OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

DX spojenia na CB

0 Members a 3 Hostí prehliada túto tému.

Offline Pali TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 100
    • Karma: 14
  • PMR CH 7; UHF OM0OUR
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #30 on: Január 03, 2013, 12:52:47 večer
Na 20 metroch je teda "pěkný fofr"   :o
Albrecht AE 6890, Farun ML-145


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #31 on: Január 03, 2013, 16:04:45 večer
nechcem neako polemyzovat ale najviac spojeni sa tale robi na pasme 80 m coho je dokazom aj pocet spojeni u kazdeho amatera a tu sa da pozriet  a hned sa naladit na presne spojenia

You are not allowed to view links. Register or Login

su tam aj ostatne pasma


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #32 on: Január 03, 2013, 17:57:24 večer
Zdravim vospolok
co sa tyka DX prevadzky,momentalne su podmienky dost mizerne.Kto mate lepsie a vyssie anteny,mozete pocuvat na kanaly 38 LSB.To je americky zvolavaci kanal,tiez kanal 6 USB,ale tam sa obcas chodi aj AM a je tam gulas.
CB je na DX vdacne pasmo.Podmienk y sa menia priebezne pocas dna zacina to skoro rano oceaniou k obedu smer afrika a podvecer severna Amerika.
Na 80m sa DX podmienky menia len pozvolne a na to aby ste poculi US stanice potrebujete nezarusene miesto a velmi slusnu antenu.Najlahs ie pasmo na pocuvanie DX je 14mhz.10m pasmo je v HAM dost zaznavane,lebo potrebujete smerovku a rotator a 90% hamov bezi na drotovkach.Pre to na CB to zije a na 10m je zvycajne tichucko.


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #33 on: Január 03, 2013, 18:47:45 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
väčšina zahraničných operátorov používa horizontálnu polarizáciu, kým na Slovensku je povolená vertikálna.
Pri DX prevadzke to nevadi.Polariz acia sa odrazmi nezachovava.Pl ati to skor na direkt spojenia.


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #34 on: Január 03, 2013, 21:07:41 večer
sa mi nestalo aby som na CB pocul ameriku ci afriku, tu v BA pocut od rusov do srboc, a od talianov po anglicanov, raz som zacul fina, a na 20 niekto pusta naku kravinu zo stredneho svedska ale ten kuri jak hovado dla mna bo 9+ a signal 5 jak hovado , lokalne rusenie je v celej ba, frkvencnych menicov na vytahoch je tu dnom co dnom viac a plno ineho bordelu, kus dalej je pakovisko kamionov takze tiez radost, ja som mal ciste pasmo asi 3 roky dozadu na kamziku niekedy okolo polnoci, odvtedy fur tak 3-7s rusenie
CB všade tam, kde sa len dá


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #35 on: Január 03, 2013, 21:36:14 večer
Rusenie je velky problem,ale cim odolnejsi vstup na stanicke tym lepsie.
Aj low pass filter pomaha hlavne na vysielanie,ale trochu stiahne aj rusenia.Predsa len,dalsi ladeny obvod v ceste signalu.
U mna na CB rusenie hlavne od kablovky,zazneje atd.Ale na vychode sa este da.
Na FM to doleti skor vynimocne.Zvyc ajne len EU 1-max 2 skoky.Na SSB sa daju pocut aj urobit stanice zo zamoria.
« Last Edit: Január 03, 2013, 21:44:36 večer od derick »


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #36 on: Január 03, 2013, 21:46:45 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
sa mi nestalo aby som na CB pocul ameriku ci afriku, tu v BA pocut od rusov do srboc, a od talianov po anglicanov, raz som zacul fina, a na 20 niekto pusta naku kravinu zo stredneho svedska ale ten kuri jak hovado dla mna bo 9+ a signal 5 jak hovado , lokalne rusenie je v celej ba, frkvencnych menicov na vytahoch je tu dnom co dnom viac a plno ineho bordelu, kus dalej je pakovisko kamionov takze tiez radost, ja som mal ciste pasmo asi 3 roky dozadu na kamziku niekedy okolo polnoci, odvtedy fur tak 3-7s rusenie
Palo tak to som zatial nepocul ani ja a ak pise pravdu ze je to na 38 LSB tak to sa mi nezda lebo s pozstrannym pasmom LSB sa chodi do 30 teda 10 MHZ , dalej ze je najlahsie s USA na 14 mega tak to skor na 3,5 ke tam pocujes ameriku nad ranom temer kazdy den.Pasmo 10 MHZ je len CW teda morze a digi tak tam ak pocujes tak len pipanie.


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #37 on: Január 03, 2013, 21:52:52 večer
jjj, ja tu amreku nespravi ked cely den mi kvakaju ruske taxi na FM aj AM , rusenie na celom KV pasme od vytahov mi skyklvek odolny vstup neodfiltruje ked to je rusenie na antene, krtko ma profu HAM stanice s plno kvalitnymi filtrami , a ma rusenie 9++ ked nekto privola ich vytah ,
CB všade tam, kde sa len dá


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #38 on: Január 03, 2013, 21:54:28 večer
Ivan,pre Ham pasma to plati.Pre CB je mozne pouzivat aj LSB.Je tam len
odporucanie USB modulacie:
6. Vysielanie s amplitúdovou moduláciou SSB s jedným postranným pásmom USB alebo LSB (trieda vysielania J3E) je povolené s maximálnym vyziareným výkonom ktorý nesmie prekročiť 12 W p.e.p.... Pri prevádzke SSB sa odporúča vyuzívanie módu USB (horného postranného pásma).

Tie otvorenia na zamorie su kratke,zvycajne pred zapadom slnka,alebo tesne po.



Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #39 on: Január 03, 2013, 21:57:35 večer
jasne derick, ja som vychadzal len s praxe co pocuvam, nie co je povolene v CB , cital som to len zbezne co ma ani moc nezaujimalo, musim hlavne dodrziavat prevadzku na ham pasmach , mozem ta tam uz pocut ?