OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Dratovka 5,5m

0 Members a 4 Hostí prehliada túto tému.

Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #110 on: Február 01, 2018, 10:26:56 ráno
Jano vydrz, uz len tyzden  :)
Bolo merane zo Rigexpert.


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #111 on: Február 01, 2018, 15:15:41 večer
Janokorna -

> este k tom GM.   teda ak by tam nebol ten
1- horny pahyl tak by bolo treba antenu ladit klasickym predlzovani<->skracovanim???
2- spodny pahyl tak by to nemalo 50ohmov...... zeby 75 (klasicky dipol).???
    ad1-ano, ad2-75 ano, nie klasický ale sú-osi
1.Klasicky vertikálny symetrický dipól-75ohm: napájaný uprostred s kolmým napájačom na dipól
2.Sú-oso napájaný dipól- 75ohm : jedna časť dipólu tvorí horná časť žiarič 1/4 lambda, druhá čas 1/4 lambda je koax  oddelený od ďalšej časti  napájacieho koaxu prúdovým balunom alebo paralelným rezonančným obvodom. (slim cobra, G-M)
3. Zvislý na konci napájaný dipól: súvisly žiarič 1/2 L napájaný na konci v mieste vysokej impedancie Z=2kOhm (Kralikova, cb.330.sk a pod. aj kupované )
Dobre popísane v AR-B1/94 str.1-10

>fero na tu podlednu vetu cumim ako koza na nove vrata, aj tak iba tusim voco gou.  >:(

 - asi som to napísal trochu krkolomne, nejdem to ďalej zamotávať.
Iba poznámka nakoniec - aj amatéri používajú takéto predlžené vertikálne antény aby sa napr. zväčšila šírka pásma, efektívna dĺžka žiariča alebo zlepšil uhol vyžarovania pre DX-prevádzku.
Ale nakoniec asi najrozumnejšie bude to čo radí Skipper: zobrať, postaviť a porovnať napr. z BP.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #112 on: Február 01, 2018, 16:26:32 večer
dik

este ma napada otazka z CB diskusii na pasme ked sa tu spominaju viacere “dipoly”

je ucinnost-citlivost “hlinikovej polky”  (napajana na konci) rovnaka ako “klasickeho dipolu” ???

nestraca sa na tej prisposobovace j cievke cast VF energie???(v oboch smeroch)


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #113 on: Február 01, 2018, 17:51:35 večer
Jano, urcite ne som odbornik, ale ak chceš citlivu anténu na chytanie signály potrebuješ dipol Zeppelin alebo aspoň normálny dipol postavený ako inverted V (otočený V teda /\ ). Na klasickom vysielanie vertikál polarizovane antény zase lepšie sú L/4, L/2, L5/8... napájané na konci. Smerovacie antény sú ešte iná kapitola.
Poznám ľudia, ktoré doma takto pracujú: chytať dipol /\, vysielať l.
Našiel som ešte niečo na tému dipol, len je to v nemčine, aspoň sa hýbu obrazy  :)
You are not allowed to view links. Register or Login
Dúfam, že to tu môže niekto iný lepšie vysvetlit...
73 Andreas


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #114 on: Február 01, 2018, 18:26:43 večer
Posledné slovo na drotovu Gainmaster:
Chceli sme si doma vyrobiť lacnú GM na portejbl.
Zobrali sme si jednu novú GM a vyzliekli ju  :o
You are not allowed to view links. Register or Login
Originál GM je vymyslená na širokú pásmo od 24-30 MHz.
Sme ale chceli drotovku len na 27 MHz (27.205 = kanál 20) keď sú v Rakúsku povolené len 40 kanálov.
Tak sme vyzliekli, merali, letovali, rezali, skúšali, rezali, vyhodili...
a snová zacali 8)
Na koniec funguje ako originál, na 27 MHz aj lepšie, preto je aj o niečo dlhsia ako originál.
Cely projekt a všetky fotky nájdete aj tu:You are not allowed to view links. Register or Login
73 Andreas


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #115 on: Február 01, 2018, 21:56:55 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
dik

este ma napada otazka z CB diskusii na pasme ked sa tu spominaju viacere “dipoly”

je ucinnost-citlivost “hlinikovej polky”  (napajana na konci) rovnaka ako “klasickeho dipolu” ???

nestraca sa na tej prisposobovace j cievke cast VF energie???(v oboch smeroch)


Účinnosť oboch antén je rovnaká, bude sa jednať iba o straty(útlm) v prispôsobovací ch obvodoch. Aj klasický dipól (ak nie je napájaný symetricky-dvojlinkou) keď ho chceš pripojiť na koax musí byť prispôsobený symetrizačným členom (balunom) 1:1, inak ti bude anténa "škúliť" a po koaxe ti budú tiecť plášťové prúdy.
Preto je dobré bezstratové napájanie teda priame bez prispôsobovací ch obvodov ako má napr. J-anténa alebo Slim Jim čo je vpodstate Zeppelinka.


Offline Marián

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 19
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #116 on: Február 02, 2018, 07:00:55 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
este k tom GM.   teda ak by tam nebol ten
1- horny pahyl tak by bolo treba antenu ladit klasickym predlzovani<->skracovanim???
2- spodny pahyl tak by to nemalo 50ohmov...... zeby 75 (klasicky dipol).???

fero na tu podlednu vetu cumim ako koza na nove vrata, aj tak iba tusim voco gou.

1- horný pahýľ-kondenzátor-má svoju funkciu, ktorú popísal aj fero. Či už sním alebo bez anténu doladíš zmenou dĺžky žiariča,
2- dipól 1/2 má impedanciu asi 75 ohmov a s prispôsobenie na 50 ohmov sa v praxi zvlášť nerieši. Tu sa bavíme o dipóle 5/8 a ten ma impedanciu v mieste napájania asi 200 ohmov a to je už dosť a preto konštruktér pridal spodný pahýľ na presne definované miesto - vďačné miesto na experimentovan ie,

3- cievka v spodnej časti antény jednak určuje dĺžku druhého ramena dipólu, ale plní aj funkciu prúdového balunu, ktorý popísal aj fero a odstraňuje plášťové prúdy. Jeho konštrukcia má opäť svoje pravidla, ale to je už nad rozsah tohto fóra - na nete je toho popísané neúrekom.

Možno by stálo za úvahu nahradiť túto cievku feritmi a to je námet pre Skippera, ktorý teda odviedol pri vývoji vlastnej GM solídnu prácu. Poklona.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #117 on: Február 02, 2018, 09:22:39 ráno
vdaka za rady vsetkym zucastenym.

tak narychlo som vyguuglil slim-jim a J-ecko a neako nevidim rozdiel :o :o ::) .        som v robote tak to len tak narychlo

marian: aha takze "klasicky" ( teda aj su-osi) dipol dlzky 5/8 ma 200ohm-ov. a zase som o nieco mudreji.


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #118 on: Február 03, 2018, 10:19:33 ráno
Jano
 v princípe té ista anténa iba konštrukčné prevedenie rôzne, slim jim sa dá urobiť z dvojlinky napr.televízne j 300O,450ohm, J-čko napr. z tyčiek alebo trubiek.
Tu je popis aj výpočet pre požadovanú frekvenciu: You are not allowed to view links. Register or Login
treba ešte zadať velocity factor - skracovací činiteľ:0,96 holy vodič(trubka,tyčka), 0,81-čierna dvojlinka 300 alebo 450ohm.

Tu je aj oskúšaný Slim Jim You are not allowed to view links. Register or Login , vyrobil som niekoľko chodí výborne.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #119 on: Február 03, 2018, 13:33:50 večer
fero......jooo oj kedysi davno, ked som na CB zacinal (stredna skola) som tu antenu s dvojlinky aj urobil (A radio CB report) len som s nej moc toho nechodil.....n a dome 5/8-ina a na kopce "Polska polka" za 500Kc.

marian  a nieje  5/8-novy dipol nahodou 2x 5/8.........teda 2x  6,7metra????? ci miesam jabka s hruskami???

PS: mmchdm mi JozkoOlesna  dal tip na rozhladnu Lubi  >>> You are not allowed to view links. Register or Login <<< a tam by slo natiahnut aj tych 2x 5/8 s vyvodom v strede doboku. :P :P :P :P