OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stacionárne antény

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #190 on: August 15, 2018, 13:21:56 večer
Andreas, aka je vyhoda rg213 voci h155?
Rg213 ma 0,49dB /10m @50MHz
H155 ma 0,69dB /10m @50MHz

Na 27MHz pri dlzke 30m je rozdiel pod 0,4dB... Cena, vaha, priemer polovicne


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #191 on: August 15, 2018, 16:17:38 večer
a ja idem v dohladej dobe tahat 30m RLH1000 k CB antene na kraji pozemku  ;D ;D ;D
-na CB zbytocny luxus, nuz co s nim ked som ho dostal od kamarata, co som mu pomahal s internetom.

TadeLE ak byvas tam ako to mas uvedene v profile...... pri stanici v Levoci,..... okolo kopceky,......  tak potom radsej pocuvni Skipera a kup si polku.  medzi kopce staci a hlavne zdvihanim viac do vzduchu sa nemeni diagram ako pri 5/8ine.


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #192 on: August 15, 2018, 18:57:41 večer
Pugzley, ako si už písal: priemer medzi RG213 a H155 je polovica, váha RG213 15,6 kg/100 m, H155 41,5 kg/km!!! H155 má lepšie tlmenie ako iné ľahké káble a je velmy flexibilný. Preto dobre na portejbl alebo pre anténu na šarkan, kde to najviac používam.
Ja málokedy vysielam z domov. Tam mám Aircell 7.
Na kopcoch už dosť ťažké veci nosím, prečo by som mal nosiť ešte ťažké káble?
Jano, aj ja som pozeral kde má TadeLE svoje QTH. Preto som mu navrhoval L1/2.
Mám tu doma ešte stále 5/8 Gainmaster. Ide super na DX okolo 1000 km a viac. Ado Sála alebo Hiriburu dobre počujem, ale cez 90-100 km oni mna nepočujú. Preto chcem už dávno skúsiť A99. Možno to bude dakedy v jeseň.
73 Andreas


Offline TadeLE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 61
    • Karma: 0
  • Nováčik
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09HA
Odpovedať #193 on: August 15, 2018, 20:41:25 večer
Dobre teda. Mám doma drátovku a ak sa nemýlim tak to je 1/2. Mal som ju počas poľného dňa a zázraky nerobila. Je pravda že som bol doma lebo tu bolo počasie o ničom, ale myslel som si že sa aspoň spojím s exp. Apollo a tých som pravdepodobne počul asi na 10 sekúnd a potom nič PSV sa stále menilo a najlepšie bolo asi okolo 22:00 a bolo 1:1.5 ale aj po výzvach sa nikto neozval. Ráno už bolo PSV 3.
PS: Ak niekto má program ktorý by na mape ukázal rozdiel medzi 1/2 a 5/8 budem veľmi rád ak mi to urobí. 
Nováčik


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #194 on: August 15, 2018, 20:58:22 večer
joooooooooooj ak ti lieta hentak PSV (antena sa nehybe), tak tam mas neaky probleeeem, najsamskor s kontaktom.
 mimochodom ak sa dobre pamatam, tak  Kralovu Holu vidlo z Levoce????to by si mal urobit aj rucky. ja som z K. Hole z rucky otvaral nasho Kysuckeho papagaja (4W na pelendrek a na teleskop stacilo 0,5W)  a to je cca 135km.

Andreas, aj mna uz dlhodobo polka A99 zaujima. paci sa mi, aj referenciu su na nete dobre......... .....ale kupovat ju len tak na skusku, tak na to je pridraha...... drahaaa, drahaaa ako volvo.
ale urcite sa podel zo skusenostami ak ju budes mat. 


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #195 on: August 15, 2018, 21:21:25 večer
Andreas, tak nevidim dovod odporucat zacinajucemu cb ckarovi domov rg213 a h155 len na portable. Financny rozdiel a technicky narocnejsia montaz nezodpovedaju rozdielu par desatin dB, ktore na CB nie je mozne rozlisit a neprinesu NIC, len lepsi pocit, viac pruzkov, viac Dadidas :)
Bez problemu pouzivam tento h155 kablik pre 100W HF do 80m-10m delaloopika ;)
V casoch mojich zaciatkov na cb som nekupil okolim odporucanu rg213, ale som kupil kvalitny TV 75R kabel, vyladil dlzku ako opakovac impedancie a mal som o dost lepsie parametre pri tretinovej cene ;) Pri 35m to bol citelny rozdiel.

O portabloch trolinku nieco viem, nejake to wwff /sota mam aktivovane. Tu mam ale oblibenu rg174mil, nakolko su pre mna podstatnejsie ine parametre ako utlm vacsi o decibel, ked zmena podlozia a ionosfery tych decibelov robi desiatky ;)



Offline TadeLE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 61
    • Karma: 0
  • Nováčik
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09HA
Odpovedať #196 on: August 15, 2018, 22:19:08 večer
No pravdu povediac asi na 3-krát som pájkoval konektor ;D ;D. A veľmi veľmi dávno som nedával pozor a kúpil konektor na hrubší kábel takže aj to môže byť príčina. A áno vidno ju z Levoče keď pekné počasie nádherne máš ju ako na dlani. Ja som počas súťaže vyšiel hore na kopec čo máme nad domom až úplne hore a skúšal som to s PMR že či ju náhodou nemajú aby sme vybavili nejaké to spojenie ale nič.
Nováčik


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #197 on: August 15, 2018, 22:55:55 večer
TadeLE, pri vybere anteny treba zacat s umiestnenim, nie s typom anteny.
Priklad, DV27 mobilka na 5,5m stoziari s troma 2,7m protivahami pouzitelnymi aj ako ukotvenie bude fungovat lepsie ako polka na 1,5m stoziariku, pritom celkova dlzka je rovnaka ;)
Polka si sice vystaci aj s nahradnou protivahou akou sa pri malych stoziaroch stava koax, ale ma to zasadny dopad na vyzarovaci diagram.
Rovnako oklamana 5/8 s prtavymi protivahami vyuziva stoziar ako protivahu.
Dolezita je aj vzdialenost od elektrosmogu a jeho indukciu aj do koaxu pri zlom umiestneni anteny, preto nepodcenovat dlzku a umiestnenie stoziaru. Dalej od rozvodov elektriny a co najdalej od LAN a telefonneho vedenia, dsl je neskutocna rusicka.
« Last Edit: August 15, 2018, 22:59:52 večer od pugzley »


Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #198 on: August 16, 2018, 00:00:26 ráno
Zase ten 30 ročný hoax s presnou dĺžkou koaxu? Tu si poniektorý nedajú fakt pokoj. Ešte raz. Ked je celá sústava od stanice cez koax až po anténu navrhnutá na 50 (alebo inú ohmáž) tak skracovaním a predlžovaním káblu sa na pri meraní antény nemá nič menit. Ak sa mení tak máte v celej sústave niečo zlé, privetý kábel, seknutý niekde, zatečený atď. A nie násobky dĺžky káblu vám nespravia v kvalitne spravenej sústave nič naviac ani extra.  Celkom zaujímavé aké mystifikácie udržujú pri živote docela inteligentný ludia...


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #199 on: August 16, 2018, 00:26:45 ráno
Mravec, skus citat este raz a pozornejsie ;) Zameraj sa na slovo TV ;) Pri ladeni bol na konci 3x150R zeleny tesla 0,5W hmotovy odpor, nie antena :)
« Last Edit: August 16, 2018, 00:32:27 ráno od pugzley »