OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Len tak zopár slovíčok.

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #20 on: Júl 16, 2013, 15:17:22 večer
Dobre, rozumiem. Ja somsa len chcel spýtať že čo za tým stojí. Aj dedo zažil jeden zážito kedy sa mu v ruke roztavil vidlicový klúč pri napätí 22kV pri spojení dotiku s fázov. A to vraj stál na drevennom stolčeku. Alebo ujo čo bol v studni po pás vo vode a pol meta od neho zhorelo ponorné čerpadlo 400V. Takže prípadov poznáme dosť.


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #21 on: Júl 16, 2013, 16:36:34 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Dobre, rozumiem. Ja somsa len chcel spýtať že čo za tým stojí. Aj dedo zažil jeden zážito kedy sa mu v ruke roztavil vidlicový klúč pri napätí 22kV pri spojení dotiku s fázov. A to vraj stál na drevennom stolčeku. Alebo ujo čo bol v studni po pás vo vode a pol meta od neho zhorelo ponorné čerpadlo 400V. Takže prípadov poznáme dosť.
Radšej sa nauč, čo je ženský rod a kde sa píše v a u . Namiesto toho, aké blbosti tu riešiš...
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #22 on: Júl 16, 2013, 17:41:22 večer
Nerieš kde a ako dávam v a u ale račej rieš to ako rozbehať papagája. :D  ;)


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #23 on: Júl 16, 2013, 18:24:53 večer
Ty si nasľuboval panel, tak ja čakám naň :P
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Tomas Piestany

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 40
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: jn88VO
Odpovedať #24 on: Júl 16, 2013, 20:26:39 večer
no ono je to celkom jednoduche, aj lampa aj kopajuci plech boli zapajane v sustave TN-C kde ma "nulak" alebo teda PEN vodic dvojitu funkciu... a v tej dobe to nebola blba myslienka  :-\ .. usetrilo sa na dalsom vodici co sa napr v panelakovej vystavbe prejavilo celkom dost. a tie podla normy mal byt kazdy vodivy predmet samostatne uzemneny t.j pripojeny samostatnym vodicom vacsinou  4 alebo 6 na zbernicu PEN v rozvadzaci. ak to bolo spravene spravne tak aj odpojeny "nulak" nesposobil zranenie iba vybavenie istenia.. akurat tam bol problem prechodovych odporov hliniku a pod.. ale taka bola doba,dnes ked je vsade TN-S prudove chranice a podone srandy je to uz o iníom  8)

a napriklad ked si vo vode v studni  niekto ti tam hodi aj zivy kabel tak sa ti nemusi nic stat lebo odpor vody voci zemi je malinky teba to maximalne postekli... to uz to VN 22kV to uz je ina vec tam je to o stasti :-X

ono po par rokoch hrabania sa v rozvodoch clovek vidi preco niektore veci stanu a niektore nie :D

este tu citam o nejako odpore tela 2kohm, to je riadna blbost to uz su mega ohmy... a zdroj 16V 25 ti nespravi nic lebo do 50v je bezecne napatie, z ohmovho zakona si vypocias prud aky ti tece cez telo pri 16v ...tych 25 A je max prud o zdroj doda,zalezi od odporu spotrebica/tela... 

ked sa zamyslime tak pri ucinku na ludske telo je jednosmerny prud je sice horsi avsak pri vacsich napatiach 500V jednosmernych  spravi vacsiu skodu na tele ako 500striedavych ...a preco ? staci sa pozret na sinusovy priebeh napatia :)
« Last Edit: Júl 16, 2013, 20:47:29 večer od Tomas Piestany »
dnt formel 1,motorola T6 , swr/watt meter, anteny 1/2 a 5/8 a kilometer kablu :D


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #25 on: Júl 16, 2013, 20:51:34 večer
Tomáš Piešťany: Ďakujem za výklad. Ja som toho názoru že by mali byť zo zákona povinné prúdové chrániče a maly by byť zakázané rozvody typu TN-C.
All: Na chate nám robili elektriku chlapáci zo ZSE a keď som otvoril skrinku ističov tak som neveril vlastným očiam svorkovnička nuláka a svorkovnička GND boli spojené jedným drôtom takže znovu žiadna účinnosť a čo je ešte horšie tak pod krabicov je aj vipínač na svetlo a tie hovadá sa ani eopťažovali oblepiť páskov kábel ktroý je z vypínača vedený ako fáza a pritom je modrý  :o Takže som sa rozhodol že kúpim 10m 1x4 zemniacého Cu káblu a vivediem to von, kde zabijem tyč do zeme aspoň 2m a tým uzemním GND svorkovničku a odpojím spojenie medzi nulákom a GND alebo by bolo lepšie uzemniť aj nulák  ::)


Offline Tomas Piestany

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 40
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: jn88VO
Odpovedať #26 on: Júl 16, 2013, 21:01:08 večer
:D vies si predstavit ako by elektrarne tahali svoje rozvody ako TN-S, ja moc nie...... ono je to dobry system ak je spraveny ako sa ma.... keby sa zakaze TN-C system tam mozes prerobit vsetky panelaky domy rodinne starsie ako 10 rokov :D Fí alebo prudovy je povinny na vsetky obvody do 32 A pri NOVEJ  vystavbe  alebo REKONSTRUKCII. ... ja som len za, vela krat to uz zachranilo zivota majetok mne mojmu okoliu.

a kable k svetlam sa bezne tahali aj tahaju tak ze modra je faza.. ono tie kable tusim Bckove su to .. kde je jeden hnedy druhy cierny sa dost blbo zhanaju preto sa to robi hentak.. ale to uz kazdy elektrikar vie ze to ma ocakavat.. a kto neni elektrikar nech sa elektriky nechyta,, tolko moja rada chlopi :)
dnt formel 1,motorola T6 , swr/watt meter, anteny 1/2 a 5/8 a kilometer kablu :D


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #27 on: Júl 16, 2013, 21:16:58 večer
marco , co ty chces stale zatlkat tyc do zeme, normane sa to robi tak ze daj prec dratik a das tam prudivy chranic kery spravnr zapojis, len bez prudoveho chranicu je to lacnejsie, alebo prave u seba ziaden nemali,  tak to len prepojili, takze nie ze uzemnovat zlast, lebo skrina ma urcite zem, tam treba vytvorit nulovy bod,
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Tomas Piestany

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 40
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: jn88VO
Odpovedať #28 on: Júl 16, 2013, 21:24:09 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
marco , co ty chces stale zatlkat tyc do zeme, normane sa to robi tak ze daj prec dratik a das tam prudivy chranic kery spravnr zapojis, len bez prudoveho chranicu je to lacnejsie, alebo prave u seba ziaden nemali,  tak to len prepojili, takze nie ze uzemnovat zlast, lebo skrina ma urcite zem, tam treba vytvorit nulovy bod,


EJ! nerad mu blbost.. ten dratik je naskor bod rozdelenia PEN na PE a N ked ho odpoji zostane mu PE vyset vo vzduchu tak bacha nato
dnt formel 1,motorola T6 , swr/watt meter, anteny 1/2 a 5/8 a kilometer kablu :D


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #29 on: Júl 16, 2013, 22:10:22 večer
no hej sorry sekol som sa uz dnes vecer nerozmyslam ( ja som zmyslal ze tie samotne svorkovnice, modrua zltu, od seba odpoji  zltu neha napojenu na PEN, a to ide do prudoveho a modru napoji z prudoveho - tak si vytvori nulovy bod , tak to robime v mbilnych rozvadzacoch kde je privod 4 kolik a vyvod 5 kolik ), PE zostava spojene s povodnym PEN, a N ide z prudoveo chranica , no proste spravili to tak jak mali, a nerypat do toho, elektrarne to meaju radi ked si to sami ludia prerabaju, a ked sa neco stane tak to je na tebe a pojuty su v tomto masne
CB všade tam, kde sa len dá