OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Od Začiatku

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #110 on: Máj 14, 2013, 20:52:59 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Tak mne to povedali HAMovia čo vysielali už za prvej republiky a verím že oni akú takú skusenosť majú. 20kW bol bežný výkon :) Takže viem komu mám veriť :D ALe je možné že to je inak, ja to pripúšťam ale aj Mailo vravel 3dB

To je tak,  ked si mylis dB a S...
Utlm pri rozdielnych polarizaciach je cca 20db co zodpoveda rozdielu v prijme cca 3S a aj to len v pripade, ze horizontalna antena vysiela v smere maxima, inak to moze byt aj viac. Teda teoreticky, este zalezi od faktorov ako vyska anteny nad zemou, vzdialenost od predmetov, ktore ovplyvnuju vyzarovaci diagram atd, sposob prisposobenia, druh anteny atd... Ale urcite to nie je 3dB...

Mrzi ma ze cloveku co si pyta rady odpoveda clovek, co ma este menej znalosti ako ten co sa pyta...
« Last Edit: Máj 14, 2013, 21:03:47 večer od pugzley »


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #111 on: Máj 14, 2013, 21:03:36 večer
Jo ahá :D :D Ale v bežnej prevádzke to není až taký problém či ? Skôr pri DXoch je to dosť badatelné ale väčšina DXmanov maju yaginy horizontálne takže není problem :D Ale zas Paťo potrebuje čosi na lokalne spojenia čiže odporúčam ten horizontálny dipol :) síca na šírku zaberie 5,5m ale na výšku ani 10cm ak ho máš našponovaný :)


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #112 on: Máj 14, 2013, 21:10:07 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Jo ahá :D :D Ale v bežnej prevádzke to není až taký problém či ? Skôr pri DXoch je to dosť badatelné ale väčšina DXmanov maju yaginy horizontálne takže není problem :D Ale zas Paťo potrebuje čosi na lokalne spojenia čiže odporúčam ten horizontálny dipol :) síca na šírku zaberie 5,5m ale na výšku ani 10cm ak ho máš našponovaný :)

Bavime sa predsa o utlme pri sireni prizemnou vlnou ci? Pleties jablka s hruskami. CB z mesta do mesta prizemna vlna a DX odrazena od ionosfery.
Pri DX odrazom od ionosfery sa meni polarizacia a pri takomto spojeni je dolezitejsi pozadovany uhol vyzarovania anteny ako polarizacia. preto sa pouziva horizontalna polarizacia, lebo pri vertikalnej antene na 20m by nebolo mozne upevnit antenu tak, aby stoziar neovplyvnoval vyzarovak, antenne prvky by boli blizsie k zemi, mechanicky zlozitejsie atd atd...

Takze pri beznej CB prevadzke z mesta do mesta v ramci desiatok km to PROBLEM JE ak nedodrzis polarizaciu.
Pri spojeni so spanielom odrazom to problem nie je. Bavime sa o polarizacii, nie o vyzarovacom uhle - zem ionosfera konkretneho typu anteny...
« Last Edit: Máj 14, 2013, 21:14:32 večer od pugzley »


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #113 on: Máj 14, 2013, 21:18:50 večer
Mailo a aby si si vedel predstavit, aky velky problem sposobi zmena polarizacie pri sireni prizemnou vlnou, pozri si nasledujuci prispevok od OM6ADQ: You are not allowed to view links. Register or Login

Ohlo nam stoziar pod antenou na prevadzaci a teraz ma horizontalnu polarizaciu a horizontalny lalok teraz nemieri na Zilinu ale niekam na Ostravu... Snad staci ako dokaz...
« Last Edit: Máj 14, 2013, 21:28:51 večer od pugzley »


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #114 on: Máj 14, 2013, 21:25:17 večer
OM1AEG: Mne ten link nejak nejde otvoriť alias mi píše že je to nenájdené a to som tam aj zaregistrovaný  :o Vieš lebo ja by som chcel robiť aj nejaký ten DX tak preto sem pletiem celý zel-ovoc. Prepáčte že som odbočil od témičky.


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #115 on: Máj 14, 2013, 21:31:45 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
OM1AEG: Mne ten link nejak nejde otvoriť alias mi píše že je to nenájdené a to som tam aj zaregistrovaný  :o Vieš lebo ja by som chcel robiť aj nejaký ten DX tak preto sem pletiem celý zel-ovoc. Prepáčte že som odbočil od témičky.

Link opraveny.
Pleties a to poriadne ale co je horsie snazis sa radit v tom, kde sam plavas. Ja tiez neradim na polnohospodars kom fore ako zvysit vynos repky olejnej ;)


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #116 on: Máj 14, 2013, 21:35:40 večer
Tak vieš od dectva sa zaujmam o anténa, najprv to boli velké čudá keď som mal asi 3 roky a potom to boli antény také a hentaké takže mám v tom všetkom zmätok :D Tak sa predom ospravedlňujem aj za moje future príspevky.


Offline Paťo Tomášov

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 50
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #117 on: Máj 14, 2013, 21:51:40 večer
Chalani, to ste mi fakt pomohli   :)
Ja sa som síbi babrem len krátko, ale pochpil som že antény sú hotová veda. Takže to vidím, že každý z Vás sa snaží vychádzať z teórie. Nič v zlom, ale teoria prenesená do praxe prináša rozvoj a posúva nás vredp. Takže by ma potešili nejaké tie praktické skúsenosti. Možno niekto z Vás tiež raz začínal a nemal hneď 20m anténu. A isto aj pri vlnovo kratších anténách budú tie lepšie a tie horšie.
Dneska som tam vrazil nazad moju homemade helicalku, ktorú som skúsil skrátiť 1/4 dlžka zostala 100cm. Protiváhy som zatiaľ nestihol vymyslieť, ale nechám si to presjť hlavou. Ideálne na trubku nastoktnúť nejaký silikónový prstenec navrtať diery a vyviesť káble k zemi RG58ky.Zatiaľ to mám uzemnené len o balkon konštrukciu.
Bol by som zvedaví, či sa dokryčím a hlavne či budem počuť inak ako na 1/2. PSV to má 1,1 - 1,4, ale to som tiež pochopil, že mi je na prd pokiaľ nespravim spojenie...


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #118 on: Máj 14, 2013, 22:00:52 večer
Paťo ja som začínal s drôtovím dipolikom a šlapalo to skvelo. Poviem ti len tolko že som robil direkt cca 40km za zlého počasia za 59 na Velký Mnin s Giwerom a ten tam mal 1/2 drôtovku napájanu na konci. Skús si zohnať cooker čo dal na prtál myslím že buggy alebo kto to bol ja by som si ho mal tiež zadovážiť, alebo je tu ešte jedna varianta ale tá vyžaruje AJ po kábli a to je: You are not allowed to view links. Register or Login a ešte ma napadla jedna anenka z čiech vraj tieýž dobrá: You are not allowed to view links. Register or Login je to značka Prezident čiže napovedá to tomu že je to osvedčená kvalita. 73 de Marco alias PW


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #119 on: Máj 14, 2013, 22:39:02 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Chalani, to ste mi fakt pomohli   :)
Ja sa som síbi babrem len krátko, ale pochpil som že antény sú hotová veda. Takže to vidím, že každý z Vás sa snaží vychádzať z teórie. Nič v zlom, ale teoria prenesená do praxe prináša rozvoj a posúva nás vredp. Takže by ma potešili nejaké tie praktické skúsenosti. Možno niekto z Vás tiež raz začínal a nemal hneď 20m anténu. A isto aj pri vlnovo kratších anténách budú tie lepšie a tie horšie.
Dneska som tam vrazil nazad moju homemade helicalku, ktorú som skúsil skrátiť 1/4 dlžka zostala 100cm. Protiváhy som zatiaľ nestihol vymyslieť, ale nechám si to presjť hlavou. Ideálne na trubku nastoktnúť nejaký silikónový prstenec navrtať diery a vyviesť káble k zemi RG58ky.Zatiaľ to mám uzemnené len o balkon konštrukciu.
Bol by som zvedaví, či sa dokryčím a hlavne či budem počuť inak ako na 1/2. PSV to má 1,1 - 1,4, ale to som tiež pochopil, že mi je na prd pokiaľ nespravim spojenie...

Ja som tiez zacinal na cb vysielanim na kolajnicku od zaclony, ale vtedy bolo na CB husto a na 1km to fungovalo ;) Potom 120cm laminatku so 4 laminatovimi protivahami cca 50cm na balkone a dosah sa zvysil na 8km, takze aj na Hardyho burzu z Dubravky sa dalo dobuchat z Dolnych Honov :)
Cokolvek na balkone ale nikdy nebude fungovat ako antena na streche, rozdiel je niekolkonasobn y. Z Balkonovky som sa na sever nedovolal dalej ako po letisko ale zo strechy do Zlatych Moraviec :) A pritom balkon bol 25m nad terenom, len panely nepustia... Ale chapem, ze nie vzdy sa na strechu da.

Ked sa hras s helicalkami, tak skus spravit dve, obe rovnake, teda v principe dipol, ale skrateny, koax pri antene prevlec par krat toroidom zo stareho PC zdroja, aby sa ti neplazila VF po koaxe a neovplyvnovala vyzarovak a nerusila. Pokial antenu neuzemnujes, tak norma pripusta 1,6m od steny, inak by si mal riesit uzemnenie. A medzi ramena pripoj 1kR odpor koli statike.
Vo vseobecnosti plati, ze cokolvek mensie ako 0,1 lambdy bude chodit zle, lebo to ma malu impedanciu a tu musis kompenzovat, teda straty a to podstatne. Teda jedno rameno aspon 1,5m, aby to aspon trochu akceptovatelne fungovalo.

V tvojom pripade, ked mas 4m vertikalny priestor by som skusil dipol typu invertovane V. Takato antena ma priblizne vertikalny vyzarovak, nie je zlozita na zhotovenie a mala by fungovat lepsie ako cokolvek skratene. Teda ak mas kam uviazat ramena a ako vystrcit uchytenie stredu od balkonu.