OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

BAOFENG UV-82

Hosť · 24 · 21518

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

rene0902

  • Guest
Odpovedať #10 on: Február 03, 2015, 09:41:16 ráno
Kominikácia bude prebiehať v budove aj mimo nej, maximálna vzdialenosť komunikácie 1 km. Ja sa bojím najmä toho vysielacieho výkonu, keďže ten už pod 1W nastaviť neviem, tým pádom už porušujem podmienku PMR...


rene0902

  • Guest
Odpovedať #11 on: Február 03, 2015, 09:45:16 ráno
Nehovoriac o tom, že už to porušujem tým, že nemám integrovanú anténu :/


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #12 on: Február 03, 2015, 10:10:01 ráno
na to ti stacia klasicke pmr , nastavis si subton a mas klud
CB všade tam, kde sa len dá


rene0902

  • Guest
Odpovedať #13 on: Február 03, 2015, 10:19:15 ráno
Dobre čiže záverom tejto debaty je to, že si nastavím PMR frekvenciu so subtónom, budem vysielať na malom výkone a tým pádom je to v rámci predpisov? Možem ladiť aj digitálne PMR pásmo 446,100 - 446,200 MHz ?


Offline Remmy

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 54
    • Karma: -1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ND
Odpovedať #14 on: Február 03, 2015, 10:22:11 ráno
Toto by zaujmalo aj mna ci mozem s analogom ist aj na pasme vyhradenom pre DIGI PMR.


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #15 on: Február 03, 2015, 16:24:42 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Možem ladiť aj digitálne PMR pásmo 446,100 - 446,200 MHz ?

You are not allowed to view links. Register or Login
Toto by zaujmalo aj mna ci mozem s analogom ist aj na pasme vyhradenom pre DIGI PMR.

Nie nemozes.

Pre dPMR mozes pouzivat len vysielacky, ktore splnaju parametre podla ETSI, podrobnejsie You are not allowed to view links. Register or Login

Konkretne nase VPR–27/2012 odkazuje na technicke parametre v ECC/DEC/(05)12 You are not allowed to view links. Register or Login V tomto dokumente je jednoznacne uvedene na co sa vztahuje vseobecne opravnenie vyuzivat frekvencie 446,1 - 446,2, s akym vyziarenym vykonom, co musia splnat zariadenia... A analogove zariadenia nesplnaju poziadavky kladene v ECC/DEC/(05)12 a ani nemozu, v dokumente je jednoznacne uvedene, preco a pre ake druhy prevadzky vobec povolenie vzniklo.



You are not allowed to view links. Register or Login
Dobre čiže záverom tejto debaty je to, že si nastavím PMR frekvenciu so subtónom, budem vysielať na malom výkone a tým pádom je to v rámci predpisov?

Nie nie je pri pouziti stanice inej, ako urcenej a uvedenej na trh pre PMR, zariadenie pouzivane v ramci povolenia You are not allowed to view links. Register or Login musi splnat poziadavky ERC/DEC/(98)25 You are not allowed to view links. Register or Login

Tu mas rozpor s integralnou antenou a hlavne zariadenie nebolo uvedene (nema papiere, atd...) na EU trh pre dane pouzitie. Takze darmo znizis vykon na 0,5W a prilepis antenu aby sa nedala odsrobovat, stale to nebude v sulade s VPR...



A este pod ciarou, tebou vybrane zariadenie sa nehodi pre tebou zamyslanu oblast pouzitia, radio nie je blbovzdorne, da sa tlacitkami dostat do stavu, kedy laici nebudu vediet medzi sebou komunikovat. Ty potrebujes radio, kde sa cez PC pevne nastavia frekvencie, subtony a hore sa voli kanal a hlasitost. Akekolvek radio co sa da rozladit, ti niekto rozladi, niekolkonasobn a skusenost ;) Odporucam nieco ako Intek MT446EX/ET, ma to papiere, da sa to nastavit cez komp aj inak ak je potreba a prislusne papiere ale hlavne, je to blbovzdorne. Svagor geodet ich ma a zvlada ich aj pouceny stavbar... Ked mal obycajne displejove PMR, tak mu ich vzdy rozhasili, aj ked ich zamkol... Stoja sice dvojnasobok lacnej ciny, ale su aj na rusenie oddolnejsie ako jednocipove DSP cinske sunky bez filtrov s oddolnostou cca 70dB na hocaky iny signal v rozsahu 400-470MHz.

Alebo je este jedna legalna cesta a tou je kupit si "frekvenciu", je moznost aj zdielanych za polovicu, naklady nie su velke, par eur pri rucnych rdst, vyhodou je aj moznost mat frekvenciu aj v 160MHz... Treba ale opat pouzit schvaleny typ rdst, co ciny az na vynimky nemaju.
« Last Edit: Február 03, 2015, 16:36:42 večer od pugzley »


rene0902

  • Guest
Odpovedať #16 on: Február 03, 2015, 21:56:02 večer
Dobre, dajme tomu, že si kúpim frekvenciu a kúpim si nejaké Motoroly vysielačky s papiermi a so všetkým. Budem sa môcť potom pripojiť na danú frekvenciu aj s čiňakmi? Tá frekvencia bude predsa už moja, budem na nej používať do 5 kusov vysielačiek. Koľko cca stojí taká frekvencia ročne a ako sa to dá celé vybaviť?


rene0902

  • Guest
Odpovedať #17 on: Február 03, 2015, 22:10:57 večer
Aj tak mi to príde postavené na hlavu. Chcete mi povedať, že napr. 2 cyklisti chcú udržať kontakt medzi sebou, kúpia si čínske vysielačky, lebo sa im neoplatí proste kupovať niečo drahšie, a budú vysielať v PMR pásme, tak teraz ich hneď bude úrad nahánať? Veď predsa nikoho tým neotravujú ani nič podobné...Ja s tým tiež nemienim volať ani políciu ani blokovať taxíky ani nič. Chcem to mať ako iba hobby, nebudem ich aj tak používať každý deň. Nevidím v tom problém. Som zvedavý, či to vôbec niekto takto rozoberá ako ja. Koľko ľudí má podobné vysielačky ako ja a ani nevedia čo hovorí zákon a bežne si vysielajú a nikto ich nikdy ani len nenapomenul.


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #18 on: Február 03, 2015, 22:40:53 večer
Rene, pýtal si sa, tak sme Ti s Pugzleym odpovedali, ako je to v zmysle predpisov. Mnohé PMR stanice používané na Slovensku nespĺňajú normy a predpisy a potom to najmä vo veľkých aglomeráciách aj vyzerá.
Samozrejme, že najvýhodnejšie mať vlastnú freq. a tú používať, ale ak do celého systému nechceš toľko investovať, kľudne použi aj niečo lacnejšie.
Osobne poznám pár prípadov (z CB pásma 27 MHz), kedy na podnet neprajného suseda boli vykonané kontroly a aj uložené pokuty. Za to ale môže prevádzkovateľ, ktorý nemal všetko v poriadku a prekračoval max. výkon mnohonásobne a spôsoboval rušenie.
Kým nebudeš obmedzovať nejakú profislužbu, tak si to (snáď) nebude nikto všímať.


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #19 on: Február 04, 2015, 00:36:18 ráno
Rene,  pytal si sa co mozes,  ja som ti odpovedal ako by to malo byt v zmysle predpisov.   Necakaj tu odo mna odpovede,  ktore by mohli byt povazovane na navadzanie k ich porusovaniu,  obzvlast ked ti nejde o hobby vyuzitie.  Na pive medzi 4 ocami by bola debata ina...  T