OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - pugzley

Stránky: 1 2 3 ... 27
1
Domáca výroba antnény / Re: SlimJim anténa
« on: Júl 21, 2021, 11:10:58 ráno »
Prípadne ak je problém cievka a kondenzátory, tak obdoba SlimJim sa dá postaviť aj z RG58 You are not allowed to view links. Register or Login

Žiarič, teda tá časť 520cm môže byť aj drát, nemusí to byť RG58 ;)

2
Domáca výroba antnény / Re: SlimJim anténa
« on: Júl 21, 2021, 11:06:17 ráno »
Ahoj, koaxiál nie je dvojlinka ;)
Slim Jim je v princípe "polka" , takže ak nezoženieš 300ohm dvojlinku, anténu si dokážeš vyrobiť aj z drôtu a dvoch kondenzátorov You are not allowed to view links. Register or Login s rovnakým ziskom. Je síce náročnejšia na výrobu, ale zase je kratšia a "portejblovejši a" ;)

3
Magneticke antény / Re: Prút na magnet
« on: Jún 21, 2020, 10:07:16 ráno »
Tibor, chyba ti tam drobnost, konektor ;).  Na cb sa bezne pouzivali PL, DV, 3/4...

4
Dosah CB / Re: Dosah CB, tak ako to skutočne je?
« on: December 14, 2019, 12:50:11 večer »
You are not allowed to view links. Register or Login
Magnetku mam aj ja ale dlážka je az cca 190  cm tak dosah je podstatne vacsi a tiez ju nemam presne v strede ale urobil som upravy , vyhodil som koax dodavany s antenou standardne RG58 a dal som H155 co je omnoho lepsi a uz aj pri 4 metroch to ma svoje. Ja mam skor problem ze mna pocuju vsetci a ja ich nepocujem vdaka tomu ze vacsina ma kratke prutiky

Nevylučujem že ti výmena RG58 za H155 pomohla, ale dôvod nebude vo vlastnostiach koaxiálu, ak je v poriadku. Takže buď bol pôvodný koax dodávaný s magnetkou zlý (či už navlhnutý alebo pochybnej konštrukcie s riedkym opletom alebo z vodičov z Fe zliatín) alebo, čo je pravdepodobnej šie sa zmenili parametre celej anténnej sústavy anténa - magnetka - koaxiál - karoséria - vedenie koaxu - dĺžka koaxu.

V útlme dobrého káblu to nebude, z ľahko vypočítateľnéh o rozdielu, klasický CU plný RG58 ktorý má na 50MHz pri 4m dľžky útlm 0,42dB voči H155 ktorý má na 50MHz pri 4m dľžky útlm 0,28dB a teda rozdiel medzi nimi je "plných" 0,14dB @ 50MHz (Pri 27MHz to bude tak okolo 0,1dB). Uchom sa dá v FM modulácii rozlíšiť pri signály na hranici počuteľnosti rozdiel signálov o 2dB. Toho káblu by muselo byť výrazne viac aby si vedel uchom rozpoznať zlepšenie.

Takže ak bol pôvodný RG58 v poriadku, tak ostáva zmena dĺžky koaxu, či už fyzickou alebo elektrickou zmenou ovplyvníš parametre anténnej sústavy, klasický RG58 má činiteľ skrátenia 0,66 a H155 ho má 0,80. Ak aj zachováš pôvodnú mechanickú dĺžku káblu, tá elektrická bude iná a ak výrobca používa dĺžku koaxu ako opakovač impedancie alebo kompenzáciu jaloviny, tak anténa nemá pôvodné parametre. Kapacitná väzba nikdy nebude to čo priame navŕtanie do strechy a tak vždy budú po koaxiály tiecť väčšie či menšie plášťové prúdy, ktoré majú priamy vplyv na vyžarovanie a účinnosť celej takejto sústavy. Do toho ešte vstupuje kapacitná väzba medzi magnetom a karosériou, vedenie koaxiálu, tvar a veľkosť karosérie, typ antény a jej spôsob prispôsobenia, vysielačka a jej spôsob napájania (keďže po koaxe tečú plášťové prúdy ktoré tak tečú čiastočne aj po napájacích a mikrofónnych kábloch). Takže o pár metrov viac RG58 a výsledok je vysoko pravdepodobne rovnaký, ako s H155 ;)

Čo ale bude pri výmene RG58 za H155 dosť podstatné negatívum je, že koaxiál z magnetky väčšina užívateľov "cvakne" do dverí a keďže H155 má penové dielektrikum, tak sa v tomto bode tlaku medzi dverami a karosériou stlačí a tak v tomto bode bude mať inú impedanciu ako 50 Ohm, takže aj ušetrených 0,1dB sa poľahky zmení na stratu. Z tohoto dôvodu, ak je pôvodný koax v poriadku výmenu neodporúčam.

Overene lepšiu službu ako meniť koax spraví možnosť galvanicky prepojiť "tienenie" v magnetke s karosériou, ja používam 0,5m kus 4mm2 gumeného CU pripájaný do miesta pre upevnenie nosiča a zároveň na koax čo najbližšie k magnetu "nacvaknúť" feritové jadrá (používané na odrušovanie na LAN kábloch).


5
Využitie PMR / Re: Volne Baofeng uv-5r frekvencie
« on: December 12, 2019, 21:18:39 večer »
Platena frekvencia je frekvencia pridelena bud ako kmitoctovy par (prevadzac) pre urcite uzemie, kde sa pocita pokrytie uzemia podla vysky kde je prevadzac instalovany a jeho prevysenia nad terenom po 10 stupnoch, z toho ti RU vypocita rocny poplatok a nepozera na pocet stanic. Druha moznost je platit za kmitocet (kmitocty) pre simlexne pouzitie pre urcitu oblast, tu sa ale plati za pocet radiostanic a su tu zvacsa obmedzenia na vyziareny vykon a druh trx / anteny. Najlacnejsie vychadzaju "spolocne frekvencie", obdoba zdielanych frq v cz, ale u nas su platene, poplatok je par eur rocne za zariadenie. V okoli BA si jednu takuto frq platia radiovi nadsenci, ktorych nebavilo pocuvat na pmr decka a stavbarov ;)

6
Využitie PMR / Re: Volne Baofeng uv-5r frekvencie
« on: December 12, 2019, 20:42:03 večer »
5R ma vyšší výkon, vyšší zdvih, odnímateľná anténa a hlavne nie je homologovaná pre PMR. Legálne použitie len ako HAM alebo na platených frekvenciách (aj HAM platia za frekvencie).

7
Stacionárne / Re: Akú zakladňovú anténu
« on: Júl 31, 2019, 21:28:45 večer »
Aj plastove okno ma v sebe kovovy ram ;)

S tym co mas a s minimalnymi nakladmi na zlepsenie mozes spravit nasledovne, odklonit antenu tak o 20 stupnov vertikalne voci panelu.
Natiahnut (aj horizontalne) protivahu (pripojit na oplet alebo inu "zem" na magnete), ak mas dalsie okno na rovnakej stene, drot 2.7m a zvysok uviazat silonom. Nacvaknut aspon 3 ferity na koax pri magnete. Malo by to znatelne zlespsit rx a tx, ale stale to bude nudzovka.

8
Expedície - kto, kedy a kam CB / Re: Kto, kedy a kde ide na portejbl CB
« on: Jún 04, 2019, 15:55:27 večer »
Mates, dalsia moznost je bluetooth modul, v principe by sa mal dat pripojit namiesto mikrofonu na vacsinu stanic s jednoduchym rozhranim (stabilizator pre napajanie modulu, 2 trimre, oddelovacie kondy) a ak stanica nema VOX tak VOX obvod. Zo smartfonu  / tabletu by to potom slo bezkablovo ;) A po pridani dalsieho mikrofonneho konektoru pre mikrofon a prepinaca by boli mozne take veci ako zaznam relacie, davac vyzvy...

9
CB Expedície / Re: Vaše naše reporty, po skončení expedícií
« on: Jún 02, 2019, 20:31:44 večer »
Palo, problem tam bol uz minuly rok, chcel som odtial robit sota dx v ramci celosvetovo dohodnuteho terminu a toto na mna cakalo na 20m: You are not allowed to view links. Register or Login

Antena rozbalena este o par metrov dalej ako ta vasa.

Na 145MHz tam uz bordel nie je.

10
Návody / Re: Smyčková dvojprvková CB anténa Pulsar
« on: Apríl 28, 2019, 23:11:05 večer »
Zaujimave citanie o tejto antene You are not allowed to view links. Register or Login

Antena hakliva na dlzku a vedenie koaxu ktora je v reale     skratenym dipolom bude mat v cisle dBd skor zaporne znamienko ;) V popise chybaju zakladne udaje ako polarizacia a smer vyzarovania, ked uz to ma byt "smerovka". Nakolko je zanedbana symetrizacia alebo  aspon zabranenie plastovym prudom, bude mat vedenie a dlzka koaxu zasadny vplyv na vlastnosti anteny od psv po vyzarovaci diagram.

Stránky: 1 2 3 ... 27