OSCB portál

Fórum => Fórum => Topic started by: IvanBardejov on Apríl 21, 2019, 18:16:57 večer

Nadpis: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: IvanBardejov on Apríl 21, 2019, 18:16:57 večer
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on Apríl 21, 2019, 20:51:16 večer
ďakujem OM8AVM za stvorenie krátkeho videa z prostredia OM3KLL -EmCommu  keby sa chcel niekto pridať radi ho vezmeme medzi seba CB,PMR, HAM, priaznivec rádia .
alebo aspoň na pokec https://hangouts.google.com/group/X24zL5wDoRPtf2M7A
www.emcomm.sk
www.om3kll.sk
FB a YT
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: MarcelBA on Apríl 25, 2019, 23:49:54 večer
chalani to iba mne blbne youtube alebo je nás viacej? normalne mi nechce prehra´t video a tvári sa to ako keby ani video neexistovalo
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: MarcelBA on Apríl 25, 2019, 23:51:04 večer
Chcel som to nahodi´t ako článok
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: bubakTT on Apríl 26, 2019, 08:27:12 ráno
rohlicek  upeceny... skus si dat domo iny net, bo video ide v pohode a nic mu neni :P :P :P
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: MarcelBA on Apríl 26, 2019, 17:42:31 večer
Divne na mobile to ide a v pc nejde. Aaach tato technika :) idem nieco skusit este
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: bubakTT on Apríl 26, 2019, 20:08:29 večer
vravim Ti pekar rozcek, ze vymen internet... ja nevim co mas, ale mne ide bez problemov :P :P :P
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on Apríl 27, 2019, 21:34:22 večer
&feature=youtu.be
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on Apríl 27, 2019, 21:41:51 večer
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on Apríl 28, 2019, 13:31:46 večer
https://www.google.com/url?q=https://www.facebook.com/emcomm112.sk/&sa=D&source=hangouts&ust=1556534491546000&usg=AFQjCNFiR5r7olAGbzM3OiCmPgq9Hd2KxA
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: janokorna on Apríl 29, 2019, 13:11:32 večer
chlopi co sa da ponuknut (dobrovolnym) hasicom??? totiz poznam sa s vedenim miestnych hasicov, aj sme hodili neaku rec o vysielackach, ale vzhladom ze pouzvaju iba jeden (prideleny-zdielany) kanal pre dobrovolnych hasicov, tak im tazko nieco ako prevadzac ponuknut. na direkt pri zasahu im to staci(tak mi bolo povedane). akurat by sa im niekdy zislo spojenie s “velenim” (zilina, pripadne zakladna  turzovka, cadca).  sem tam zasahuju aj viacere druzstva (dediny) na lesnych poziaroch aj “za kopcom” vtedy im ten “direkt” nestaci.
-kedze vedenie (velitel zasahu) je aj “statny hasic”  tak to riesia uz cez  sitno, telefon......

-ak sa nieje co verejne rozpisovat,  tak to dajte do posty.
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: IvanBardejov on Apríl 29, 2019, 17:57:43 večer
Jano , som rad ze chces pomoct DHZ , pockaj chvilu , riesime spolupracu na celoslovenskej urovni , po volbach prezidenta DHZ  SR sa prezidentom stal pan Palo ...... , byva vo vedlajsej obci a cez Emcomm sa riesi spolupraca formou memoranda ale aj nieco viac , pomoc DHZ SR pri komunikacii medzi jednotkami.
Vsetko cche cas. Je to na dobrej ceste.
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: janokorna on Apríl 29, 2019, 20:09:00 večer
vdaka, tak som rad ze nieco riesi.
-mimochodom (aj ked viem ze to vies) "statni" hasici postupne analog opustaju a prechadzaju na sitno (vie komunikovat aj na direkt), analog pouzivaju uz iba na miste zasahu:  velitel-clenovia-auta  a hlavne na spolupracu  s DHZ.  tie analogove kmitocty zacinaju byt poloprazdne, mozno by nebolo odveci skusit nahovorit vedenie hasicov, aby nechali neaky ten dalsi kanal volny pre DHZ a uz by sa dalo cosi kombinovat. sice lepsie by bolo kebyze je frekvencne s dostaocnym odstupom, aby sa dalo  nieco kombinovat  pre prevadzac. ja viem nie je to len tak: "hop na kravu uz tela". 
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: IvanBardejov on Apríl 29, 2019, 20:25:34 večer
Hasici su rozdeleny podla kanalov a na regiony , ide len o prepojenie s DHZ  , aj to riesime
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: OM8WW on Apríl 29, 2019, 22:50:39 večer
Ahojte chalani. Takže ku spolupráci medzi EmComm-om a DHZ, DHZO... Ako Ivan spomínal, máme niečo rozpracované ... Na terajšom cvičení Fire Rescue Košice 2019 sa ukázalo, že čo DHZ, to iné rádiostanice, iné frekvencie a to je úplná katastrofa. Pri jednoduchom cvičení sa to ukázalo, že keby sa to stalo na ostrom zásahu, tak komunikácia ide pááá. Veľmi ma mrzí, že je tento stav, pretože ľudia ako sú v DHZ, ktorí vo svojom voľnom čase, bez nároku na odmenu idú nasadzovať svoje vlastné zdravie a životy nemajú základnú pomoc pri riešení tejto otázky. Preto sme sa podujali na túto neľahkú úlohu. A tu je aj odpoveď, že ako sa im dá pomôcť. Veľmi jednoducho. Svojimi radami, skúsenosťami, naladením rádiostaníc, zladením antén... A možno aj bez nároku na honorár, len tak, pre dobrý pocit. Teraz si možno niekto bude ťukať prstom na čelo.... Nech. Ja som skutočný hasič, mám za sebou niekoľkoročnú prax na hasičskom útvare, som aj záchranár taktiež s niekoľkoročnou praxou na tých "najlukratívnej ších" miestach: záchranka, popáleniny, operačky... Preto sa na túto celú záležitosť pozerám s nadhľadom a bez nároku na odmenu. Ale to len tak na okraj, pre vysvetlenie. V súčasnosti pracujem na Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií... . a práve aj z mojej služobnej pozície by som veľmi rád pomohol ktorejkoľvek DHZ, aby už nemali žiadne problémy so spojením, aby mali možnosť komunikácie aj s najbližším operačným strediskom a celkove aj medzi sebou. Aj náš rádioklub OM3KLL, ktorý máme pod našim združením EmComm je práve na hasičskej zbrojnici. Slovo dalo slovo a stali sme sa súčasťou DHZ. Väčšina našich členov v EmComme sú aj aktívny členovia DHZ- hasiči. Aj ženy. A ešte jedna možnosť, ako sa dá pomôcť.... Zasa príklad od nás... Náš rádioklub disponuje mnohými frekvenciami (samozrejme legálne na základe vydaného individuálneho povolenia). Jak simplexnými, tak duplexnými pármi pre možnosť realizácie retranslačnej stanice. Práve na tomto poslednom cvičení sa použila jedna z mnohých retranslačných staníc na zlepšenie spojenia medzi zasahujúcimi jednotkami. Ten malý čierny vodotesný kufor bol nahodený za pár minút, rozdali sa pripravené rádiostanice, ktoré boli v zálohe a vopred naprogramované a do 15 minút bolo spojenie ako lusk. Takže aj touto cestou sa dá ísť a byť nápomocný. Ak máte kamarátov alebo známych, ktorí potrebujú takúto nejakú pomoc, kľudne sa na nás obráťte. Veľmi radi pomôžeme pri čomkoľvek.     emcomm.sk@gmail.com
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: janokorna on Apríl 30, 2019, 06:39:19 ráno
1- to rozdelenie podla regionov poznam........ .....aj ten 169.175 pre dobrovolnikov (po schvaleni na kraji)

2-presne  na tie duplexne frekvencie som bol zvedavy - takze su vlastne vase "klubu" .
   - berem ako fakt, ze sa pouzivaju profi (programovateln e) UHF vysielacky . 
   -z toho com mi "sefko" DHZ Korna Rasto F. povedal mi doslo, ze im nemam ako pomoct, kedze maju len ten jeden kanal k dipozicii. CB-cko je frekvencne mimo a v lete uplne nespolahlive (horsie ako PMR). 
 - co pouzivaju DHZ okolitych dedin neviem.

PS: taktiez som  "somar" co je ochotny to robit zadara :-)
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: OM8WW on Apríl 30, 2019, 07:29:51 ráno
Ahoj Jano.
Takže HaZZ má 11 základných komunikačných kanálov, ktoré sú rozdelené na celoštátne zásahové, pomocné zásahové, regionálne, ... Základný kľúč prideľovania frekvencií pre DHZ, DHZO je taký, že základné kanály sú K4 (169,1750) a K6 (169,2250). Tieto frekvencie dostane každé DHZ, DHZO ak o ne požiada. Sú ale DHZ, DHZO, ktoré majú ešte okrem K4 a K6 aj iné frekvencie z tých základných 11. Teda len ako príklad uvediem (K4, K6 a K9). O takej nejakej kombinácii viem niekde na Orave. Ale držme sa základu, že sú k dispozícii len K4 a K6. No a my aby sme ostali vo frekvenčnom segmente, požiadali sme si o niekoľko frekvencií práve vo VHF pásme a urobili sme niekoľko retranslačných staníc. Samozrejme, aby si to mohol využívať, musia mať hasiči naprogramované frekvencie na prevádzače alebo máš zálohu ďalších vysielačiek, pripravených v prípade potreby na rozdanie do terénu. Úplne ideálne by bolo, keby každá DHZ, DHZO mala svoju vlastný prevádzač, prenosný, či už v aute alebo vo vodotesnom kufri. Zatiaľ sa to pomaly rozbieha, dávame dokopy okolité DHZ, DHZO (myslim frekvencie) a keď budú zosúladení, potom pristúpime k ďalším krokom na zavedenie prevádzačov. Musíme ich dostať na jednu koľaj, teda na kanály 4 a 6 a potom ostatné.
No a ešte k našim frekvenciám. Zabezpečili sme si ich aj z toho dôvodu, že veľmi veľa našich kamarátov má rádiostanice VHF, UHF ale nie sú rádioamatéri. Takže z dôvodu umravnenia (aby sa nepirátilo) sme im umožnili vykecávať sa na našich profi frekvenciách. Samozrejme po náležitom poučení. Takže aj takýmto spôsobom pôsobíme výchovne. Sú to ľudia, ktorí nepôjdu na skúšky, lebo nie sú až tak fundovaní, aby ich zvládli. Na UHF sú k dispozícii PMR a LPD ale na VHF takú možnosť nemáš. Tak sme si to vyriešili takto. A tie poplatky za frekvencie nie sú až také, aby sa to nedalo urobiť. Oželieš dve, tri kávy za mesiac a je to vybavené..
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: janokorna on Apríl 30, 2019, 17:41:27 večer
ahoj,
zhodou okolnosti som sa dnes stretol z Jozkom OM6AM, ktory tiez pomahal papierovo-technicky niektorym DHZ vybavovat "svoje" (mimo frekvencii "statnych hasicov")   VHF frekvencie. takze to nieje az take strasne zlozite a ani drahe.     
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on Apríl 30, 2019, 21:16:33 večer
Len mi pomahame ako dobrovolnici zadarmo
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on Apríl 30, 2019, 21:57:39 večer
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: janokorna on Máj 01, 2019, 06:27:28 ráno
hodil som rec s nasimi z DHZ co by sa dalo, co by to stalo (cisto naklady- povolenie, starsi (cinsky-novy) VHF RPT) a nakoniec to skoncilo, ze im tie dve frekvencie od "statnych" stacia a bodka. :D :D :D ;)
- moznost si len tak pokecat (ked nehori samozrejme  :o)  medzi sebou (aj s chalanmi z vedlajsich dedin)  ich neako moc nezaujala. ved zas nie kazdy je ovaleny antenou po hlave ;D ;D ;D
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on September 15, 2019, 22:31:40 večer
http://www.emcomm.sk/2019/09/15/pmr-na-horach/


chalani co poviete na takúto myslienku
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: janokorna on September 16, 2019, 09:32:25 ráno
 vyborny napad,....... pred casom sme sa bavili v nasich  koncinach,  ze by (mozno) bolo dobre skusit na TU pootravovat co by bola  mozna vynimka pre HZS, pripadne ARES  zriadit na kopci pevny prevadzac na PMR pasmo pre podobne pripady....... .......snivam dalej:  urobit 17 kanal ibe pre zacharnne potreby (alla 9 na CB).

- ale jednoznacne palec hore za osvetu pre turistov.
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on September 18, 2019, 19:25:27 večer
http://www.emcomm.sk/2019/09/12/retranslacna-stanica-kosice/
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: janokorna on September 20, 2019, 09:53:35 ráno
pekne to tam na tom vychode rozbiehate.  :) :) ;)
na akej frekvencii vam ten prevadzac funguje???? (nemusis presne, ale len orientacne pasmo)
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on September 20, 2019, 12:57:15 večer
v pásme  VHF a UHF
s pozdravom dominik
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: janokorna on September 21, 2019, 18:35:10 večer
to tam mate dva, ci to je cross-band?????
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on September 24, 2019, 14:58:38 večer
zatiaľ je tam jeden a vo výstavbe je dalsi k nemu
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on Október 15, 2019, 21:43:59 večer
http://www.emcomm.sk/2019/09/30/dalsia-retranslacna-stanica-v-skusobnej-prevadzke/
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on Október 15, 2019, 21:45:16 večer
Počas víkendu 11. – 13.10.2019 sme spustili do testovacej prevádzky už v poradí 3. retranslačnú stanicu EmComm-u. Naše zariadenia budú predovšetkým slúžiť na zabezpečenie núdzovej komunikácie a pracovných činností EmComm-u, DHZ, DHZO, CO, IZS a iných zložiek. Touto montážou sme ukončili prvú etapu budovania núdzovej siete. Na jar budúceho roka máme v pláne rozšíriť našu sieť o ďalšiu (v poradí 4.) retranslačnú stanicu. Tá bude spustená do testovacej prevádzky okamžite, ako to dovolia meteorologické podmienky a začne sa otepľovať. Touto sieťou – rádiokomunikač ným systémom budeme bezkonkurenční v prenose informácií počas núdzových situácií.
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on Október 15, 2019, 21:46:15 večer
http://www.emcomm.sk/2019/10/15/tretia-retranslacna-stanica/
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: IvanBardejov on Október 16, 2019, 05:41:43 ráno
Ide funguje, len tak dalej
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on November 08, 2019, 07:48:46 ráno
   https://hiking.sk/hk/ar/5901/s_radiostanicami_pmr_na_horach_este_bezpecnejsie.html?ref=tit&rn=1 
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on November 13, 2019, 12:10:04 večer
https://www.emcomm.sk/2019/11/13/zoznam-radioklubov-na-slovensku/
chalani keď viete že tam niečo chýba napíšte nech to je ok
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: IvanBardejov on November 14, 2019, 05:17:27 ráno
klubov na slovensku je viac ale kopa len papierovych ale ot na stranky CB asi nepatri
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: dominik on November 14, 2019, 08:33:20 ráno
Ja to nejak nerozdelujem mi sme klub cb, ham, pmr
Nadpis: Re: EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém
Post by: janokorna on November 15, 2019, 12:44:39 večer
mne to nevadi, neaky maly prienik medzi HAM a CB+PMR je podla mna v pohode, ved vsetci mame radi anteny, kable, vysielacky.... .a pasiem je dost a ludi +- menej.