OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

A.R.E.S cvicenie

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #10 on: Marec 23, 2014, 10:04:21 ráno
Diky za spolupracu, partaku.
Nam sa podarilo nieco aj na 7 MHz, ale stavat a ladit antenu pri kazdej zastavke nieje to prave orechove.
Mam citak, ze nieco podobne treba zopakovat v nasich podmienkach.
Bude tazke tak prefektnu organizaciu zoakovat ale mal som otvotene oci.
Ako inspiracia to bolo fantasticke.

Fotky pridam neskor.


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #11 on: Marec 23, 2014, 13:09:28 večer
Som zvedavý, kedy sa niečo takéto spraví v na západnom Slovensku. Nie som členom ARESu, ale veľmi ma táto problematika zaujíma.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #12 on: Marec 23, 2014, 15:16:07 večer
Treba uznat ze Zilinska partia je prefektne zladena a aj je tam dost nadsenych ludi, jasne ze organizacia bola perfektna a aj perfektne pripravena.
Neviem ako na zapadnom slovensku, ale dokaz ze aj na dalekom vychode to zije je ucast troch hliadok ako pozorovatelou VKV a skuskou v KV pasme.


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #13 on: Marec 23, 2014, 23:06:56 večer
Mal som tam tiež byť v jednej z hliadok. Bohužiaľ mi niečo rodinné dotoho prišlo. Ivan  H- polarizácia nie je povolená na CB a pri silných DX- och ti ani tá nepomôže. V týchto dňoch sa otvára 10m pásmo a nie je problém urobiť spojenie z Japonskom, Amerikou alebo Afrikou. Na 7MHz do 500km by bolo treba použiť NVIS anténu nízko nad zemou (2-4m), ale musia byť zároveň vhodné podmienky na jej použitie: Medzný kmitočet musí byť vyšší ako pracovný, cez deň by to nemal byť problém, na 40m pásme by to malo fungovať. V USA ju používa RACES (Radio Amateur Civil Emergency Service), tiež ARES.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #14 on: Marec 24, 2014, 04:21:07 ráno
Na CB nie je zakazane pouzivat dratovku ktora ma tendenciu chovat sa inac ale to nebudem rozvadzat, jasne ze na pasme 7 MHZ bolo KC pouzite na komunikaciu antena NVIS,  umiestnena na rybarskom prute nizko nad zemou a pre pouzitie na malom priestore skratena cievkou cca 27 mikro H a krizom pouzita antena aj pre pasmo 3,5 MHZ , ktora sa pri urcitom prisposobeni da pouzit aj na pasmo 7 MHZ. Pasmo 3,5 ale cez den aj tak je zavrete a islo sa na 7 ke. Pre kratkost casu hliadok sa ale nedalo stavat NVIS pri kazdej budke tak som isiel skratenym vertikalom co sa ukazalo ako nie velmi vhodne , ale na komunikaciu to islo a splnilo to ucel cvicenia, nadviazat spojenie KC s hliadkami.
« Last Edit: Marec 24, 2014, 11:40:47 ráno od IvanBardejov »


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #15 on: Marec 24, 2014, 14:15:33 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Cvicenie splnilo ocakavanie, bolo prevedene spojenie z Koordinacneho centra s hliadkami v odlahlych lokalitch Martina.Najzlo zitejsie ale bolo spojenie na CB , nakolko cez den tam bolo rusenie miestami az na S9 a pri vertikalnej antene to nejde na miestne spojenia antena 1/2 alebo 5/8 prijima DX ale miestne spojenia idu velmi tazko, skor by to do buducna chcelo ist dratovkov v H polarizacii a prizemnou vlnou . Podobne dopadlo aj sirenie na pasme 40 m. Cvicenim sa preverilo a potvrdilo ze na miestne spojnia 2 m a 70 cm je idealna frekfencia.

Ad CB: bod 12 "okrem smerových antén so ziskom v horizontálnej rovine" , takze horizontalny dipol nie je zakazany... Problem je, ze zmena polarizacie na H prilis DX neznizi a zacne sa spravat smerovo, teda nie je mozna vsesmerova komunikacia s viacerymi stanicami naraz. Rozdiel medzi H a V polarizaciou je cca 4S pri prizemnej vlne, pri vlne odrazenej to je ale vyrazne menej, niekedy na H je toho DX viac, nakolko sa polarizacia pri odraze casto meni takze tadeto cesta podla mna nevedie, pri mobilnom spojeni uz vobec nie. Skor by som sa zameral na vyuzitie celeho u nas dostupneho pasma, teda aj K70 az K80, kde je vyrazne menej DX, pripadne pouzitie USB modulacie na K1-40.

Z pohladu sirenia / dostupnosti TRX je 2m optimum, na buduce ale skuste aj 6m pre porovnanie, FM tam je povolene a nie prilis vyuzivane, antena pre auto uz vychadza pod 1,5 metra neskratena, za kopcek sa to dokaze viac ohnut ako 2m a tiez tomu menej vadi les. RF10 sa predava za par supov, staci stiahnut zdvih a naladit kanal co pasuje do ham a pouzit ladenu antenu (nie k RF10 dodavanu). Pozor, pasuje len  51.450 a 51.550  ;).

70cm je vhodnych do kopcov, kde sa daju vyuzivat odrazy od skal a signal je casto na miestach, kde 2m nie je...


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #16 on: Marec 24, 2014, 14:44:39 večer
CB bolo skusane len na nudzovom kanaly 9 , bolo povedane aj o pasme 50 teda 6 metrou , hlavny zamer cvicenia bol  ukazat ze aj z malej rucky sa da dovolat cez prevadzace crosbandy a repetery a to bolo splnene . Neslo viac preskusat za tak kratku dobu, ked som bol v hliadke tak som len staval CB antenu , KV antenu mal v ruke 2 mikrofony a aj rucku ,urobit spojenia a premiestnit sa na ine miesto, ozaj neslo viac nebolo to v mojich silach trebalo sa prist zucastnit a potom polemyzovat o sireni vln a ako to ma byt.Z mojej strany patri velke vdaka ludom co to pripravili . A minimum uznania pre vsetkych "ako to ma byt " , po boji je kazdy general. Pri nudzovej komunikacii sa neprihliada na milion veci .


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #17 on: Marec 24, 2014, 17:05:44 večer
Pugzley- áno, je to presná citácia zákona, ale pomerne nešťastný preklad z noriem EU. Ale na konkrétnu otázku bola  daná jasná odpoveď z bývalého Telekomunikačn ého úradu SR ale aj v ČR je tá istá citácia : výklad zákona je taký, že nie je povolená horizontálna polarizácia pre celé CB pásmo v EU a tým aj u nás.
Ivan neviem čí to polemizovanie bolo myslené na mňa, ale zúčastnil som sa "generálky" pred cvičením ako vzdialená hliadka,  otváral som z rúčky FT60 opakovač ARES zo vzdialenosti takmer 30km bez  problému. (jeden problém sme zistili, otvoril som aj opakovač niekde na Morave  :o ). Zúčastnil som sa na poslednom sedení tesne pred cvičením a tam sa dohodla komunikácii hliadok a KC cez crosbandy a repeter 2m, 70cm, CB. S komunikáciou na KV sa neuvažovalo presne kôli stavaniu antén a mobilite, ale keď sa aj to vyskúšalo, potom OK.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #18 on: Marec 24, 2014, 17:19:26 večer
Fero k polemyzovaniu ma dojal ten za tebou , ako povedal som Milan z KC , KV bolo plne v rezii "hosti"ako si to urobia je to na nich , CB tiez bolo nieco naviac a v rezii Joza a Jara, ktori stale ak som bol na VKV tak hned chcel skusat CB a "hosia" skusat  KV.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #19 on: Marec 28, 2014, 06:14:45 ráno
kratke video s sprav TV Turiec, v 12 minute 40 sekond

You are not allowed to view links. Register or Login