OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Ako na PMR

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #50 on: Marec 01, 2013, 08:59:51 ráno
Kanal je sice presne dany frekvenciou,ale signal zabera istu sirku pasma (napr.10khz) v okoli stanovenej frekvencie v zavislosti od zdvihu a rozsahu prenasaneho zvukoveho signalu.Subton je uz len frekvencia akusticky vysielaneho signalu (zvuk vysielany na kanale) ktory sa filtruje.
« Last Edit: Marec 01, 2013, 09:02:48 ráno od derick »


Jardo Vŕšok

  • Guest
Odpovedať #51 on: Marec 02, 2013, 21:38:06 večer
Ďakujem vám, takže ak som dobre pochopil, tak každý kanál má danú frekvenciu a keď je nadstavený subkanál, tak vysielačka spolu so signálom vyšle nejaký zvuk, ktorý normálny človek nepočuje. A druhá vysielačka ak je na rovnakom kanáli sa podľa toho tónu rozhodne, či to zapne na reproduktor alebo nie. A keď je subkanál 0, tak vysiela iba signál na tej frekvencii bez toho tónu.


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #52 on: Marec 03, 2013, 00:15:38 ráno
ano, no ten zvuk normalne pocujes ide o hlboky ton ktory vycsina pmr vysielaciek nieje schopna z modulovat a preto to nepocut , u kvalitnejsich vysielaciek ktore maju vacsie spektrum zvuku sa da zapocut jemny brum ,
a teda kazdy ten subkanal ma iny ton v rozpeti 67.6 - 250.3 Hz ,  a vysoelacla modulacne da od 300 Hz - 3 kHz cca , cize ten subton je pod ,

ci pana sam sa motam v tom co pisem :D
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #53 on: Marec 04, 2013, 06:49:06 ráno
Palo - Kazda lepsia  stanica ti subton do repra pustit nema,pokial mas nastaveny subton na prijme a zapnuty,pretoze ti ho neprepusti dolna priepust,kt. By mala byt integrovana v cipe CTCSS. Taka stanica,kt. pusta brum do vystupu repro by sa nedala trebars na optakovac pouzit, tie ISDcka maju raster myslim uz od 50 Hz (myslim) .. Takze taky 4 subton by ti pamet pustala do vsrupu stanice naspät a pokial mas na opakovaci nastaveny subton,moze to robit problemy pri dekodovani subtonu,nakolko ziadna elektronika nie je bezstratova,cize ten 2 krat prehraty subton bude dost skresleny.
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Jardo Vŕšok

  • Guest
Odpovedať #54 on: Apríl 16, 2013, 23:16:40 večer
Zdravím, mám jednu otázku. Môže sa stať niečo také, že  keď ja niekoho počujem vo vysielačke a potom sa ozvem, že ten na druhej strane ma nepočuje, alebo naopak, že ja nepočujem jeho ale on počuje mňa? Lebo občas mám taký pocit.


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #55 on: Apríl 17, 2013, 06:48:46 ráno
Ahoj Jardo -
You are not allowed to view links. Register or Login
Zdravím, mám jednu otázku. Môže sa stať niečo také, že  keď ja niekoho počujem vo vysielačke a potom sa ozvem, že ten na druhej strane ma nepočuje, alebo naopak, že ja nepočujem jeho ale on počuje mňa? Lebo občas mám taký pocit.
Samozrejme, že sa to môže stať, stačí, keď máš ty al. on zapnuté CTCSS (subtón). Príklad : On má subtón 0 (bez subtónu) a ty máš 1 subtón. a naopak ..
AL. druhá možnosť on má anténu dobrú a aj výkon a ty jeho počuješ, ale on teba nie, lebo máš malý výkon a zlú anténu a zase naopak  :P
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Serpent

  • Guest
Odpovedať #56 on: December 25, 2013, 18:29:52 večer
Ahojte,

chcel by som sa spýtať, či sú nejaké zásady komunikácie na kanáloch PMR :-X ? Som čerstvý vlastník Puxiny 888K. Používam ju chcem na airsoft, ale keď som ju v pondelok ladil tak som chytil niekoho (predpokládám že) z vás. Nechcem byť rušivým elementom, tak ešte raz, existuje nejaký "kódex" komunikácie? ďakujem! (pekné sviatky)


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #57 on: December 25, 2013, 19:36:43 večer
Platí všeobecné povolenie TÚSR 20/2012, teda používať stanice 0,5W s integrovanými anténami a dĺžka jednej relácie (hovoru) nemá presiahnuť 180 sekúnd. Samozrejmou zásadou by malo byť najprv zistiť, či je kanál voľný a až potom vysielať. Stačí otvoriť squelch na príslušnom kanáli a počúvať, či neprebieha v dosahu hovor, prípadne sa spýtať "Je kanál voľný?". Bohužiaľ sa to ťažko vysvetľuje všadeprítomným BABYSITTEROM  :), ktoré často rušia niekedy aj 10 a viac minútovými reláciami. Nemalo by sa nadávať..... ale to už asi každý uzná sám čo je vhodné hovoriť aby si ostatní počúvajúci o ňom vytvorili pozitívny alebo negatívny názor....


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #58 on: December 27, 2013, 14:06:12 večer
hlavne ta vysielacka nieje cisto PMR, takze ide o to, co si naladil, kludne si mohol naladit frekvenciu radioamaterov, kde je bez koncesie zakazane vysielat, alebo TAXI ci ine mozne skupiny uživatelov, kt. majú platene alebo vyhradene frekvencie , ty mozes vysielat len na 8 kanaloch :

PMR kanály a kmitočty

PMR   Kmitočet         PMR   Kmitočet
1.   446,00625   5.   446,05625
2.   446,01875   6.   446,06875
3.   446,03125   7.   446,08125
4.   446,04375   8.   446,09375
a ich subkanáloch ,
ostatne nie sú povolené ,
a mal by si mat vysielačku ktorá vyžiari maximálne 0.5W , a ma integrovanú neodnímateľnú anténu,  také sú podmienky TÚSR na použivanie + ostatné nájdeš v linku od Alana TT, a čo sa týka kódexu , tak je to hlavne o slušnom správaní a tolerancii, keď ma niekto kanál obsadený, tak idem ďalej, pripadne sa pridám do konverzácie slovom BREJK , a čakám kým ma vyzvú ,POĎ BREJK alebo podobne
CB všade tam, kde sa len dá


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #59 on: December 27, 2013, 14:51:18 večer
skoda ze sa k vysielackam PMR dostali aj deti , dostali ich pod stromcek a teraz vikrikuju a myslia si ze hned budu pocut kazdeho kto ma vysielacku policiu taxi a tak podobne.Nikto im vopred nepovedal ze aj tam platia neake pravidla a zasady hamspiritu. potom to aj tak vyzera na pasmach PMR.