OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - Peťo Nová Dubnica

Stránky: 1 2
1
Predám / TTI TCB 881
« on: December 25, 2014, 17:03:08 večer »
Predám TTI TCB 881, v podstate nová, v prevádzke bola len počas LPD 2013. Výkon klasika 4W a citlivosť 0,7uV. Je to výborná stanička, ale pre mňa postačuje moja stará dobrá TTI TCB 660 :) VY 73 DE OM4APW. 

2
Free debata / PL509 AMP - oplatí sa ?
« on: December 14, 2014, 10:48:26 ráno »
Ahoj priatelia :) Síce velmi nerád zakladám novú tému, ale nenašiel som nič tomuto vyhovujúce. Takže k veci. Už dlhšie sa pohrávam s úvahou vyrobiť si A-čkový lampák, mám už nachystane E88CCčka, ale ešte ma napadlo, že by nemuselo byť zlé to skúsiť aj s PLkou. A preto sa pýtam, oplatí sa mi to vyrábať, alebo račej niečo iné ako PL509  ?

3
Stacionárne / Boomerang 27A
« on: Február 23, 2013, 14:24:53 večer »
Dnes som si konečne objednal na home qth boomerang 27A. Potrebujem vedieť aké mate s ním skúsenosti. A kolko km cca chodí. Počítam tak 150km.

4
Free debata / klučovanie - NIČ SPOLOČNÉ S RÁDIAMI :)
« on: Február 12, 2013, 23:36:50 večer »
Používa to TV JOJ, Markíza a mnoho ďaľších. Je to plátno homogénnej farby, farby ktorú nemáte na svojom oblečení ani na svojom tele. Funguje to tak že Vás natáča kamera a v počítači sa to upraví tak, že namiesto farby plátna sa dá iné pozadie, ktoré túto farbu plátna nahradí. V skutočnosti sa nachádzate pred najčastejšie zeleným alebo modrým plátnom, ale na videu to vizeŕa ako keby ste boli napríklad na dovolenke. :D Tomuto druhu natáčania som sa začal venovať zhruba pred týždňom a rád by som natočil pár videí o HAMrádiu spoločné s Mailom Dubnica, teda pokial by sa mu chcelo. Ak sa chcete na niečo opýtať, tak napíšte správu do tohto vlákna.

5
Magneticke antény / Farun ML-145
« on: Február 04, 2013, 17:08:10 večer »
Pre nespokojnosť istého užívateľa som zmenil znenie tohto článku. No a teraz k tej ML-145, idem si túto magnetku zakúpiť a rád by som vedel aké s ňou máte skúsenosti. Pripájam link na stránku kde ju idem kúpiť. You are not allowed to view links. Register or Login

6
Stožiare, držiaky a úchyty / Stožiar z PVC trubiek priemeru 3/4"
« on: Február 03, 2013, 17:53:55 večer »
Dostal som nápad že si na portable zbastlím aspoň 8m stožiar z PVC trubiek. Má niekto skúsenosti, pokial viem tak je to pružné a nemalo by sa to pri miernom vetre zlomiť, či ??? Ja bych to len tak z drátovkov používal :D A samozrejme by to bolo aj lankami uchitené.  ;)

7
Európsky technický unikát v Prešove

 

V roku 1957 členovia krajského rádioklubu Zväzarmu v Prešove navrhli a vybudovali európsky technický unikát. Od ministra spojov ČSR dostali koncesiu na prenos televízneho signálu cez Lomnický štít do Prešova ako uzavretý okruh. Televízny signál sa najprv prenášal na vzdialenosť 150 km z ostravského vysielača na Lomnický štít vo Vysokých Tatrách. Na Lomnickom štíte namontovali retranslačné zariadenie. Signál sa potom prenášal na vzdialenosť 80 km do Prešova. Unikátnosť projektu spočívala aj vo vzdialenosti príjmu a prenosu signálu z vybudovaného retranslačného zariadenia na Lomnickom štíte, v tom čase umiestneného v najvyššej nadmorskej výške (2638 m) v Európe. Podľa projektu Róberta Vitkoviča vybudovali na objekte prešovskej vodárne a hvezdárne na Táborisku (kóta Na Tábore, 286,6 m - dnes areál FNsP J. A. Reimana) prenosové zariadenie a televízny vysielač s výkonom 1 200 W, ktorý bol v pravidelnej činnosti až do postavenia televízneho vysielača na Dubníku v roku 1961. Členovia krajského rádioklubu Zväzarmu v Prešove dostali ešte v roku 1954 prístroj značky Stalingrad T-2. V júni 1954 začali s pokusmi a na streche domu č. 103 na Hlavnej ulici sa zjavila prvá televízna anténa v Prešove. Po niekoľkých pokusoch sa im podarilo zachytiť televízne vysielanie z Moskvy, ba aj z Ríma a Londýna. Obrazu z Prahy a Ostravy stáli v ceste Vysoké Tatry a Branisko. Tento problém, ako je vyššie uvedené, vyriešili v roku 1957 retranslačnou trasou.

 

 

Rovnakou cestou ako na pre prešovský ”vodárenský” vysielač, t. j. cez Lomnický štít sa televízny signál dostával v začiatkoch aj na vysielač Dubník, ale nie z Ostravy, ale z Krížnej. Toto spojenie zaistili pracovníci závodu Radioreléové spoje Bratislava so zariadením TM 110. Neskôr (zima 1961) bola na Dubník predĺžená trasa DT 11 z Veľkej Javoriny vedúca cez Kráľovu hoľu, pričom zvuk bol prenášaný ”Michalom” zo zosilňovacej stanice vo Vranove. Toto nevyhovujúce zariadenie bolo v roku 1963 zamenené za RVG 955.

Ako sa budoval vysielač v Prešove

 

   Prvý východoslovens ký a vlastne štvrtý československý vysielač bol v Prešove. Vybudoval ho v spolupráci s VÚST a n. p. TESLA Hloubětín miestny Zväzarm vo vodárenskej veži. Táto stará prešovská vodáreň, ktorá po vybudovaní novej stratila takmer svoj význam, slúžila súčasne i ako hvezdáreň. Veža i opustené miestnosti sa pre vysielač znamenito hodili; vôbec mu nevadilo, že má nad sebou plný vodojem.

   Hovorilo sa, že hlavným dôvodom k jeho stavbe bola – odveká rivalita medzi Prešovom a Košicami, nie nepodobná vzájomným „vzťahom“ Pardubíc a Hradce Králové. Pre Hradečáka je vraj najväčšou urážkou, keď sa pred ním len tak nenápadne prehodí „Hradec u Pardubic“ a Prešováci zasa nemohli preniesť cez srdce, že sa východoslovens ký televízny vysielač má volať „Košice“.

   Keď sa v roku 1955 dozvedeli o úmysle prešovských rádioamatérov postaviť televízny vysielač ich košickí sokovia, len sa pousmiali. Toto Prešováci jakživ nedokážu! Ako by získali napríklad spojenie? Veď najbližšie televízne vysielače sú až v Bratislave a v Ostrave, taká vzdialenosť, a medzi nimi a Prešovom samé hory. To je predsa absurdné! Fyzikálne zákony snáď platia i pre Prešov. Nech si radšej už rovno postavia i štúdio! Ako sa však ukázalo, nebolo to zatiaľ potrebné.

   Prešovskí zväzarmovci sa nejako dopočuli, že novodobí pustovníci v hydrometeorolo gickej stanici na Lomnickom štíte si krátia voľné chvíle sledovaním ostravskej televízie, a za jasného počasia je predsa Lomnický štít krásne vidieť z prešovskej vodárne! Hory, ako by vedeli, že sa Prešovčania budú chcieť raz dívať na televíziu, sa rozostúpili ďalekým sedlom a ponechali tam prierez. Ako ale preklenúť tých 78 kilometrov medzi Lomnickým štítom a Prešovom? Na kmitočte okolo 400 MHz by to možno bolo možné. A prešovskí amatéri sa vydali na radu do Prahy.

   Vo VÚST im prialo šťastie. Výskumníci tam dokončili vývoj rádioreléového zariadenia pre prenos obrazového a zvukového signálu na diaľkových trasách a jeho výkon 2,5 W na 5 GHz mal stačiť. Slovo dalo slovo a pracovníci VÚST sa ponúkli, že pojítko zapožičajú a pritom si ho vyskúšajú.   

   V Hloubětíně to už bolo horšie. Mali tam síce výrobné podklady pre vysielač, ktorý niesol typové označenie III. TV 400/FM 100, čo znamenalo, že je určený pre III. televízne pásmo a má výkon 400 W v obraze a 100 W vo zvuku, ale do výrobného programu už ho zaradiť nemohli. Ale nakoniec to tiež dobre dopadlo a príslušná zmluva sa predsa len uzavrela.

   Dňa 4. apríla 1957 prišlo i ministerské povolenie znejúce na meno Františka Nižníka, a vysielač, na ktorom sa vyučili konštruktéri neskoršieho desaťkilowatto vého vysielacieho zariadenia pre Kojál, mohol byť zhotovený a naladený na 6. kanál.

   Tak nastala veľká práca s dopravou zariadenia na vrchol tatranského velikána a s jeho montážou na observatóriu. Mnoho práce urobil vedúci lanovky Matouš, sám dlhoročný radioamatér, pomohol i astronóm Antonín Mrkos, ktorý sa práve chystal do Antarktídy; určil najvhodnejšie miesto pre zakotvenie parabolickej antény. Pripevnila sa aj nová trojprvková Yagiho anténa pre príjem z Ostravy na upravenom televízore TESLA 4001. A najdôležitejši e bolo, že meteorológovia Čierny, Groma, Horvatovič a Žiarsky sa zaviazali k obsluhe zariadenia, ktorého náprotivok bol umiestnený na prešovskej vodárni.

   Stará prešovská vodáreň je vežovitá, asi dvadsať metrov vysoká stavba. Má rovnú, kruhovú strechu a na nej hvezdársku kopulu. Parabolická anténa bolo namontovaná hneď vedľa tejto kopuly a z jej ohniska viedol desať metrov dlhý vlnovod oknom do miestnosti v druhom poschodí, kde stál i vysielač.

   Vztýčiť na streche vodárne šestnásť metrov vysoký stožiar bola snáď najobtiažnejši a úloha. Pôvodne sa uvažovalo vyniesť ho nahor pomocou helikoptéry, ale tak sa tejto práce ujal kolektív členov autoklubu, ktorý vymyslel i dosť svojrázny postup. Na streche bol asi dvojmetrový železobetónový stĺp. Na neho sa pripevnilo dvanásťmetrové brvno, stožiar sa vztýčil „hore nohami“, povysadil, upevnil otočením k brvnu a prevrátil. Potom bol usadený a zakotvený. Všetko bolo hotové za necelú hodinu, ale samozrejme by si to už nikto z tej partie nechcel zopakovať.

   Dňa 2. decembra 1957 bol vysielač uvedený do skúšobnej prevádzky a na televízoroch sa objavil skúšobný obrazec z Ostravy s rozlíšiteľnými 400 riadkami ...

   A čo tomu hovorili v Košiciach „u Prešova“? Boli nadšení a skoro to hrozilo uzmierením, keď sa ukázalo, že prešovský vysielač možno prijímať i v niektorých miestach ich metropoly. Ale pri najbližšom futbalovom derby Košice verzus Prešov sa zasa všetko dostalo do vyjazdených koľají. Aby sa neporušila tradícia.

 

Z knihy Naše televizní vysílače © 1982 Ing. Jiří Seger

(preložené z českého jazyka)

8
Iné / Vysielač SV
« on: Január 16, 2013, 20:16:15 večer »
Všetko čo sa týka vysielačov na stredných vlnách sem :D Vysielač bol asi 270m vysoký a vlastne celá jeho konštrukcia vysielala. Bol uložený na botičke z porcelánu a signál k nemu bol privádzaný vzduchovým koaxialom čiže drôty uložené do kruhu a medzi nimi vnúti boli dalšie (živé) drôty. Tie velké mali výkon v rádoch kW a niektoré až 2MW. Čiže signál bol dobrá všade. Ale tento signál bol nezbytný preto, lebo v prímačoch niesu svorky na 300m antenu ale je tam malá antena navinuta na feritovoém jadre. Čiže vysoký signál bol preto aby bolo možné počúvať na bars čom :D Keď si vezmeme do huby napríklad rádio Slobodná európa, tak ono vysielalo na tajnom mieste v Nemeckom meste, menom Mníchov, a jeho výkon bol približne 5MW to preto aby mohli poslucháči počúvať na ich rádiách, prípadne na koleso z bicykela nahodené na vidliach od hnoja :D a spojené bar akým drôtom s rádiom :D :D Prečo ? Lebo ľudia nemaly poňatia o tom ako sa šíria vlny :D Ja som na chate našiel 30metrov drôtu, a dedo mi povedal že je to antena na SE :)

9
Iné / Rušičky pre rádio Slobodná Európa
« on: Január 15, 2013, 15:58:29 večer »
Jedna sa nachádzala aj pri obci Štiavnik s nemenovaným lokátorom :) A vysielala hlavne žabie krákanie, ale ked bolo dobre naladené rádio, tak to išlo pekne. Môj dedo mal špecialny typ prímača na princípe krištálky ale bola tam skupina sučiastok ktore nikde niesu :D On vlaste vynašiel nový druh prímača, teraz je niekde zakopaný v truhle na dedovej záhrade :D dôvod- dostal echo že príde do jeho domu ŠTB tak to zakopal, škoda že sa nepamätá kde :D :D Ale rád by som ho našiel

10
Free debata / vojenský Transceiver RF-10
« on: Január 14, 2013, 18:57:23 večer »
Ahoj, videl som v galérií RF-10, neviem kto ju má, ale dám mu za ňu 20€ ale ak by ju nechcel predávať tak aspoň kde si ju zohnal, lebo tu v Novej Dubnici máme malé muzeum radiotechniky v našom radioklube ECHO OM3KGW Ja napríklad donesiem kadejaké elektrónky a staré KV rádia

Stránky: 1 2