OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Ako na PMR

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
on: Marec 01, 2012, 03:45:15 ráno
Túto tému som zhrnul na jednu "kopu" pretože
 si myslím že je to vpodstate úplne jednoduché. Treba zvážiť rôzne fakty cenu dosah podebatovať o tom prečo zrovna PMR nechajte si poradiť
Pekný deň...


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: Marec 05, 2012, 00:49:36 ráno
uprava anten a pripojenie inej anteny je na PMR vysielackach zakazane zo zakona o prevadzke vysielaciek PMR, moj najdlhsi dolet Solisko - Kojsovska Hola, pri zakladnej antene a povolenom vykone 0,5 W je dobry vysledok ,dany aj nadmorskou vyskou.Najkrat si v aute cesta na dovolenku, bezne v mestach za krizovatkov uz bez spojenia


Offline Mesi

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 140
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: Marec 05, 2012, 00:50:26 ráno
@Billy BA: Ten dosah je teoreticky v nezastavanom uzemi (mesto) a mimo lesa. Kopec-kopec aj s takou PMR spravis ist bez problemov vyse 20km (priama viditelnost).

Dnes je bezne, ze sa jedna vysielacka branduje (predava pod znackou) viacerimi spolocnostami. Niektore ju mozu modifikovat, neviem, ci sa to vsak robi aj pri takychto malych TRX.


Offline Mesi

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 140
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Marec 05, 2012, 00:51:02 ráno
Roger Beep? To je take pipnutie na konci toho ako vysielas. Ak je nejaky decentny, tak je dobry, ale inak ho vsade vypinaju (normalny ludia), lebo pocujes, ked niekto dohovori.

No to prezvananie trochu soudrozi nedomysleli. To je dobre, ked si niekde na samote v dome, jednu vysielacku mas na poschodi, druhu v pivnici kde manzelka perie a ked kricis do vysielacky, tak nepocuje.

Ale v praxi je to na nic, ked potrebujes niekoho zavolat, tak ho zavolas, tamto akurat deti pouzivaju.


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #4 on: Marec 05, 2012, 00:51:42 ráno
Roger beep je dobrý, keď je signál na hranici počuteľnosti (že hovorené slovo takmer splýva so šumom). Vtedy ho zapínam, aby protistanica vedela identifikovať, že som dohovoril...

Keď sme chodili lyžovať, tak sme si zapli roger beep a používali sme aj to vyzváňanie, ab ostatní v hluku vetra počuli zvuk vysielačky z vrecka... Takže soudruzi až takú chybu neudělali :-)


Offline Mesi

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 140
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
Odpovedať #5 on: Marec 05, 2012, 00:51:56 ráno
Ano, v hlucnom prostredi to zmysel ma, ale tych, co su na kopci, ci inde, to dokaze vytocit do nepricetnosti, hlavne ked deti s tym iba zvonia a zvonia a zvonia....


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #6 on: Marec 05, 2012, 00:52:06 ráno
a preto existuje CTCSS :-)


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: Marec 05, 2012, 00:56:35 ráno
Ahoj, obrazok vo fore (na celom portale) si zmenis na tak ze sa zaregistrujes na stranke gravataru. Viacej informaci najdes v lavom menu vo FAQ alebo navody pod portalom jedno stych dvoch to bude urcite.

Uplne sa mi pozdava to co napisal marconi na rogera. A samozrejme aj cast toho co napisal mesi ked to niekto macka len tak, tak je to o hubu. Co sa tyka subkanalu na pmrkach tak toho je tam hodne.
Zober si dosah PMRKA a pocet k. uplne postacuju mozno je toho aj vela by som povedal. Este som nezazil aby bolo plne pasmo a to len na CB kde ma vecsina ludi len 40k. Inak zaujimave by to bolo niekde vo fakt velkom meste nejake mrakodrapy co su a tak a vjednom je cezden polka Slovenska tak mozno tam by sa to uzivilo Smile
Inak ked ti mozem poradit tak si daj racej CB je to o nieocm uplne inom otvoria sa ti onieco vecsie moznosti ako len o komunikacii na vedlajsiu ulicu. Je to urcite krok vpred a potom existuje uz len posledny lvl ale otom v inej teme
Pekný deň...


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #8 on: Marec 05, 2012, 00:57:26 ráno
na PMR tazko v BA , maximalne , nake deti , alebo naky robosi na stavbe, na CB sem tam nieco mozes zapocut, minimalne kamionistov urcite , a no a potom nas
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #9 on: Marec 05, 2012, 00:57:53 ráno
Billy BA:
 ...A to je nejake kodovanie to CTCSS?...


 CTCSS, jednoduchšie povedané subtóny slúžia na to, aby sa ti v repráku stanice neozývalo každé decko, čo v tvojom okolí zahučí do stanice. Ak si naladíš nejaký kanál (1 až 8) a k tomu zvolíš subtón (1 - 38) tak budeš počuť len toho, kto vysiela s rovnakým subtónom. Čiže ostatná komunikácia ťa rušiť nebude.
 Napr. pomocou subtónu sa dá použiť aj opakovač na Vršatci, keby si vysielal bez subtónu, tak ho neotvoríš.

 Na starom fóre to niekto presne popísal, neviem či ADMIN nemá niečo odzálohované, nechce sa mi to tu celé písať znova.

 P.S. nie každá stanica podporuje zapnutie CTCSS.