Váš lokátor:   Proti lokátor:  QRB:    (km) Azimut:  (0°) | Lokátorova mapa sveta |

Nástroje

webmail quiz DOMOVSKÁ STRÁNKA HĽADAJ

Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.

Shoutbox

Sorry, this shoutbox does not exist.

Online podpora

My status
"

* Počasie

Čo je to opakovač.....

Opakovač alebo ľudovo povedané papagáj slúži na príjmanie signálu a následneho prehratia do éteru. Význam tohoto zariadenia pochopíte vtedy keď budete chceť komunikovať na večšiu vzdialenosť a na priamo sa nebudete počuť s protistanicou. Ale akonáhle medzi Vás dvoch postavíte opakovač tak sa budete vedieť dorozumieť s protistanicou. Niekedy vás bude počut aj ďalej ako by ste chceli a to preto lebo opakovače sa montujú na kopce ktoré maju dobrý výhľad a su overené skúsenostiami. Ak sa zaujímate o to kde sa nachádzajú papagáje tak si pozrite mapu alebo viacej o konkrétnych opakovačoch nájdete v téme opakovače.  Či sa jedná o domáci kanál nadmorskú výšku alebo dosah a atď....
Pre opakovače máme vyhradené tieto kanálé
ktoré určilo podla nových
všeobecných povolení ministertvo pôšt a telekomunikáci í .
Samozrejme nieje jednoduché spojazdniť taký opakovač a ešte mu treba nájsť aj dobré umiestnenie. Aj keď sa zvládnu všetky tieto namáhave úlohy nieje ešte povšetkom. Pretože o opakovač sa treba starať, kontrolovať ho, či už je to fyzická kontrola alebo dialková. Určite mi dá za pravdu viacej ľudí v tom že je to  namáhavé ale keď sa to spojazdní a spravia sa prvé pekné spojenia, tak to stojí fakt zato a práve pre tieto potešenia a vymoženosti pokecať si.
Ak ste stále nepochopili ako funguju opakovače alebo sa zaujímate o ich vnútro tak sa kľudne pýtajte v téme na to určenej. Čo je to vlastne opakovac? 

Autor Téma: stavba CB papagaja  (Prečítané 921 krát)

Offline janokorna

• Nováčik na portáli
  • *
  • Príspevkov: 13
  • Total likes: 0
    • Zobraziť profil
  • Lokátor: JN99GJ
Re: stavba CB papagaja
« Odpoveď #20 napísaná: Marec 12, 2017, 21:58:41 pm »
No takze pocasie sa polepsilo a moja chut na papagaja sa mi vracia.......s jednym radioamaterom som sa bavil o konstrukcii a ma jednoznecne nahovara na CTCSS ( u HAM prevadzacov to uz je "standart") , hlavne koli roznenemu ruseniu na CB. A aj koli vyrobe to je jednoduche riesenie. Uistil ma ze CTCSS koder s vyzsimi frekveniciami sa da "pichnut" aj do mikrofonu starsej stanicky, takze uzivatelsky to neni moc drahy "spas".
- otazka do plena na vas (v okoli): boli by ste ochotni troska zainvestovat kolo spojeniu s ludmi z okolia Cadce??????

Offline Marián

« Odpoveď #21 napísaná: Marec 13, 2017, 19:24:08 pm »
Ahoj Jano, ja priložím nejaké euro.

Offline janokorna

• Nováčik na portáli
  • *
    • Zobraziť profil
« Odpoveď #22 napísaná: Marec 13, 2017, 20:56:48 pm »
Dik za ochotu. Samotneho papagaja by sme boli schopni zafinacovat asi aj sami (okolie cadce). Skor sa pytam ci je zaujem o spojenie cez toho pagaja a teda aj ochota utratit neake to euro na CTCSS u vas doma.....aby to malo aj prakticke vyuzitie.
- my sa tu (turzovka-cadca-skalite,...zilina LTT) pocujeme +- aj na priamo.......a le kazdeho CBara potesi ked sa pozdravi s  niekym za kopcom. ......ale pri tomto CTCSS papagaji to bez CTCSS na stanici nepojde.
- samozrejme ze az to pocasie dovoli tak sa cez weekend najprv budu testovat mozne kopce najprv......ur cite to tu dam vediet ze bude hokus-pokus papagaj expedicia .

Offline Marián

« Odpoveď #23 napísaná: Marec 14, 2017, 20:45:59 pm »
Ja CTCSS mám a na prispenie do spoločného tiež. Dúfam, že sa papagáj dopapagájuje až do Strečna - zatiaľ som tu sám a rád sa zúčastním testovania dosahu

Offline janokorna

• Nováčik na portáli
  • *
    • Zobraziť profil
« Odpoveď #24 napísaná: Marec 14, 2017, 21:53:38 pm »
Caf, takze ty si marian-strecno.....(peta-vlcince berem aj na priamo). Ale vdaka za ponuku. Podla informacii z druhej ruky by aj lubo2zilina  mal mat stanicku s CTCSS. To ma tesi ze ten papagaj bude mat si s kym pokecat. :-))

Offline Marián

« Odpoveď #25 napísaná: Marec 15, 2017, 16:26:18 pm »
A určite mu s radosťou rozkmitá hlasivky aj Roman Teplička nad Váhom.