OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stacionárne antény

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #130 on: Január 09, 2017, 20:36:01 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Ked nebude kabel poskodeny idem zbastlit SLIM COBRU. Uvidime ci to bude chodit :-D a ako.
Mám takúto anténu spravenú na VKV a chodila super. Aj SWR v pohode. Dával som ju na 6m laminátový teleskopický rybársky bič.
Super je, že antena je vlastne v jednom kuse aj s koaxom a teda stačí jeden konektor na konci :)


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #131 on: Január 10, 2017, 19:22:07 večer
Super ze ju mas :-) aspon sa mozem opytat :-) "navod"na stavbu je dost strohy, ja nie som s elektronikou velky kamarat. V navode su ako tlmivka bud ferrity, alebo tam spomina cievku z koaxialu na priemere 3 z 6cm. Mam novodurku s priemerom 5cm, cize by to mohlo stacit. Lenneviem teto veci. Ako urcit pocet zavitov a dalsia, ten koaxial na cievku ma zostat tovoreny, alebo mam skratovat zivy s tienenim na jednom ci dvoch koncoch. Ferrity nemam tak to chccem riesit tou cievkou :-)  Poradis ? ;-0 Na tej tvojej ake SWR mas ??


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #132 on: Január 11, 2017, 03:43:50 ráno
SWR mám cca 1,3 - 1,5, už sa nepamätám presne, lebo už som dlho na tú ant. nevysielal.
Aj ja mám ako tlmivku (oddelovaciu cievku) navinutý koaxiál. To sa robí tak, že na trubku navinieš priamo napájací koaxiál antény bez prerušenia alebo nejakého skratovania, teda preto je antenna vlastne jeden kus koaxiálu...od konektoru až po cast s odstráneným tienením.
Ja mám asi 5 závitov na priemere 2,5 alebo 3cm. Všetko z RG58.
Ale to je antena pre 144-146MHz.
Pre CB som takú anténu nerobil.
Tých 20-30 závitov, čo píše tu You are not allowed to view links. Register or Login
je asi pre CB pásmo reálnych, lebo mala by to byť cca 1/4 vlna (elektrická, teda vynásobená súčiniteľom skrátenia napr. pre RG58 0,66)
V Amatérskom Rádiu B z roku 94, číslo 1 o tom píšu.
Na obr. je popis, ako by sa dal počet závitov znížiť.
« Last Edit: Január 11, 2017, 03:47:12 ráno od Alan TT »


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #133 on: Január 11, 2017, 07:51:10 ráno
Super :-) Dakujem za odpoved. Na ten alobal sa asi vykaslem, nemam cim merat rezonancny kmitocet :-) Namotam L/4 a odskusam SWR :-D Snad to dopadne ako ma :-)
P.S. Teraz mi napadlo, mam pozitat dlzku ziarica a opletenia po tlmivku aj so skracovacim cinitelom RG58 ??  Alebo bez neho ?  Pretoze jak pocitam tak pocitam, k rozmerom uvedenym v navode ok1ike su dost zvlastne cisla  na 11metroch :-)   Ked ratam celu lambdu * 0.24 vychadza mi do dlhsie a ked to zratam skracovacim cinitelom ovela kratsie :-) tak som akysi ZMATENY  :-)

P.P.S. Tak mi napadlo zkusit to preratavat na inu dlzku vlny. Zda sa ze to pocital na 10.5 metra, nie na 11 metrov.

 A teda som ZMATENY este viac. :-)

A est ejedna otazka :-) naisel som zdroj ferritov. Tlmivky zo  starych pocitacovych MB dosiek a zdrojov. Su dost male a nie vsetky rovnakeho rozmeru. Bude to nejak vadit ?? Mojou neskonalou inteligenciou som prisiel na to, ze SWR sa bude dat ladit pridavanim a uberanim ferritov, alebo zeby nie ?? :-D
« Last Edit: Január 11, 2017, 13:13:01 večer od BacaKE »


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #134 on: Január 12, 2017, 08:56:03 ráno
Neni za čo.
Asi sa nedozvieme na aku frekvenciu presne to počítal a či vôbec on.
Ale mne to vychádza asi takto:
1/ Dlžku žiariča aj s opletením aj časť bez opletenia počítať určite bez skracovacieho súčiniteľa pre RG58, ale
    treba vynásobiť skracovacím súčiniteľom pre vodič vo vzduchu a to je cca 0,93 - 0,98. Záleží od hrúbky
     vodiča a aj materiáli. Čím tenší, tým by mal byť aspon dlhší ;D ;D a teda čím tenší tým menší súčiniteľ
     skrátenia a teda smerom k 0,98.
2/ Dlžku cievky treba počítať 1/4vlna x skrac.suč RG58 teda 0,66 ale ten údaj od výrobcu 0,66 nemusí byť
    presný. Ja som tiež analyzérom meral môj RG58 a výpočtom mi vyšiel skrac.súč niekde okolo 0,62.
    Takže radšej viac a potom sa vždy ešte dá skrátiť.
3/ skúsenosť s feritami na tento účel nemám,, ale asi to bude ako vravíš SWR bude záležať od počtu alebo aj
    typu feritov.

Takže mne ten výpočet vychádza. A asi takto:
A - dlzka vlny pre stred CB cca 11,03m x 0,24 x 0,95 = 2,5148m
B - 11,03 x 0,27 x 0,95 = 2,8291m




Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #135 on: Január 12, 2017, 09:41:24 ráno
DAKUJEM :-)  Idem sa to pokusit postavit :-) Ked bude hotovo dam report :-)


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #136 on: Január 12, 2017, 10:16:18 ráno
OK, daj vedieť, ja som tiež zvedavý, ako som písal na CB som takú ant. ešte nerobil.
A pri meraní SWR mysli na to, že by anténa mala byť aspon 1/4 vlny od budovy (ak ju chceš zavesiť z okna)
I ked priznávam, že ja som dával drátovku tak 1,5m od steny ;)
Ale SWR nebolo takto nikdy ideálne. Len ked som ju dal vo voľnom priestore na strom (1/2 drátovku), alebo na laminátový prút.
Takk držím palec.
73


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #137 on: Január 12, 2017, 15:56:57 večer
MNo, zatial to nedopadlo. :-(  Chybaju mi bud 4m stoziaru (ferrity), alebo 5m kabla, (cievka) alebo 25m kabla (komplet zbastlena antena na DOBROM mieste na streche :-D
« Last Edit: Január 12, 2017, 15:58:55 večer od BacaKE »


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #138 on: Február 10, 2017, 12:26:46 večer
Mno,  Stavba cobry nedopadla koli materialu ktory chyba, opravil som staru "lietajucu"CDD antenu. Prisli mrazy a antena uz vyse tyzdna jednoducho nefunguje :-(  Netusim co s nou je. Sice som ju nerozobral na elementarne diely, ale "pretavil som vsetky pajane spoje a nic PSV lieta za 10 (viac mi PSV merak neukaze, rucicka za rohom) tak uvazujem nad 1/2L dipolom napajnym v strede. Na to material mam. Kedysi som niekde videl aj navod a opbrazky na stavbu takejto anteny, ale uz tri dni to neviem zaboha najst. :-(  Mala by to byt antena podobna Siriu 27 (ci ako sa ta antena vola) len bez toho dalsieho kratkeho bazmeku, kde je pripjeny kabel ku konektoru.  Podla vsetkeho, by polvlnny dipol ako rezonancna antena, nemusel byt impedancne prisposobovany, CI ?? LAdit sa budu dat oba konce zasuvanim ci vysuvanim posledneho helementu :-)  Mam pravdu, ci sa mylim ??  Nema niekto vedomost kde mozem takyto navod najst ?? :-)


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #139 on: Február 11, 2017, 00:06:28 ráno
Nemusí byť impedančne prispôsobovaný, ale potrebuje symetrizačný člen, lebo v strede napájaný dipól je symetrická anténa a koax je nesymetrický, čo by spôsobilo pri napojení napriamo "škúlenie" ant. do boku pri horizontálnej polarizácii a pri vertikálnej neviem...asi tiež nejaké odchýlky od teoretického vyžarovacieho diagramu. A bez symetrizácie vzniknú spätné prúdy na koaxe a koax môže vyžarovať resp. sa zhoršiť SWR...strata výkonu.

Osvedčil sa mi prúdový BALUN 1:1 na nejakom toroide. Navinutý lakovaným drotom, alebo tenkým koaxom napr. RG174, ale počet závitov pre CB ti nepoviem.
Niečo takéto You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Mám jeden dipol na 70cm bez symetrizacie. S 1m duralovou rúčkou - taký pokus na portable.
RG58 na priamo a SWR 1,2 pri 4W a chodí celkom pekne.
Núdzovo sa dá aj bez balunu ;)