OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Rádiostanice UVB-76 nevysielala nič iného ako bzučanie

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #10 on: Január 16, 2013, 22:21:37 večer
3cu: Ja to poznám len z fotiek ;) bol to elektrónkový prímač na princípe krištálky a teraz už viem že tá neidentifikova telná súčiastky bola jeden nemenovaný typ elektrónky :D :D keď že som nevedel nič o malych porcelánkach :D


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #11 on: Január 17, 2013, 07:28:38 ráno
Marco, elektrónkový prijímač na princípe kryštálky??? Čítaš čo vlastne píšeš?? Nič v zlom, ale čo vlastne vieš o elektronike okrem toho že existuje? Kryštálka je jednoduchý prijímač bez zosilnenia, s malou citlivosťou a selektivitou. Ak si to myslel ako vtip, patrí to do inej rubriky.


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #12 on: Január 17, 2013, 15:41:31 večer
Ale ja som napísal že je to na princípe krištalky :D a nie že je to krištalka :D takto daj so namiesto diody v krištálke potrebnu elektrónku a elektrónky na zosilnenie zvuku :) stačí ti to takto povedať ?????
A o elektronike viem hodne, teda aspoň si myslím jelikož som opravil Ruský Rubín :D to je taka stará TV z ruska a má 60kg a stačilo tam vymeniť vysokoindukčnú cievku a antenny tuner :D :D to ti poviem bola sranda :D A potom som si ešte opravil LUNIKa :D to je prímač od TESLY, stačilo vymeniť reproduktor :D


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #13 on: Január 17, 2013, 17:26:05 večer
Ja som opravil totálne odfajčené auto - zistil som, že musím dať benzín :) Som automechanik profesionál ;) Marco :D
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #14 on: Január 17, 2013, 17:36:51 večer
na 100% máš aj vzdelanie na to že ?


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #15 on: Január 17, 2013, 17:42:00 večer
A musím mať na niečo vzdelanie, aby som bol v tom odborník ?
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #16 on: Január 17, 2013, 18:57:20 večer
To Marco, to, že si opravil Rubín, nie je dôkaz odborníka, a v celom Rubíne nie sú súčiastky označené ako
Citovať
vysokoindukčnú cievku a antenny tuner
. Takže o Tvojich znalostiach v oblasti elektroniky si dovolím a celkom oprávnene pochybovať. Tým sa nechcem vyjadriť, že sa v niečom inom nevyznáš. To ani náhodou, môže byť oblasť v ktorej sa vyznáš výborne a možno ja zasa o tej neviem nič. Ale ak v kryštálke nahradím kryštálový detektor, alebo germániovú diódu elektrónkou, citlivosť ešte poklesne s ohľadom na charakteristik y elektrónky. A nf zosilňovač môže zosilniť iba to, čo naň privediem. Ak privediem veľmi málo, tak aj menej dostanem na výstupe. A selektivita je OTRASNÁ. Jedine, že by ste boli chceli počúvať tú rušičku.. v tom prípade je to OK. Pokial by išlo o spätnoväzobný audión, to už nie je princíp kryštálky. A pokiaľ ide o Luníka, výmenu reproduktoru som zvládal v 7 triede ZDŠ, vrátane diagnostiky vadných elektrónok. Ja som sa vyučil ešte aj na elektrónkových prijímačoch. A ako som napísal v inom príspevku: vysielačom sa venujem od roku 1974. Elektronike ako takej už od roku 1970.Od roku 1975 sa elektronikou živím a vysielačmi aj výkonovými (5kW do antény) od roku 1990. A keďže popri tom stále študujem, nie len v škole, tak si dovolím povedať, že o elektronike niečo viem. Ale zďaleka nie všetko. Inak je aj tu na fóre dosť ľudí ktorí ma poznajú aj osobne alebo z publikácií ktoré som už napísal. Takže všetky moje príspevky k téme mali jediný cieľ: "Uviezť na správnu mieru informácie ktoré sa tu objavili", nešlo mi o žiadne zhadzovanie alebo o útoky na nikoho. Z dezinformácií potom vznikajú fámy a začínajúci rádioamatéri, CBčkári, PMRkári majú potom zmätok a veria napríklad takým nezmyslom, ako že anténa dlhá necelé dva metre má zisk 5 dB, čo je tak zisk plnorozmerovej HB9CV a podobne.


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #17 on: Január 17, 2013, 20:58:02 večer
A ideme na to :) Jelikož mám len 14r. tak na elektroniku viem dosť, zato že som nevedel ako popísať rôzne sučiastky na fotke toho prímača (veď ked som tie fotky vydeľ tak som mohol mať tak 8r.) nemusím o elektronike vedieť nieč. Mne satčí to že som v 11 nahodil el. v altánku na 24V a ako 13r. som sa hral s fámou že by som mohol byť radioamatér :) Aj sa tak stalo. Teraz mám 14 a na 70W nemám problém sparviť v angličtine nieku tu Afriku lebo tieto vlny letia ked sa odrazia od Ionosfery dosť ďaleko. Teraz sa učím morse na Cvrčkovi (3cu asi ho budeš poznať, to je taka škatulka vyrobena ešte za byvaleho režimu a su tam zdierky pre bananiky pre sluchatka amorse kluč až pre dvoch učastníkov tréningu :D) A ešte Q.kódy a môžem sa hrnuť na koncesie. Ja nepotrebujem vedieť že chlieb je z múky ale potrebujem vedieť že chlieb je chutný.


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #18 on: Január 17, 2013, 22:22:09 večer
Panove ste mimo TEMY !!!


Offline Matus

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 19
    • Karma: 2
  • 1ACC
    • Zobraz profil
    • OM1ACC
  • Lokátor: JN88QH
Odpovedať #19 on: December 13, 2013, 15:22:28 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Panove ste mimo TEMY !!!

Dejvid mas 100 bodov :) Tiez pozeram ako si chlapci porovnavaju kto dalej docika :) - chlapi kaslite na to a ked uz obaja tolko viete tak \ radsej po nas hodte nieco uzitocne nech je co citat.