces ucit len co sa Ti paci a spekulovat tak budes hned vonku zo skusky , skusajuci prevadzku Ta urcite prevetra zo zakladnych veci a ak ich nebudes vediet urcite Ti napise NEPROSPEL , on urcite nepusti na pasma ludi co tam narobia hanbu celemu slovensku , lebo znackou prezentujes nielen seba ale aj cele slovensko. Je to stary radioamater a DX - man


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #49 on: Január 31, 2013, 07:28:30 ráno
tak - tak
cista pravda