OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stacionárne antény

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #70 on: Október 04, 2016, 08:19:52 ráno
Ako píše Mravec takéto krátke antény sú nič moc.
Čo keby si skúsil zbastlit plnohodnotnú 1/4 vertical anténu o dĺžke cca 2,7m postavenú priamo na streche baraku (plochej) a s rovnako dlhými protiváhami z medeneho lanka napr. 2,5(1,5) o počte min 4 ale super by bolo aspon 8 protiváh natiahnutých priamo na zemi (streche). Nemusel by si riešiť stožiar a antenna by bola nenápadná...Le n ak máš viac poschodí nad sebou problem by bol asi kadial natiahnut koax. a aký, lebo na dlhší zvod ako 10 - 15m RG58 radšej nie.
Inak ja mám doma tiež len "krátku" magnetku s nič moc protiváhou a take sú aj výsledky :)
A ešte som zvykol spúšťať z balkónu 1/2 drátovku tak 1,5 m od steny a s tým som robil tak 120km spojenia do otvorených smerov ale protistanica musela byt na dobrej kote.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #71 on: Október 04, 2016, 09:04:12 ráno
No, do troch metrov vysky by sa este dalo, ale natahat po zemi (streche) osem daslich dratov by uz asi velmi klalo oci.  Onedlho bude na kobke vytahu SWAN bts stoziar, takze sa tam budu motat robosi. Momentalne idem dat na roh baraku dlhsiu magnetku a 10m RG58 by nemal byt problem. Ak bude treba dlhsi kabel mam este zopar metrov RG213 :-) Tak to nejak zbastlim :-D Pokukujem po 5/8mine od Elixu za par evri, ale to uz budem musiet debatovat s celym barakom o suhlas :-( uz vidim aky to bude opruz :-(


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #72 on: Október 04, 2016, 10:29:10 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Momentalne idem dat na roh baraku dlhsiu magnetku a 10m RG58 by nemal byt problem.
Ja mám magnetku na okne na druhom poschodí a ako protiváhu mám len parapet a ocelový štvorec 20x20cm na ktorom je magnetka. Je to veľmi zlá zem a impedancia antény mi kolíše podľa počasia a to doslova. Takže mi kolíše aj PSV, ale dosah mám odskúšaný takých 20-30km.
Bohužiaľ na lepšie domáce riešenie som zatiaľ nemal možnosti a ani chuť, lebo aj nám sa chystajú opravovať strechu a to bude potom v záruke atď...
Neviem ako daleko od steny chceš dať magnetku a či na nejaký držiak, ale rozhodne to potrebuje aspon nejakú improvizovanú zem. Aj ked viem že je to len núdzové riešenie a sám si o tom myslím to čo väčšina skúsených antenárov. Tuto kolega BorisTT napríklad na magnetku na zabradli balkona na 8 poschodí robil pekné spojenia myslím že tak do 80km určite.
Takže skúšaj a daj vedieť..


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #73 on: Október 04, 2016, 13:43:36 večer
Okraj strechy je vyvyseny a oplechovany, takze magnetka pojde na neho na roh budovy, takze sa mi otvori priamy pohlad zhruba na 230 stupnov :-) Teraz mam malu magnetku na streche balkonu, co je asi pol metra pod urovnou strechy, priamo vidim na susedny barak, po lavej ruke dalsi panelak a za chrbtom kobka vytahu, priamy vyhlad mam teraz vlastne asi na 50 stupnov


Offline bubakTT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 206
    • Karma: 9
  • PMR - kar, CB - kar, HAM - ak
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88RM
Odpovedať #74 on: Október 05, 2016, 09:09:11 ráno
antena na rohu strechy kde budes mat plech ako protivahu potom... tak ber na vedomie... ze do ktoreho rohu ju das... plech Ti urobi sice protivahu... ale to budes mat protivahu smerovu a tak Ti to nepojde vsade... kolega JanciNR zrobil na ML145 magnetku polozenu na zasunutom balkone polozenu na zabradlie DX az do Holanska... urobilo mu to smerovku a tak mu to zazrakom preletelo na chvylu...
73 Bubak Smolenice   OM2BH


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #75 on: Október 05, 2016, 09:45:14 ráno
AHa :-) Tak teda podla toho kam vidim, budem robit DXy do Gruzinska :-D Priestor sa mi totiz otvori na juhovychod :-D


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #76 on: Október 05, 2016, 14:19:40 večer
Na balkóne, asi pred 6 rokmi, som mal Midlandku /m 90 cm prút, zavesený na držiaku zábradlia a vytrčenú asi 1 meter od balkónu s protiváhami dlhými 1m. Bolo ma počuť tak na 15 km +- (prízemie). Anténa nemala dobrú zem, koax bol natiahnutý do stanice a uzemnená v miestnosti, to je totálny fail. Magnetku keď dobre neuzemníš, najlepšie v 1 bode, dobre chodiť nebude.
Včera som bol na Vršatci s ručkou, skúšal som lokálne CB kolečko a počuli ma v doline tak na vzdialenosť 15 km, ďalej ma nepočuli. Na CB pod 1/4 ani nelez  ;D :D 8) S tou maličkou anténkou na väčšiu vzdialenosť neprejdeš ani cez to rušenie, čo chytíš v paneláku.
Niet sa čomu diviť, že na lokálne QSO väčšina CBčkárov používa PMR .
« Last Edit: Október 05, 2016, 14:22:17 večer od Mailo Dubnica »
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #77 on: Október 13, 2016, 16:22:55 večer
MNo, tak uz je to lepsie :-D  CDD stvrtka je na streche :-D (CDD - Co dom dal) naladit sa mi ju podarilo na 1.5 priblizne na 1 aj 40 kanali :-)  Este prejde upravami tak nejak do nej teraz rypat nebudem :-)


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #78 on: Október 13, 2016, 20:48:55 večer
Super. Tak teda nie malá magnetka? Vyrábal si anténu?


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #79 on: Október 14, 2016, 09:47:48 ráno
ANo za asi styry hodiny cisteho casu som ju zhlobil :-)  Dufam, ze vydrzi aspon do jari :-D