OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

* Dosah CB

   
Dosah a CB. Tak ako to teda v skutočnsti je? Ono záleží to od viacero vecí ako napr. poloha, anténa, dĺžka káblu rozmanitosť terénu a to isté patrí aj pre opačnú stranu. Nebudem to tu presne písať tie dosahy pretože si myslím že to je presne ako s počasím nikdy sa netrafíte. Jednoznačne pokiaľ máte dobré antény a dobrú polohu môže to byť kľudne aj nad 100km plus mínus autobus. Jedná sa však o veľké antény nie tie ktoré sa nachádzajú na automobiloch alebo ručné stanice. Pri týchto anténach to môže byť do pár km i keď som už počul kadečo. Nedá sa jednoznačne napísať alebo sa držať akýchsi štandardných tabuliek...
Takže kľudne môžete písať aj o vaších skúsenostiach. Prípade osobných rekordoch. Tešíme sa na všetky vaš e otázky.

Dosah CB, tak ako to skutočne je?

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #30 on: August 22, 2012, 12:49:07 večer
chcem sa spítať že ked budem s ručkou Intek h-520 plus na Chmeľovej JN99BB tak či sa dovolam do Novej dubnice na inteku pendrek a v Novej Dubnici 1/2


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #31 on: August 22, 2012, 13:14:34 večer
Marco, z Chmeľovej do Novej Dubnice je to cca 15 km vzdušnou čiarou, pri prevýšení cca 600m. Takže pri nabitých akumulátoroch v ručke by si sa mal dovolať bez problémov


Offline Balky Vranov

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 16
    • Karma: 2
  • Ballky
    • Zobraz profil
    • http://qrz.com/db/OM0ET
  • Lokátor: KN08UV
Odpovedať #32 on: Január 06, 2013, 21:03:19 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
chcem sa spytat skusenejsich.. . aka je pravdepodobnos t, ze ked ja niekoho pocujem, ze bude pocut aj on mna? to ze chytam poliakov, rusov, talianov, rumunov, spanielov.... neriesim, ale ked zachytim komunikaciou dvoch ludi, cca 20 km odo mna, pricom ich pocujem cisto, mali by pocut aj oni mna alebo je to o mojej antene, pripadne o tom ako maju nastaveny SQ?

Treba si uvedomit aky je standard na pasme CB. Cize RDST vykon 4W, modulacia FM a antena castokrat 5/8 prip. 1/2 lambda. Pokial by si mal podobne technicke podmienky tak by ste mali mat na oboch stranach porovnatelny signal. Ale staci ze protistanica pouziva (nelegalne) zosilnovac VF vykonu napr.100W tak ho budes ty pocut kludne aj o 5-S silnejsie nez on teba.
Menej casto sa moze stat ze protistanica pouziva smerovu antenu. Pokial nestojis v ceste smerovania jeho anteny tak teoreticky ho mozes pocut slabsie ako on teba.
« Last Edit: Január 06, 2013, 21:06:15 večer od Balky Vranov »
Venujem sa DX-ingu na KV v módoch SSB
ANT: 2ele.HEX BEAM, 6-pásiem (20-6m)
TRX: ICOM IC-7610


Offline Balky Vranov

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 16
    • Karma: 2
  • Ballky
    • Zobraz profil
    • http://qrz.com/db/OM0ET
  • Lokátor: KN08UV
Odpovedať #33 on: Január 06, 2013, 21:49:12 večer
Mam taku skusenost. Stal som s ruckou Wouxun UVD1P v Tatrach tesne pod vrcholom Predneho Soliska (stit nalavo nad Strbskym plesom). Rucka pracuje na dvoch pasmach 2m(5W) a 70cm(4W). S istym radioamaterom som si cez prevadzac dohodol sked na direkta, navyse zhodou okolnosti aj on pracoval z rovnakej RDST Wouxun. On stal tesne pod Lomnicakom, pri Skalnatom plese. Medzi nami bol teda v podstate takmer cely tatransky masiv a Garlach samotny. Direkt som v tom momente povazoval za smiesny pokus, ale nedalo mi to nevyskusat. :) Na 2m pasme som mu daval report R4 S4, cize rozumel som dobre ale bolo tam dost sumu. Nasledne sme sa preladili na 70cm a co sa stalo? Jeho signal vyskocil na R5 a S9, sum zmizol a zrazu akoby stal na stite naproti!! Obaja sme sa teda zhodli na tom ze v nasom pripade sa stala zaujimava vec, nase signaly sa odrazali od stitov nizkych Tatier naproti. Posluzili nam ako radiove zrkadlo. Kedze plati, ze cim vyssia frekvencia, tym sa lepsie odraza od pevnych prekazok, tak signaly boli na 70cm podstatne silnejsie a cistejsie ako na 2m. Na CB by bolo toto spojenie na direkta zrejme na hranici moznosti, pripadne so silnymi unikmi. No na druhej strane s doliny sa za kopec skor dovolam na CB ako na VKV ci nebodaj UKV. :)
« Last Edit: Január 06, 2013, 21:56:07 večer od Balky Vranov »
Venujem sa DX-ingu na KV v módoch SSB
ANT: 2ele.HEX BEAM, 6-pásiem (20-6m)
TRX: ICOM IC-7610


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #34 on: Január 06, 2013, 22:20:49 večer
Ja som dal zo Soliska na Ďumbier s PMRkou (0,5W) QSO čiste RTX: 59, RRX: 57
P.S.: Ja som mal obyč. PMRku a on Wokúňa :D


Offline Balky Vranov

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 16
    • Karma: 2
  • Ballky
    • Zobraz profil
    • http://qrz.com/db/OM0ET
  • Lokátor: KN08UV
Odpovedať #35 on: Január 06, 2013, 22:35:13 večer
Ano ako vravim z Vysokych do Nizkych Tatier je to na 70cm co by kamenom dohodil, a dobre sa to tam aj odraza :)
« Last Edit: Január 07, 2013, 09:05:00 ráno od Balky Vranov »
Venujem sa DX-ingu na KV v módoch SSB
ANT: 2ele.HEX BEAM, 6-pásiem (20-6m)
TRX: ICOM IC-7610


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #36 on: Január 06, 2013, 22:44:22 večer
mne sa podadrilo PMR z Soliska z QTH ako ho opisuje belky z Vranova na Kojsovsku Holu a bolo to 59 krasnych, vysielacka Brondi FX 300 .Ale vratme temu spat k CB


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #37 on: Január 10, 2013, 07:39:42 ráno
Citovať
NO, podľa môjho názoru CB rúčka a PMR rúčka je veľký rozdiel. PMR rúčka by mala  mať väčší dosah a to z dvoch dôvodov:
1. 70 cm sa ľahšie ohne za rôzne prekážky - napriek tomu že sa ľahšie pohltia v prekážkach .
2. PMR rúčky majú menšie antény, avšak je tu aj menšia vlna, tzn. že tieto antény majú zisk asi -4 dB , ak nie viac.

Pri CB to zase až tak ďaleko nepôjde, a to pre tri dôvody :
1. Často bývajú poruchy a je viac závislé na podmienkach, než PMR . Tzn. že slabé DX signáli pohltia silnejšie signály.
2. Antény na CB rúčkach mávajú oveľa menší zisk vzhľadom na 11 metrovú vlnu - a keď majú aj 8 násobne väčší výkon, sú to teor. len 2S a to zisk antény pohltí , lebo zisk tíchto antén je ešte menší než pri PMR .
3. CBčko sa ťažšie ohýba od prekážok, avšak zase sa ťažšie pohltí na prekážke .
Samozrejme, že to porovnávam medzi int. anténa - int. anténa.  Keď na síbo šlahneme polvlnu, je to jasné . Avša keď na PMR šlahneme polvolnu, tiež sa dovoláme Ďalej ale mylsím, že pri CB sa polvlna vyše prejaví, ako pri PMR ..

Toto si dovolím kritizovať. PMR sa neohne ani tak ľahko ako CB, ono povrchovou vlnou sa šíri signál tak do 3 MHz. Samozrejme aj pri vyšších frekvenciách je povrchová vlna, ale tá končí pri 17 MHz tak asi 10 km od stanice aj pri 100 W. Zvyšok šírenia je priama vlna a tá sa neohýba, dokáže sa zalomiť na ostrej hrane, ale iba trochu. Odporúčam si naštudovať šírenie vĺn. Pokiaľ ide o vzťah výkon a S, platí, že na zvýšenie sily o 1 S treba 4 x väčší výkon. porovnávať anténu ručky a 5/8 je ako porovnať Trabanta a Mercedes. Matička príroda sa obabrať nedá a fyzikálne zákony nezmení ani náš parlament. S PMR je možné urobiť diaľkové spojenie ak je medzi stanicami priama viditeľnosť, aspoň teoretická a  nie sú tam mokré stromy,  reklamné konštrukcie a podobné vodivé predmety. Miro 3CU


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #38 on: Január 10, 2013, 10:41:34 ráno
Jedna vec je teoria,druha prax.
Skusal som v polovici 90-tych rucky Stabo SH8000 na pendreky.Bola to tragedia oproti dnesnym PMR.CB dnes skor do auta alebo na stabil.Rucky mozno do lesa,najlepsie s teleskopmi.Ale je to neprakticke.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #39 on: Január 10, 2013, 12:01:33 večer
len tak pre info ak by niekto mal zaujem k rucke CB teleskopicku antenu cca 1 m , tak mozem odpredat ostala mi po rucke ktoru uz nemam, je tam BNC , lietalo to podstatne lepsie akon na povodny prut cca 20 cm