OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Rušenie - QRM na CB !!! Nový inteligentný elektromer

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline SK798

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 18
    • Karma: 2
  • ... CéBéčkár ako sa patrí. :)
    • Zobraz profil
    • Slovak Paranormal Investigation Project
on: Júl 06, 2019, 21:51:50 večer
Zdravím vážení,

QRM je téma, s ktorou sa určite každý poriadny CB-čkár stretol. Opíšem moju situáciu.
Zhruba pred rokom mi začalo zo dňa na deň rušenie pohybujúce sa v rozmedzí od S7 do S9+20. Bolo to počas celého dňa a celej noci, stále, ani na chvíľku to počas toho roka nestíchlo. Uznajte, že v takých podmienkach sa vysielať nedá. Prvé, čo ma napadlo, bolo vymeniť môj spínaný zdroj za lineárny - NEPOMOHLO. Napojil som preto moju staničku na autobatériu a ani to NEPOMOHLO. Rušenie teda bolo niekde vonku.  Pripojil som naspäť zdroj tak, ako to pôvodne bolo. Je jasné, že problém nebol v napájaní. Stožiar, na ktorom mám antény je riadne uzemnený a hromozvod je dokonca aj odborne premeraný. Skúsil som uzemnenie odpojiť od stožiara a NEPOMOHLO. Napadlo ma teda, že riadne uzemním aj môj "HAM-SHACK" alebo "detský kútik", ako to má v obľube volať moja pani manželka. Vedľa domu, najbližšie k detskému kútiku som natĺkol do zeme uzemňovaciu zinkovú tyč a všetky zariadenia som riadne uzemnil a hádajte čo - NEPOMOHLO. Blúdil som hodiny po internete a hľadal niekoho s podobným problémom. Rušenie u mňa bolo úplne v celom CB pásme. Oživil som preto starú Dragon CB rúčku a vybral som sa do sveta. Najprv som pobehal celý náš dom a potom aj ulicu a susedné domy. Nikde žiadne rušenie nebolo.  Dal som si asi dva mesiace pauzu lebo mi to hlava nejako nechcela zobrať. Nechal som to uležať a dnes som problém vyriešil.

Našiel som staré papiere od nemenovaného dodávateľa el.energie a zistil som, že už je to asi rok, čo nám menili elektromer. Chytil som rúčku a utekal som na ulicu pri plastovú el. skrinku, kde máme elektromer. Keď som rúčku priblížil k elektromeru asi na 30cm, tak mi na rúčke takmer vyvrátilo stupnicu. Stožiar s anténami je vzdialený od elektromeru cca 10m.  Chytil som prvé, čo bolo po ruke, jemné kovové sito na osievanie piesku a prekryl som ním zvonku tú stranu el.krabice, ktorá smeruje k stožiaru (zadná strana krabice). Taktiež som prekryl vrchnú stranu a sito som uzemnil. Tým som vlastne odtienil toto vyžarovanie smerom k stožiaru.

Čuduj sa svete, rušenie pokleslo po roku trápenia z S9 na S1. Problém bol vyriešený. A to ešte dodám, že som bol už rozhodnutý zainvestovať 180€ do zariadenia WIMO QRM Eliminator. Boli by to zbytočne vyhodené peniaze. V súčasnosti už čakám z telekomunikačn ého úradu pozvánku ku skúškam. Hneď, ako budem mať na ruke koncesiu, tak privolám odrušovaciu službu, aby tento problém vyriešili normálnou cestou. Toto moje riešenie je zatiaľ iba dočasné, ale FUNGUJE. ;-)

Prikladám ako prílohu aj foto daného inteligentného elektromeru.
Verím, že tento môj článok pomôže niekomu vyriešiť problém s rušením.

73.
Mišo Ohaj - SK798 - JN98CB


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99pi
  • Skype: Mato 107
Odpovedať #1 on: Júl 14, 2019, 09:14:18 ráno
Presne taký elektromer mám aj ja na dome ale mne to neruší.Nemôže biť vadný?


Offline SK798

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 18
    • Karma: 2
  • ... CéBéčkár ako sa patrí. :)
    • Zobraz profil
    • Slovak Paranormal Investigation Project
Odpovedať #2 on: Júl 19, 2019, 12:58:36 večer
Ťažko povedať.
Mišo Ohaj - SK798 - JN98CB


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #3 on: Júl 20, 2019, 00:47:29 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Presne taký elektromer mám aj ja na dome ale mne to neruší.Nemôže biť vadný?
môžeš ale nemusiš v ňom mať GSM modul, u nás v práci dali elektromer, a gsm modul doplnili asi po mesiaci ,
ale nemusí byť gsm modul tam kde chodia odčítavať s čítačkou osobne
CB všade tam, kde sa len dá