OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Ako na portable - antena, stoziar, zdroj

0 Members a 3 Hostí prehliada túto tému.

Offline Mesi

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 140
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
on: Február 29, 2012, 03:10:28 ráno
Rad by som sa podelil o skusenosti s prevadzkou na kopcoch a ziskal uzitocne rady.

 Moja sucastna vybava na portable:quote
- zdroj: 12V oloveny akumulator, tusim 7,4Ah
 - vysielacka
 - PSV meter + kabel
 - zliatinova trojnozka
 - 3,7m zliatinovy pozinkovany stoziar
 - antena
 - kabel (cca 10m)
 - izolacna paska, klieste, krizovy a normalny skrutkovac, modelársky skalpel



 Nevyhoda tejto vybavy je jej hmotnost. Sniper moze potvrdit, ze nosit stoziar, akumulator, vysielacku a ostatne veci je dost na dvoch, ak sa treba trepat na kopec (vacsina dobrych kopcov ma zakaz vjazdu, alebo nema cestu).

 Ako to teda optimalizovat?
 Sposob 1 - nosit na expedicie so sebou dratovku:quote
+ vyhoda: ziaden stoziar (-vaha)
 + vyhoda: vaha oproti lubovolnej inej antene
 + vyhoda: antena sa da zmotat (skladnost)
 - nevyhoda: treba najst vhodny strom, alebo nieco ine, kde antenu zavesite
 - nevyhoda: pri zaveseni je v blizkosti vzdy nejaky objekt, ktory bude antenu tlmit (strom), alebo menit vyzarovaci charakter (zavesenie na konstrukciu niecoho...)



 Sposob 2 - pouzit laminatovy stoziar:quote
+vyhoda: znizena vaha oproti ocelovej zliatine
 -nevyhoda: nostnost



 Sposob 3 - vysielat na magnetku (co podla mna nie je expedicia):quote
+ jednoduchost stavby anteny
 - efektivita vyzarovania



 Tolko zatial odomna. Zaroven by som rad poprosil citatelov, aby sa trochu rozpisali a podelili sa o svoju vybavu (hlavne co sa tyka stoziarov, anten) a skusenosti.

 Vhodne bude uvadzat aj linky na predajcov laminatovych stoziarov na portable prevadzku, vyrobu / predaj vhodnych anten, atp.
 Laminatove teleskopy som nasiel napr. na: You are not allowed to view links. Register or Login


pepinko

  • Guest
Odpovedať #1 on: Marec 09, 2012, 01:43:45 ráno
Na portable vozím takú istú vybavu ako Mesi -plus centrála a el. ohrievač .Tým pádom som limitovaný( odkázaný ) len na kopce prístupné autom.Bol som pozrieť aj na moravskej strane -Mikulčin vrch ,Šibenický vrch tam sa dá vyliezť aj autom.A myslím že takýchto kopcov je u susedov viac. Škoda že sa nedá sútažiť aj z českej strany...


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: bradachills
Odpovedať #2 on: Marec 09, 2012, 01:44:18 ráno
CB mam uz dlho ale k expedici sa moc casto nedostanem. Ale davnejsie sa podarilo takze k veci.
Isli sme prvykrat na sutaž ako expedicia a ze uvidime ako to cele dopadne. Nasa vystroj bola vcelku stroha na poprve. Zdemontoval som doma kabel co mam nahodeny na antenu zobral stanicu napisal na nu permanentnou fixkou lokator kopca a hijo. Zbytok osadenstva zobral dalsie potrebne veci ako antenu polku 5,5m. Co sa tyka zdroju tak ten sme nebrali pretoze sme mali stavu v aute. V tomto sme mali vyhodu v co do nosenia nakladu na kopec. Potom ktosi zapol na kopci rucku a na kazdom kanale skoro niekto rozpraval ze sa pripravuju a ochvilku vyrazaju na kopec a vsade sa kecalo super atmosfera na pasme ako v 95tom ...
Takze mozem vrelo odporucit.
Co sa tyka vybavenia tak klasika ako to opisal mesi skoro to iste.
2x stanicky jedna je nahradna.
1x ručka
- psvak,prepojovaci kabel, kábel na antenu(polka) 20m cca, zdroj je baterka v aute natiahnuta predlzovacka od zapalovaču k stanicke,
Na aute byva samozrejme magnetka ako erarna antena.
Ako stoziar som mal lesenarsku ruru a vzdy sa nam ju niekde podarilo umiestnit spolu s antenou.

Čo sa tyka vystupu ze ist niekde na kopec pesi tak to som este nebol ale urcite si to niekedy budem chciet skusit.
Neviem si predstavit co je to za srandu niest na taky kopec autobaterku hlavne ja osoba prudko sportova  Osobne som aj uvazoval nad baterkou co som mal v skutri ktory mi ukradli. Bola to gelova super mala, lahka ale kolko mala AH tak to uz neviem. Ale niekde na nete by som sa to urcite dozvedel. Mozno by sa oplatilo si zobrat aj 2ks stale to bude lahsie ako autobateriaa to aj v ramci skladovania v ruxaku. Určite nasledne k tomu rúčka s moznostou externeho zapojenia zdroja a nejaku poriadnu dratovicu. Idealnejsie si ani neviem predstavit v nedostupnom terene na kopci. Ako klasicka antena nieje moc taska ale potrebuje stoziar a ked by som mal nieco take zvolit tak asi by som musel vediet presne dopredu kde ju umiestnit keby tam bola nejaka znacka alebo nieco podobne.
Treba si aj uvedomit ze ak sa ide na expediciu na noc respektive do rana tak si budeme brat asi aj dalsiu tonu veci ako jedlo teplejsie¨oblecenie atd.

Existuje vela stoziarov ale prevazna vecsina ich bude hodne taska a teda neprakticka na vynesenie ak sa jedna o pesi vystup.
Prikladam obrazok stoziara co som pouzil ja jedna sa o vojensky samorozkladaci za pomoci kladky a navijaku:
You are not allowed to view links. Register or Login

nasledne prikladam obrazok mojej lesenarskej rurky ktora sa vzdy niekde vocpe
You are not allowed to view links. Register or Login

Tesim sa na vase dalsie postrehy a samozrejme cakam dobru inspiraciu.
Pekný deň...


Offline Mesi

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 140
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Marec 09, 2012, 01:44:51 ráno
Takto, aby som obzrejmil, samozrejme nie autobateria. Nieco podobne ako toto treba bravat so sebou, je to tazke, ale vydrzi...: You are not allowed to view links. Register or Login


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: bradachills
Odpovedať #4 on: Marec 09, 2012, 01:45:17 ráno
pozeram prvu stranku co som nasiel a ze tie gelove maju tusim aj mensi rozmer a asi raz taku kapacitu ale nieje to nejake hlbkove hladanie len prvy odkaz.

You are not allowed to view links. Register or Login

Ale bohvie ake to ma vlasntosti ked je zima, dobijanie a tak dalej.
Popripade pri uplnom vysekani stavy v akom bude stave.
Pekný deň...


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #5 on: Marec 09, 2012, 01:46:31 ráno
to admin : Gélovky som používal ( aj budem používať v optákovači . Raz sme kvôli nepriaznivému počasiu nešli vymeniť baterky a v obvode nebola zaradená žiadna vybíjacia ochrana. Baterky sa vybili pod dovolenú hodnotu ( majú asi 6,5 Volta nabité, vybili sa pod 3 V) a batérie sa mi už nepodarilo oživiť. PRi NiMH sa mi oto ešte nestalo ( skúšal som pri tuškových)
.............. .............. .......
Keď som bol so Slimem na prevádzkovom aktíve, naša menšia portable výbava vyzerala takto :
1. Icom IC 706
2. Autobatéria 60 Ah.
Tuna odporučujem, pokaiľ sa nieko bude kafrať s autobatériou ako ja, doporučujem rovnozobrať dve, aj do druhej ruky - nebude vás to vykacovať a bude sa vám lepšie vystupovať  .
3. Anténa HB9CV
4. stožiar ( či už prírodný, al. umelý)
5. PSV meter
6. Prepojovací kábel .
7. Nejaké tie binderky, šrobovák + nožík .
8. Denník
9. Rádioamatérske ho ducha .
10. Nejaký ten radiátor, či už v podobe eletrickej alebo tekutej.

ASi toto je základné desatoro na portable podľa mňa
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Mesi

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 140
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: Marec 09, 2012, 01:47:09 ráno
Na CB je zbytocne chodit so 60Ah akumulatormi, CB maju (mat) 4W a pri SSB ma byt max 12W PEP.

Ak by brala stanica 3A pri vysielani, tak mozete so 7,2Ah drzat 2 hodiny nonstop PTT. Vacsina stanic si vystaci s 1A pri AM/FM 4W, cize to je vyse 7hodin nonstop zaklucovanej stanice....

Myslim, ze dva taketo akumulatory su viac nez dost pre jednu expediciu aj na 12W SBB. Samozrejme pokial idete s HAM stanicou, a tlacite 50W, to je uz nieco ine...


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: bradachills
Odpovedať #7 on: Marec 09, 2012, 01:47:55 ráno
Ja si myslim tiez ze to postacuje jedna taka mensia ved preca neklucujes stale a kazda sutaz trva tak max 5h a potom este rano sa skusaju spojenia takze to pohode staci. Mailo to myslel skor ako vtip ako ked idem ja s krcmi v piatok ze buchnem aj do druhej nohy aby sa mi islo lepsie  Ale zase povedzme is rovno komu sa nestalo to ze dosiel na portejbl a zistil ze jeho baterka vydrzala 3 minuty a pritom som ju rano nabiiijal :]]]
Pekný deň...


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #8 on: Marec 09, 2012, 01:49:45 ráno
Jasné, Mesi, popisoval som skôr amatérsky portable .
Viacmenej som si z autobatériami robil srandu  Väčšinou používame batérie vo forme geloviek, tie sú asi najvýhodnejšie,čo sa týka rozmerov.
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: bradachills
Odpovedať #9 on: Marec 09, 2012, 01:52:58 ráno
Mozno aj vaha tam bude lahsia ako pri olovenom aj to tak znie taskopadne olovena
Pekný deň...