OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
on: Február 29, 2012, 02:51:29 ráno
Tak ako to je? bojíte sa ích aka je pravdepodobnos ť že vás zasiahne? Ohrozuje Vás aj statická el. ktorou sa nabíja pred búrkou vašá anténa na streche? Je vôbec možná ochrana pred týmto nebezpečenstvo m? Počuli ste už o niekom komu zasiahol blesk anténu? Radi si prečítame vaše príspevky a samozrejme návrhy na ochranu
Pekný deň...


Offline Klema

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 42
    • Karma: 3
  • Zvolavaci kanal ma cislo 1 !!!
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: Február 29, 2012, 02:52:15 ráno
Zdar, potreboval by som radu ako sa chranit proti bleskom. Situacia je taka, ze zo stanicky mi ide 2m kablu do steny a potom husim krkom pod strechu a k antene. Ked ide burka staci vytiahnut kabel z vysielacky, alebo mam vybehnut pod strechu a odpojit kabel od anteny? Antenu mam 7 metrov nad bleskozvodom.U Awasa som videl nejake bleskoistky, pomoze to niecomu? Priority su 1. aby mi nezhorel dom, 2.aby nezhorela stanicka.

 Diki


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #2 on: Február 29, 2012, 02:52:48 ráno
Ja mam kabel vedeny cez balkon a na balkone mam spojku ktoru vzdy rozpojim. Mam i bleskojistky, ale nepouzivam je. V tvojom pripade urcite bleskojistu a odpojit stanicku. I ked Ti do anteny streli tak ta bleskojistka nez sa prepali tak pusti do kablu, tak nezabudni bleskojistku uzemnit o bleskozvod.(na boku bleskojistky je sroubek ktory sluzi na uzemnenie)


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Február 29, 2012, 02:53:22 ráno
Ked ti buchne do anteny blesk tak je to uz asi jedno zmizne vsetko
 mne sa stalo ze antena sa mi pred burkou nabila od statickej elektriky zo vzduchu ci coto a ked som isiel odsrobovat konektor od stanice tak ma to poriadne koplo. a bleskoistka je asi hlavne na to aby odvadzala do zeme staticku elektriku. Pochybujem ze ten srob co je na tej bleskoistke by ostal vcelku keby do anteny vbehol ujo blesk takze....  Mne sice uzemnili na streche antenku tak sa mi machruje ale aj tak si chcem dat taky medzikus co uz mam kupeny asi polroka na rozpojenie kablu nieze pre istotu ale urcite ano.  (samica samica)
Pekný deň...


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #4 on: Február 29, 2012, 02:53:53 ráno
Tak ono ked urve do anteny tak neostane nic ani bleskoistka ani antena, ja mam takties uzemneny stoziar i samotnu antenu, ale ked som nemal uzemenu antenu tak som to riesil prave tou bleskoistkou.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #5 on: Február 29, 2012, 02:54:31 ráno
ak ti udrie blesk priamo do domu , tak ti nepomoze ani bleskozvod


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: Február 29, 2012, 02:55:15 ráno
Mne ked sa to stalo som nemal ani uzemneny stoziar nic nahulvata tak asi preto som ta tam kumulovalo. A bola to riadna pecka odvtedy sa tak bojim burky
Pekný deň...


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #7 on: Júl 28, 2012, 23:35:42 večer
kks to bola jeba oproti do baraku to svaclo, na antene to len tak skrkotalo, a vyboj som citol v rukach uplne fialovy zablesk jak hovado, esteze som odpojil kabel jak to sem islo, inak by som mohol stanicu zahodit
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Krtko BA

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 7
  • Krtko BA
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: Júl 29, 2012, 17:04:09 večer
Ten blesk o ktorom hovoril Palo mam ja dokonca na videu. Ja som akurat natacal a svaclo to asi 100m odomna... Ziara z blesku jak hovado, v zabere je len cast blesku, lebo bol tak blizko O: Medzi panelakmi sa ten tresk niesol este asi 15s, vonku hucali snad vsetky auta.. Proste skoro mi vypadol mobil z okna, jak to so mnou miklo. A normalne som zacitil slaby vietor z toho blesku.
Ale nastastie si to neodniesla ani jedna z mojich anten, aj ked moc nechybalo...


Offline Krtko BA

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 7
  • Krtko BA
    • Zobraz profil
Odpovedať #9 on: Júl 29, 2012, 17:12:01 večer
Musim ho trosku zostrihat a potom ho poslem Palovi, on ho sem snad nahodi, mne sa nechce studovat ako sa to sen nahadzuje... a na youtube sa mi to nechce davat.