OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stacionárne antény

0 Members a 3 Hostí prehliada túto tému.

Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #200 on: August 16, 2018, 06:41:05 ráno
TadeLE........ ..este ma napada jeden mozny problem co som mal aj ja: ak mas "Trenciansku dratovku" za 14E tak tam je pouzity panelovy PL konektor a je na nom naskrutkovana este aj tenka matica = ostava kratky vonkajsi zavit a niektore konektory na kabel ho maju dlhsi, takze po dotiahnuti sa ti prevlecna matica (od kabla) oprie o tu tenku maticu na panelovom konektore (dratovka) a vobec nieje dobre pritlacena vnutrona cast.....konta kt mas-nemas iba cez zavit.  ja som si nasiel kratsi konektor na kabel ktory staci dotiahnut iba na 3-4 zavity......al e da sa to vyriesit aj tak, ze trocha z tej prevlecnej matice zbrusis.

- o umiestneni anteny: zober dratovku na palicu a poskusaj okolo domu kde mas najmensie rusenie. (ja mam 3 az 4S.) aj podla toho sa rozhodni kde dat stacionarku napevno.         


Offline TadeLE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 61
    • Karma: 0
  • Nováčik
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09HA
Odpovedať #201 on: August 16, 2018, 09:04:15 ráno
Hej je tam presne to čo si povedal. odkiaľ máš ten konektor?
Mám taký drevený stožiar ale je veľmi krivý ;D Budem to merať asi až keď mi prídu konektory lem tam ako som písal mam ten hrubší a nejde to možno aj kvôli tomu.
Nováčik


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #202 on: August 16, 2018, 12:59:44 večer
Možno že som sa zle vyjadril. H155 som ja neodporúčal. Čítal som to a rozhodol som sa pisat o tom, kde ja vidím dôvod na použití takého kábla.
A ešte som tebe pugzley odpovedal na tvoju otázku.
Nech používa TadeLE čo chce a čo si môže dovoliť.
Len potom načo mat fórum kde sa môžu ľudia pýtať?
Napíšte hore veľký hrubý text:
Keď si začiatočník kúp si vysielačku za 50-60€, max. 15 m RG58, 2 konektore PL, anténu tiež za max. 50 € a záves ju minimálne na výšku 10 m nad zeme alebo 2 m nad streche, ak ti nestačí dlážka kábla - potrebuješ rebrík.
Daj všetko dokopy a začni vysielať.
A daj nám pokoj už 999-krad opýtať tie iste veci!!!


Mravec - máš zaujímavý názor. Keď tu hovoríme o frekvenci a oni sa pohybujú vo forme vlnov (úplne jednoduché povedané) a je podľa tebe úplne jedno ako má nás kábel dĺžku, tak potom prečo nám tá dĺžka anténa tiež nie je úplne na hovno?

Dobre, už viac tu nebudem hovoriť.
73 Andreas






Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #203 on: August 17, 2018, 00:03:39 ráno
pugzley nereagoval som na teba a tvoj prispôsobený 75ohmový kábel ale na Skipperove "vlny v koaxe"  :o Každopádne Skipper kúp si káblu viac, bude s čoho strihat, výrobca sa poteší. A hlavne si niečo sprav s anténou lebo ked sa menia parametre s dĺžkou kábla tak je na nej niečo zle.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #204 on: August 17, 2018, 06:46:52 ráno
  TadeLE.....nev iem aky mas kabel (tu kabel, tu kabel ;D ;D ;D ), tak si zmeraj priemer a objednaj konektor na mieru. Palo vo Vysielackyshop .sk ma na 5mm(RG58), 6mm(H155), aj na 10mm (RG213).
 - 1 ono ked ten PL konektor tam ide naskrutkovat  moc lahko tak tam bude slaby kontak medzi opletenim (co si pretiahol ako rukav) a vonkajskom konektoru..... ..
 - 2 podobne aj s tym nepritlacenim vnutrajsku konektora na kabli ku panelovemu konektoru.
jedno aj druhe je na PRD. PSV lieta hore dole a antena je hlucha. ti co sli za 5-6S sa "prepadnu" na 2-3S. zaujimave je ze ono to aj s tym nespojenym opletenim koaxu neako vysiela. takze ostatni ta pocuju (samozrejme slabsie) ale ty ich (skoro) nepocujes..... .to to neni teoria ale prax.

- mal som podobny problem v aute a ked som ho popisal, tak mi starsi CB-harcovnici sfleku poradili aby som si "laskavo" podotahoval konektory a ak to nepomoze, tak aby som si premeral kable, lebo u starsich (davno robenych) sa casto stava, ze tie tenke drotiky opletenia co su pod zavitom PL-konektora  zaoxiduju..... polamu sa, az tam neni dobry kontakt. potom neostava nic ine ako poskracovat kabel po 5cm a konektory porobit nanovo....aleb o prejst z RG58 na nieco lepsie....u nas postupne skoro vsetci "prezbrojili" na H155  (ti co maju  zasadne cez 10m kable).

-pokial ide o problem s konektorom  na tej dratovke, tak opatrne zbrus s tej prevlecnej matice (konektor na kabli) tolko, aby ked to zosrobujes si videl medzeru medzi tou tenkou maticou na dratovke a maticou na konektore z kabla.........(majster na strojarine nam do hlavy natlkol ze zo strojarskeho hladiska je aj stotina medzera  :D :D ;) ) to ze ti to bude drzat mozno iba 3 zavitov. neries


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #205 on: August 17, 2018, 07:09:16 ráno
Andreas, preco sa certis?

Ked radis, najskor sa opytaj na okolnosti, napriklad aka bude dlzka zvodu, az potom daj odporucanie. Na to narazam, konkretny typ kabla pre urcite pouzitie v prispevku navrhujes ty, nie ja ;) Ja som len pripomenul, ze medzi tebou menovanymi kablami v urcitych pripadoch nebude cene a priemeru zodpovedajuci rozdiel a ze kabel sa tak da pouzit aj inak, ako si "kategorizoval". Rg58 nikde nespominam, nepodsuvaj ze riesenie musi byt najlacnejsie. Vyber kabla by mal zodpovedat suhrnu optimalnych elektrickych, mechanickych a cenovych parametrov.

Ak by mal byt kabel napriklad pouzity s 600W aj na nizsich 21MHz, tak by H155 pouzity nemal byt. Rovnako na 30cm prepojku k rucnemu radiu nepouzijem h155, ale rg174 alebo teflonovy ekvivalent. Na portable k CB smerovke je zas lepsi RG58 ako H155, pre mechanicku pruznost....  Toto sa snazim poveday ;)
« Last Edit: August 17, 2018, 07:35:36 ráno od pugzley »


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #206 on: August 17, 2018, 09:31:04 ráno
tak tak......pouzi tie toho ktoreho kabla je otazka priorit a (financnych) moznosti.
ja nezavrhujem ani RG58 (urcite nie ten s tym alolobalom- ten uz nechcem ani vidiet) na CB antenu a dlzku do cca 10-15m v pohode. teda aj na portejbl vybavu v pohode.
-ale kedze mam doma este kus H155 tak postupne robim vsetko uz z neho , je zasadne lepsi na 70cm.......... pouzitelne hotove kable s PL-kami na pokusy tam aj tam.

- jedina vynimka bude tych cca 30m RLH1000 na stacinarku, ale to je dane tym ze 40m klbko mam uz neaky ten mesiac v garazi na policke.

osobne pokladam RG213 oproti H155 na CB za bytocne hrubu (velke diery cez stenu, vidno ju viac z dialky na dome, dvrdy stred.....tazk o ohnut) ,  ale ako som napisal na zaciatku: je to vec osobnych priorit a moznosti.