OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

balón GUGLIELMO MARCONI

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
on: August 29, 2012, 22:13:36 večer
sem píšte aké mate navrhy odpalenia balona zo zeme


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: August 29, 2012, 22:21:13 večer
chcem postaviť stratosfericky balon ktorý pozostáva z jednotlivých častí: meteo balon naplnený H2, škatulka v nej je prímač a mobilny telefon ktory ma zapnute nahravanie videa a v spodnej časti škatulky dierku pre kameru mobilu, padačik z plastovej folie, no a nastal problem ked som hutal ako odpalim meteo balon zo zeme ce krištál krištal ma frekvenciu 40MHz krištal višle signal do škatulky na balone a v nej bude ešte prímač a baterka (9V) a ked primač zachytí signal z ovladača tak zapne rozbušku na pedarde ktora je pripevnena na balone a ten exploduje tym začne škatulka padať a nafukne sa padak, problem je prímač na 40MHz potrebujem niaku konštrukciu, predom dakujem za návrhy. 73 de Marco Dubnica n/V.


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #2 on: August 31, 2012, 23:49:37 večer
Marco, na Tvojich príspevkoch v rôznych vláknach vidieť, že si plný elánu a odhodlania niečo spraviť, vyskúšať, postaviť, zapojiť sa a pod. Chceš postaviť PMR opakovač, chceš nakúpiť CB techniku a chodiť aktívne vysielať, chceš vypustiť stratosférický balón... Nechcem brzdiť Tvoje plány, ale dovolím si dať Ti jednu radu z vlastnej skúsenosti: zameraj sa na jednu vec, tú dokonči a až potom sa obzeraj po ďalšej. Lebo inak to nebudeš stíhať a mnoho vecí ostane nedokončených. Ako sa na Teba budú pozerať ostatní? Ako na človeka, ktorý má veľa rečí ale "skutek utek". Ver mi, niečo o tom viem  :)
K tomu balónu: skús si preštudovať materiály o doterajších úspešne vypustených balónoch, ktoré sú na internete. Pokiaľ sa nemýlim, boli tie balóny celkom 4.
Linky:
You are not allowed to view links. Register or Login alebo
You are not allowed to view links. Register or Login ...
Balóny a techniku konštruovali a pripravovali tímy ľudí niekoľko mesiacov. Tam si nájdeš určite aj odpovede na otázky, ktoré hľadáš, snáď Ti to pomôže.
73


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: September 01, 2012, 00:01:54 ráno
no ja sa zameram na ten balon a ja ho nechcem udržať na mieste ja ho vypustím aj s boxom kde bude po konzultacií s Mailom Dubnica len foťak, IP kamra, vysielačka 2m, GPS prímač funkčnosť: cez APRS z balona budu každu 1 minutu chodiť suradnice z GPS kde sa balon prave nachadza aku ma rychlosť a v akej je výške a ked dopadne ho podl atychto GPS suradnic najdeme a stanovisko bude tvoriť parabolicka antena WIFI, antena 2m (145MHz), notebook s nainštalovanym softwerom pre APRS


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #4 on: September 01, 2012, 12:01:05 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
no ja sa zameram na ten balon a ja ho nechcem udržať na mieste ja ho vypustím aj s boxom kde bude po konzultacií s Mailom Dubnica len foťak, IP kamra, vysielačka 2m, GPS prímač funkčnosť: cez APRS z balona budu každu 1 minutu chodiť suradnice z GPS kde sa balon prave nachadza aku ma rychlosť a v akej je výške a ked dopadne ho podl atychto GPS suradnic najdeme a stanovisko bude tvoriť parabolicka antena WIFI, antena 2m (145MHz), notebook s nainštalovanym softwerom pre APRS

Kamera cez wifi bude z balona nepouzitelna podla mna, na wifi pasme je vela zariadeni ktore budu rusit OBOJSTRANNU komunikaciu cez IP. Ina alternativa je analog kamera a len vysielat na 2,4GHz a na zemi prijimat, su na to moduly a na priamu viditelnost by to mohlo ist s poriadnou smerovkou na prijem, cim tiez neporusis ziadne VP.

Standart GPS ma obmedzenu vysku, do akej ukazuje polohu, potom sa sekne... Uz jeden balon sa koli tomu stratil...
« Last Edit: September 01, 2012, 12:05:28 večer od pugzley »


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
Odpovedať #5 on: September 01, 2012, 12:57:46 večer
ano budem davať fotodokumentac iu a pravdepodobne vypustenie bude nabuduci rok na malom rogalovom letisku v prusoch pri Bánovciach nad Bebravou v balone bude ako som povedal aj foťak a na boxe napisane o aky projek ide a v pripade najdenia voljte ta a tam alebo napište mail tam a tam


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: September 01, 2012, 15:12:06 večer
k tomu GPS ked sa sekne tak ked balon pristane na zem tak znova naskočí nie ? ja len potrebujem aby som ho po dopade našiel to že ako bude letiet resp.  v akej vyške je nepoctatne len aby som hop našiel


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: bradachills
Odpovedať #7 on: September 09, 2012, 23:47:40 večer
Niekde na ebay som videl odkaz na balon ho tam niekto predaval ale to bolo davno cena bola tusim okolo 100e. Plnenie toho balonu bude tiez asi drahe ked som videl zopar fotiek tak tam mali dost velke flase co nieje lacne a to su take zakladne veci co by to mali vyniest hore. Umiestnenie suciastok bude musiet byt asi dost pevne a odolne voci narazu pretoze dopad moze byt dost tvrdy aj pri klasickom vydarenom zostupe. Neviem ako je to vtej vecsej vyske ohladom kratkodobej radiacie. Co ma este napada tak krabica v ktorej budu umiestnene veci by mala byt spravena asi takeho tvaru aby sa vo vzduchu co najmenej tocila mala spravne tvary vyvazene aj suciastky vnutri. Samozrejme zistit kolko vsetko papa ake baterie a tak dalej. Je toho urcite vela aj co pocitat aka hmotnost ako natlakovat balon alebo to odbrucha odstartovat a uvidisa ako to rychlo poleti :) Aj sa mi zda ze odstartovanie balonu sa musi niekde hlasit. Nechcel by som ta demotivovat ba naopak ale treba pocitat aj stym co by nas asi nenapadlo racej predtym viacej prestudovat ako sa hned dotoho pustit. Popripade sa na niekoho nakontaktovat kto sa o to pokusal alebo pokusa niekde.  A teraz aj nieco take na povzbudenie urcite sa to da ale chce to hodne priprav a testovania a casu. Pozri si toto video mozno si ho uz videl.

Je tam aj popis  veci co a ako tak zhruba samozrejme.
You are not allowed to view links. Register or Login

Este chcem doplnit ze tuto temu premiestnujem do ine alebo free debaty, este uvidim kam to pasne viacej.
Inak drzim palce bude to beh na dlhu trat ak sa na to das/date.
Pekný deň...


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: September 10, 2012, 20:05:54 večer
v sobotu 08,09, bol vypusteny balon radioamatersky


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #9 on: September 10, 2012, 20:06:56 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
v sobotu 08,09, bol vypusteny balon radioamatersky
dostal sa do vysky cca 35 km a potom explodoval a isel padakom dole