OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

FREKFENCIE

Hosť · 159 · 169145

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline matomi

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 7
    • Karma: -1
    • Zobraz profil
Odpovedať #150 on: Marec 09, 2018, 08:25:06 ráno
Ja si myslim, ze najvacsi problem v pouzivani digitalnych staniciek, bude v organizacii a samotnej obsluhe radiostanice. Siet prevadzacov SITNO ma dobre pokrytie, samozrejme najdu sa aj miesta medzi kopcami kde nieje signal, s tym treba ratat pri kazdom radiovom prenose. Pri zasahu vsak mozu vyuzit rezim DMO, je zbytocne komunikovat cez prevadzac vzdialeny niekolko desiatky kilometrov ak su uzivavatelia od seba desiatky metrov, ved na to ten direktny rezim je, len to treba vediet pouzit, samozrejme velitel zasahu musi byt v spojeni aj cez siet na zakladnu. No ak nemam signal na mieste kde stojim, tak niekedy sa staci pohnut par metrov a najst lepsi, ved na displeji indikator ukazuje silu signalu. Ono si uz asi zvykli ako pri pouzivani mobilov, ze je signal dostupny vsade, aj pod zemou, ale ked sa pozrieme kolko tych anten tu vsade po sidliskach mame, katastrofa, nonstop ziarenie na kazdom kroku a stale sa buduju dalsie a dalsie vo verejnom zaujme, zdravie cloveka je na druhom mieste, ale to je uz na inu debatu.


Offline matomi

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 7
    • Karma: -1
    • Zobraz profil
Odpovedať #151 on: Marec 09, 2018, 08:40:21 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
ak ci v kopcovitom terene, tak digital si mozes skovat do vacku a tesit sa aky mas pekny primac. bo ak neni vysielac na kopci, tak digital mozes nehat v aute... bo na digital musis mat vylad na stozar... v taxiku sme to pouzivai a jak som zasol za kopec, tak som na meter sa nedokrical... to je nevyhoda celeho digitalu... skor by pouzivali GPS komunikaciu ako digital...
No nemozes predsa porovnavat jeden prevadzac taxisluzby umiestneny niekde v centre mesta aby bolo dobre pokrytie hlavne tam, so SITNOm, ktore je sietou prevadzacov na vysokych kotach a ak stratis signal z jedneho, stanicka sa ti automaticky prihlasi na dalsi dostupny. A tiez nieje digital ako digital. Digitalne prevadzky, ktore pouzivaju system FDMA (TETRAPOL a pod.) nemaju problem s dosahom a kvalitou prednesu narozdiel od TDMA (napr. DMR). Ale samozrejme vsetko zalezi aj na ostatnych aspektoch, terenu, antene atd.


Offline snikers

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 9
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BX
Odpovedať #152 on: Marec 14, 2018, 17:07:45 večer
Zdravim dnes sa mi podarilo zachytit na baofengu bezdrotovy mestsky rozhlas Trencianska Telpa a Dubnica nad vahom. Zaujima ma ale jedna vec. Skusal som zachytit nemsovu ktora ma pridelene frekvencie 447,325 a 441,475. Rozhlas vysielal ale ja som mal ticho. Ale tie iste frekvencie maju pridelene Trencianska Tepla 447,325 a Dubnica 441,475 ktore som pocul. Je mozne ze by Nemsova mala este napr subton? Lebo Nemsova, Dubnica a Tr. Tepla su vzdusnou ciarou mozno 3 km.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #153 on: Marec 14, 2018, 20:34:47 večer
Mestske alebo obecne bezdratove rozhlasy su spinane jednou frekfenciou a druhou ide hlas , je to jedna z moznosti , moznosti je viac. Je to hlavne z dovodu zneuzitia. Zalezi aj na systeme na akom tie okolo teba pracuju.


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #154 on: Marec 14, 2018, 21:22:01 večer
Ahoj Snickers. Všetky rozhlasu riadené digitanou šifrou majú nosnú na subtone, rozhlasu riadené DTMF spravidla vysielajú bez subu (nieje to podmienka). Rozhlasu v našom okolí, tj. Dubnica, Nemšová a okolité obce majú zosilňovače spínane digitálnou šifrou (také krátke cvrlikanie) a squelch na stanici riadený subtonom. Ak.mas na stanici TSQ, teda squelch aj na strane príjmu, budeš počuť ticho.
Mesto Nová Dubnica má rozhlasu riadené DTMF . Frekvencií je málo (len 4 v pásme UHF) a bohužiaľ u nás vznikajú často interferencie, keď začne viacero obci naraz vysielať oznamy  ;D ono 4 W povolené pre mesto je vcelku dosť a v okolí 20 km je asi 15 obcí, takže je to absolútne zlé skolaudované
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline snikers

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 9
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BX
Odpovedať #155 on: Marec 15, 2018, 13:10:09 večer
A nahodou ako je na tom Nemsova nevies? Ci by sa dalo naladit?


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #156 on: Marec 15, 2018, 19:38:42 večer
Nemšová je myslím 447.325 (keď tak +- pár kHz) . Je tam subton, ale spamäti ho neviem. Nastav si prijímač bez subtonu aas pokoj
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline matomi

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 7
    • Karma: -1
    • Zobraz profil
Odpovedať #157 on: Marec 16, 2018, 21:25:58 večer
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #158 on: Marec 17, 2018, 06:51:02 ráno
ono by to slo este trochu "oddelit" aj polarizaciou.. ......neviem ci sa to vyuziva, lebo je jednoduchsie z OU vysielat vsesmerovo vo veritkalnej polarizacii.