OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stacionárne antény

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #180 on: August 14, 2018, 11:35:08 ráno
no ak mas rovnu strechu  tak je to v pohode, staci ju dat 1-2m do vzduchu. urcite uzemnit (lepsie funguje). ak je plechova, tak je to len dobre. ak plechova nieje, mozes sa (dodatocne) pohrat s roztahanim drotov po streche(popod strechu).
-ono aj s tou dlzkou stoziara sa da pohrat. 5/8-ina moc vo vzduchu neslape najlepsie(vyzaruje sikmo hore)

  ked sa postavis na strechu tak mas volny vyhlad(teda minimalne smerom ktorym je predpoklad spojeni) ???


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #181 on: August 14, 2018, 12:55:26 večer
neako sa mi 3 otazniky za poslednou vetou premenili na smutneho smajlika...... teda to mala byt otazka.


Offline TadeLE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 61
    • Karma: 0
  • Nováčik
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09HA
Odpovedať #182 on: August 14, 2018, 22:04:45 večer
Dobre teda. Ešte otázka k tomu že aký konektor lebo viem ze ide PL ale videl som v rôznych veľkostiach a aký koaxál je najvhodnejší a koľko metrov max môžem.
Nováčik


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #183 on: August 15, 2018, 06:02:47 ráno
Konektor PL-ko, na CB stanickach a antenach sa iny ani nepouziva (na99%, a to 1% som este nestretol). je to "korunova" zalezitost tak si ich kup aj 4-5.

-pokial ide o kabel, tak najprv si ty zisti kolko ho potrebujes a podla toho sa treba rozhodnut, aky kvalitny ( hruby = drahy ) ti treba. su na to (straty vo vedeni) tabulky na nete (ked niekoho neake prehladne napadaju v slovencine-cestine hodte to tu).
 nahodim len tak +- orientacne : okolo 10-12m staci RG58 (priemer 5mm),  dalej z radsej H155 (6mm), pripadne H213 (10mm) ktoru mozes mat aj na 30 a viac metrov.

-pri RG58 by som nekupoval ten najlacnejsi, je to smejd co ma par drotikov vnutry a ako tienenie 3 drotiky a alobal.

- ja osobne mam H155 aj na CB.....je len o trochu drahsi ako poctiva RG58-cka, tak som netrocharil.


Offline TadeLE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 61
    • Karma: 0
  • Nováčik
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09HA
Odpovedať #184 on: August 15, 2018, 07:59:44 ráno
Okej ďakujem. ozvem sa keď bude anténa doma.
Nováčik


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #185 on: August 15, 2018, 09:42:40 ráno
Ja osobne by som ti na začiatok odporúčal Anténu L1/2, minimálne 2 m nad streche.
Kábel na domácu stanicu používaj hrubší a taký čo menej tlmí ako RG58.
Buď napr. Aircell 7 alebo kvalitní RG213/U mil. H155 je dobrý ľahký kábel na portejbl alebo na šarkana. Doma radšej hrubší.
Čo sa týka dĺžka kábel pozri čo som ti už 18.05. písal alebo aj ešte tu:
You are not allowed to view links. Register or Login
Konektor na Anténu a vysielačku potrebuješ PL, UHF špeciál sú drahé ale vodotesné. Cez stenu môžeš mat adaptér na konektor SMA a kábel 5 mm ako H155.
73 Andreas


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #186 on: August 15, 2018, 10:16:34 ráno
andreas, mas pravdu ze polka je  bezproblemova, ale nad tou rovnou strechou by sa dalo aj s tou 5/8-nou pohrat.....a za tu cenu. ;D ;D ;D

- TadeLE kolko ti bude treba toho kabla ?


Offline TadeLE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 61
    • Karma: 0
  • Nováčik
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09HA
Odpovedať #187 on: August 15, 2018, 10:47:10 ráno
Neviem neviem rozmýšľam že to nedám na strechu ale na stožiar vedľa garáže. Predošli majitelia postavili niekoľko metrov od domu garáž a dlhé roky sme tam mali len haraburdy auto sme tam neparkovali. Celé som to vypratal a zrobil si tam takú menšiu dielňu. Takže by som to chcel dať tam že sa v dome už nevŕtam.
Nováčik


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #188 on: August 15, 2018, 10:59:50 ráno
Myslím, že je to lepšie riešenie ako do domu. Nebudeš po večeroch rušiť ostatných doma. Nezabudni ale spraviť poriadne uzemnenie stožiara a vždy po vypnutí vysielačky vytiahnuť koax zo stanicea tiež ho pripojiť na uzemnenie. Kvôli požiarom, statickej elektrine a pod...

P.S. Ja to tak nemám  ;D ;D ;D


Offline TadeLE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 61
    • Karma: 0
  • Nováčik
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09HA
Odpovedať #189 on: August 15, 2018, 12:45:47 večer
Okej ja si to radšej dám ;D ;D
Nováčik