OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

PMR opakovač na východe ?

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline bubakTT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 206
    • Karma: 9
  • PMR - kar, CB - kar, HAM - ak
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88RM
Odpovedať #20 on: Marec 24, 2013, 19:18:30 večer
no ale ber to z hladiska zakona... ze obycajna PMR-ka nedokaze primat na jednem a vysielat na druhem kanaly... a aby si to neustale prepinal... to je nezmysel... nato musis mat jedine dualbeng... a vis jak to tu je s takym necim ked nemas skusky... nemal by si to mat v rukach... mal by si to nehat len na jednom kanale...

a pisal si otom... ze das cez SS cislo kanalu aby tam nebol ten piskac... a ked zacne piskat... vis do to bude... musim Ta opravit... ak schces snekym kecat... tak to posles kamaratovi nech vas je tam vac a on to posle dalej... a takto to bude cestuvat a rozsiruvat sa... tak neziscis potom do to bol...
73 Bubak Smolenice   OM2BH


jarkov1

  • Guest
Odpovedať #21 on: Marec 24, 2013, 19:38:07 večer
Napriek absencii bual-bandera v rukách bežného človeka nevidím problém po uvoľnení kľuča (tlačidlo pre vysielanie) stlačiť šípku nahor pre prepnutie kanála pre posluch a potom späť dole pre vysielanie.
« Last Edit: Marec 24, 2013, 20:03:20 večer od jarkov1 »


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #22 on: Marec 24, 2013, 19:59:40 večer
Ale na obyčajných PMRkách je to tak že musíš isť do MENU potom hore na kanále, tam si nastaviť kanál. A to je nervov keď máš v menu viec funkcií ako je to pri LIDLackych PMRkách - stlačíš menu a máš kanále, stlačíš znova a máš subtóny a keď sa človeku mihne palec a stlačí to ďalej, tak musí ísť od znova do menu atď. Je to proste otravné a pokial kecaš z dolyny na opakovač na vrchu a zas do doliny tak takzvaný direkt nepočuješ čiže počuješ len opakovač - v tedy má ten opakovač zmysel a nie ked sa vykecávaš z tej iste j doli do tej istej doliny cez opakovač čiže keď a počujete aj direktom.


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #23 on: Marec 24, 2013, 20:04:20 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Napriek absencii bual-bandera v rukách bežného človeka nevidím problém po uvoľnení kľuča (tlačidlo pre vysielanie) stlačiť šípku nahor pre prepnutie kanála pre posluch a potom späť dole pre vysielanie.

Pokial prijimacie a vysielacie radio nedas stovky metrov od seba, tak na vedlajsi kanal zabudni. Aj keby si pouzil CH1 a CH8, aj tak je rozostup menej ako 90kHz a TRX musia byt od seba desiatky metrov, podla ich kvality aby to bolo aspon trochu pouzitelne.
Akonahle nevyuzivas jednu antenu pre RX aj TX tak mas problem s fazovym posuvom a velmi lahko sa ti stane ze na mieste kde budes dobre pocut teba nebude pocut, pri PMR stacia desiatky cm pre stav ide to a nejde to...
Zabijes dva kanaly z osmich, takze budes 2x viac rusit ale aj teba mozu 2x tolko... Nehovoriac o tom, ze opakovac ludia pocuju a mozu sa preladit inde, vstup prevadzaca ale nemusia a tak budu rusit a ani o tom nebudu vediet. CTCSS ti nepomoze, len zabrani prenosu relacie...
Ale nemusis sa riadit nasimi radami, kludne si to v praxi vyskusaj...
Minimalny zvladnutelny frekvencny posun TX RX do jednej anteny je cca 1500kHz s hrncami rozmeru motora v aute a cenou desiatok PMRiek.


jarkov1

  • Guest
Odpovedať #24 on: Marec 24, 2013, 20:17:15 večer
Možno je to diskriminujúce, ale ja práve nechcem, aby tam vykecávali ľudia, čo majú PMR-ku z Lidlu.
Predpokladám, že ten, kto dokáže nastaviť dual-bandera typu Baofeng, Wouxun je natoľko inteligentný, že tam nebude robiť bordel.
I keď, dnes už aj lacnejšie PMR-ky majú funkciu sledovania dvoch kanálov.

Ešte otázka: Je z hľadiska legislatívy povolené mať prevádzač, prípadne opakovač na PMR 446 ? Hľadal som na internete a vyzerá, že to nieje zakázané.

(!!!)Samozrejme netvrdím, že mám pravdu a že to bude fungovať, určite sa nechcem hádať, iba rozmýšľam ako to
podľa môjho názoru spraviť čo najlepšie. Samozrejme beriem do úvahy aj Váš názor.
Ak to nepôjde, tak sa pustím do papagája, tak ako odporúčate. Ja len experimentujem, to je všetko.


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #25 on: Marec 24, 2013, 21:03:16 večer
Ako tu už bolo spomenuté, tak ti nechceme brať ilúzie. Ja som sa už o to pokúšal (tunák som sa tým ani nechválil, aby ma nevysmiali). Skončilo to tak že kě som zaklúčoval na PMRke s ktorou som imitoval klienta, tak prevádzač sa začal navzájom rušiť a pišťalo to ako besné. Pišťalo to preto že som ich mal blízo seba a tak sa navzájom rušili. Aj mňa zaujma ako funguje bežný prevádzač na 433MHz (70cm band).


jarkov1

  • Guest
Odpovedať #26 on: Marec 24, 2013, 21:06:28 večer
Nepišťalo to náhodou kvôli spätnej väzbe ?  ;D


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #27 on: Marec 24, 2013, 21:12:00 večer
Vieš teraz sa učím na HAM skúšky a všetko sa mi mýli, hm napríklad včera ma oco skúšal prefixy a ja som mu zatrúbil že sú to porfixy.


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #28 on: Marec 24, 2013, 21:24:12 večer
Jaro,

ja si myslim, ze navsteva v nejakom miestnom radioklube a par portejblov s partiou radioamateroov sa mi zda lepsie vyuzity cas, nez na PMRku experimentovat s papuchom.

Papuchov je v Kosiciach dost, (divil by si sa kolko), len su poschovavane pod kodmi, aby sa pouzili len vtedy ked treba.
Na druhej strane na osmych kanaloch PMR sa uz kvoli vyzvanacom, prezvanacom a rusicom neda seriozne byt na prijme tak rozmyslam, ze naco vlastne na PMR spekulovat nieco nad ramec.
Bohuzial to nerusili decka s vysielackami z Lidlu, ale niekto kto vedel co je CTCSS, DPL a ako naprogramovat odskok.
Proti takym ta bojovat neda

Ked chces kecat s niekym  na dialku, nainstaluj si do mobilu Voxer a PMRko  si radsej vezmi do batoha niekam na turistiku a z kopca si zakric na Kosice.
;)
« Last Edit: Marec 24, 2013, 21:28:11 večer od Bubu »


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #29 on: Marec 24, 2013, 21:42:42 večer
Opakovače na PMR nie sú zakázané, ale ani dovolené ... Neuvažoval si spraviť optákovač trebárs na CB ? To by malo v Košiciach väčší úspech podľa mňa a btw, sú aj dovolené na 3 kanáloch ..
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK